Jak na to? Psí zdraví

Nikdy si nekupujte pejska bez PP! Víte proč?

Čistokrevné štěně s PP může odradit vysokou cenou. Proto se mnozí zájemci rozhodnou pro štěně bez PP. Věřím, že jsou schopni pejskovi poskytnout dostatečnou péči a láskyplný domov, koupí štěněte bez PP ovšem podporují nevhodný způsob množení psů.

Co je průkaz původu (PP)?

Průkaz původu je doklad o původu psa. Jsou v něm uvedeny důležité údaje o něm samotném a také o čtyřech generacích jeho předků. Díky tomu si můžete být jistí, že ze štěňátka vyroste pes odpovídající standardu plemene. Původ štěňátka bez PP je tajemstvím.

Chov se řídí přísnými pravidly

Pojďme si zjednodušeně vysvětlit, co musí chovatel absolvovat, než odchová svůj první vrh. Do chovu nemůže vstoupit každý pes. Nestačí mu průkaz původu, musí se uchovnit. Podmínky jsou různé, určují je chovatelské kluby. Některým plemenům stačí absolvovat dvě výstavy s kladným hodnocením, jiná plemena navíc musejí zvládnout zkoušky poslušnosti, podstoupit veterinární vyšetření aj.

Po splnění podmínek přichází bonitace. Dá se přirovnat k běžným výstavám, je ovšem mnohem významnější. Rozhodčí mají na posuzování více času. Důkladně se zkoumají fyzické i charakterové znaky psa. Na základě výsledků se pak rozhodne, zda je jedinec vhodný pro chov.

Proč je to nutné? Proto, aby byly další generace zdravé a stále odpovídaly standardu plemene. I v čistokrevném chovu mohou mít někteří psi nežádoucí znaky. Jedinci to nijak neškodí, ale jeho zařazení do chovu by mohlo dělat neplechu. Bonitace navíc vyřadí psy, kteří by mohli předávat genetickou poruchu nebo zdravotní problémy.

Kdo má chovnou fenu, musí ještě zařídit formality ohledně založení chovatelské stanice. Oprávnění chovat získává až s certifikátem od Českomoravské kynologické unie.

Výběr vhodného ženicha

Domluvené sňatky už v naší kultuře pominuly, u psů fungují dodnes, i když jim nevybíráme partnery na celý život. Chovná fena nemůže mít štěňata s jakýmkoliv chovným psem. Krycí pes se vybírá tak, aby byl vrh co „nejpovedenější“. Tam, kde má fena nějaký nedostatek, musí pes dokonale odpovídat standardu. Jako příklad uvedu svou šeltii – je velmi drobná. Jako krycího bych musela zvolit psa průměrného standardního vzrůstu. Výběr psa podléhá i dalším kritériím, třeba barvě srsti.

Chov psů bez PP

Chov psů bez PP nemá žádná pravidla, žádné chovatelské stanice, žádnou kontrolu.

Fena se zaběhla během hárání

Háravá fenka by rozhodně neměla chodit ven bez vodítka ani by neměla zůstávat sama na zahradě. Je nutné ji bedlivě hlídat.

Majitelé zatoužili po štěňatech/myslí si, že každá fena musí aspoň jednou za život rodit

Nechat fenu nakrýt jen proto, že majitelé chtějí její štěňata, je hloupost. Ano, určitě je milé mít doma bezbranné tvorečky. Stojí to ale za to riskovat komplikace během březosti a porodu jen proto, aby majitelé měli pár týdnů radost? Navíc – co se štěňaty, až odrostou? Hledání majitelů není jednoduché.

To, že každá fena musí alespoň jednou za život rodit, je mýtus. Ve smečkách divokých psovitých šelem má potomky pouze nejsilnější samice.

Různé formy množíren

Většina „chovatelů“ bez PP vidí v množení psů zisk. Někdo psům zajišťuje dobré podmínky, existují však množírny, kde psi i feny vyloženě trpí.

Rizika chovu bez PP

Nikdo neví, jakou mají psi bez PP minulost, kdo byli jejich předci. Pejsek bez PP může mít mezi předky zástupce jiného plemene, i když sám vypadá jako čistokrevný. Nedá se tudíž přesně odhadnout, jaký pes ze štěňátka vyroste. Také je možné, že si z minulosti nese předpoklady pro zdravotní problémy. Navíc může dojít ke křížení příbuzných.

Jsou štěňata s PP zbytečně drahá?

Zřejmě hlavní důvod, který vede lidi ke koupi štěněte bez PP, je cena. Šeltie s PP se prodávají za cca 15 tisíc korun, jiná plemena se mnohdy vyšplhají až na 30 tisíc korun. Pro někoho, kdo chce „jen mazlíka“, to může být příliš mnoho.

V souvislosti s cenou štěněte se říká, že se chovatelé snaží na prodeji štěňat vydělat. Skutečnost je jiná. Chovatelům se jen tak tak vrací peníze, které do chovu vkládají. Je to pro ně především koníček. Cena za štěně s PP odpovídá nákladům. Jen si představte, co všechno chovatel platí: výstavy, krmivo, veterinární péči, krytí, výbavu pro štěňata a další.

Spočítejte si i vy, na kolik peněz vyjde vlastnictví psa. Pravidelně budete platit očkování, odčervování a ošetření proti klíšťatům, krmivo a poplatky městu nebo obci. Občas koupíte nějakou hračku nebo nové vodítko. Sem tam bude pejsek také potřebovat vyšetření u veterináře.

Kam tím mířím? Vlastnictví psa je nákladné. To, že na začátku ušetříte pár tisíc, vám z dlouhodobého hlediska nijak nepomůže. Možná právě naopak – u psů bez PP je větší pravděpodobnost zdravotních problémů. Proto si raději chvilku počkejte a našetřete na štěňátko z opravdové chovatelské stanice.

Proč nekupovat štěně bez PP

Jestli jste pečlivě četli, odpověď už je vám asi jasná. Koupí psa bez PP riskujete, že ze štěňátka nevyroste takový pes, jakého čekáte. Mohou se také objevit vážné zdravotní problémy, které by v hlídaném chovu nehrozily. Tím, že si koupíte štěně bez PP navíc podporujete množitele. Dokud bude mít o štěňata zájemce, bude množit dál.

Nekupuj, adoptuj

Zdá se vám cena za štěně s PP zbytečně vysoká? Je vám jedno, zda váš čtyřnohý kamarád bude černý nebo strakatý a že bude mít každé ucho jinak postavené? Jde vám jen o to, aby měl dobré srdce? Udělejte dobrou věc a ujměte se opuštěného pejska z útulku.

Užitečné odkazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.