Jak na to?

Jak přežít Silvestr se psem?

Každý konec roku představuje pro mnoho majitelů psů období stresu a starostí. V ideálním případě by váš psí kámoš měl mít s dostatečným předstihem natrénováno zvládání nárazového hluku, jaký představují petardy a ohňostroje. V praxi to však nemusí být z různých důvodů tak snadné. Největší problémy mívají pejsci s předchozími traumatickými zkušenostmi, adoptovaní nebo staří a nemocní. Pojďme se spolu podívat na několik tipů, jak svým psům náročné období silvestrovských oslav trochu ulehčit.

Prevence špatných zážitků

Na úvod bych kromě zvykání pejska na hluk také ráda vyzdvihla důležitost prevence problémů. Sem spadá omezení venčení na místech, kde lze předpokládat „milé spoluobčany“ bavící se odpalováním pyrotechniky. Někde to práská pomalu již od začátku prosince, jinde mají domácí i divoká zvířata to štěstí, že rachot vypukne opravdu až poslední den v roce. Pokud máte zahradu, doporučuji také nenechávat v kritických dnech psa bez dozoru na zahradě.

Pokud máte psa, který má se zábavní pyrotechnikou problém nebo psa, u kterého zatím nevíte, jak bude ragovat, nikdy nevenčete v těchto dnech navolno! A místo obojku mu nasaďte dobře padnoucí postroj, ze kterého se v případě leknutí nemůže vyvléknout. Pro jistotu zkontrolujte také řádné označení psa pro případ útěku – známka či nášivka s vaším telefonním číslem a k tomu registrace čipu. Kde je možné čip registrovat, se dočtete zde. Bydlíte-li ve velmi rušné oblasti a máte-li k dispozici automobil, doporučuji bázlivé psy jezdit venčit někam do klidné přírody. V těch nejkritičtějších dnech nevenčete navolno ani psa, u kterého si myslíte, že se leknout nemůže! Nikdy nevíte, zda někdo nehodí petardu přímo na něj a jaká bude jeho reakce (může uskočit např. do silnice apod.).

Co pomůže na Silvestra doma?

Rozhodně buďte s pejskem, nenechte ho samotného s tím, že si chcete jít užít oslavy konce roku. Vyberte si co nejklidnější místnost a tam se spolu uvelebte. Zatáhněte žaluzie a závěsy. Vy buďte v klidu a nenervujte předem, pejsek to moc dobře vycítí. Psa nelitujte a neutěšujte („ty chudáčku!“), ale klidně ho nechte se přitulit, pokud o to bude stát, a buďte mu klidnou oporou. Můžete vyzkoušet puštěnou televizi či příjemnou relaxační hudbu. Výbornou pomůckou může být také zaměstnání psa různými hlavolamy a interaktivními hračkami. Například takový čmuchací kobereček pomáhá pejskovi zrelaxovat se a zaměstnat jej, čichání je totiž pro psy zklidňující aktivita.

Přírodní přípravky proti strachu

Pokud dáváte přednost přírodnímu řešení, skvělou volbou může být aromaterapie či Bachovy květové esence, tzv. „bachovky“. Pokud nejste zkušený aromaterapeut, doporučuji zakoupení směsí éterických olejů již namíchaných pro tyto účely. Ty nakapete do difuzéru a necháte odpařovat v prostoru, ideálně již s předstihem alespoň několik dní před očekávanými oslavami. Pozor, není vhodné jejich použití v aromalampách se svíčkami, kde dochází k jejich zahřátí! Případně je možné jejich nakapání na šátek či obojek v malém množství po krátkou dobu. Doporučuji směsi od výrobce Dokonalá láska, které jsou vyvinuty přímo pro psy. Tato firma nabízí také masážní oleje vhodné pro vmasírování do kůže pejska.

Bachovky je nejlepší si nechat namíchat přímo na míru. Případně můžete použít tzv. krizové kapky Rescue Remedy.

Existují také přírodní doplňky stravy, které mohou pomoci zmírnit projevy stresu a nervozity u psa. I ty je možné vyzkoušet, zda budou účinkovat právě u vašeho psího parťáka. Mezi ně patří například Alavis Calming, Aptus Relax, Relaxis nebo Dorwest Kozlík lékařský.

Bandáž Tellington TTouch half wrap

Jak ovázat psa proti stresu

Na sociálních sítích v posledních letech koluje doporučení pro obvázání pejska bandáží či šálou, které slouží ke zklidnění bojácných a nervozních jedinců. Účinnost může být velmi individuální, ale za vyzkoušení rozhodně nic nedáte. S bandáží je dobré seznámit pejska v předstihu, aby na ni byl již zvyklý. Měla by být uvázána pevně, ale zároveň pohodlně.

Krásné video, jak zvyknout pejska na bandáž si můžete pustit například zde:

Veterinární přípravky a Silvestr

Poslední možností je zakoupení zklidňujícího přípravku u vašeho veterináře. Zde je však potřeba dávat pozor, o jaký přípravek se jedná. Zejména v minulosti veterináři často předepisovali preparáty, které zvířeti pouze omezily jeho motorické funkce, ale mozek plně vnímal a pejsek tak prožíval šílený stres, jen se nemohl hýbat. Takovým nevhodným preparátem je například Sedalin. V případě, že se rozhodnete pro veterinární pomoc, doporučuji zakoupit pastu Sileo, u které pejsek zůstává zcela pohyblivý a schopný reagovat na podněty.

Přeji vám co nejklidnější prožití konce roku a silvestrovských oslav s vaším psím parťákem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.