Plemena psů

Portrét plemene: Belgický ovčák malinois

Nadšenec, který se do všeho vrhá na 200 procent a exceluje nejen ve služební či sportovní kynologii, ale také v mnoha psích sportech. Takový popis by si „maliňák“ zasloužil. V poslední době můžeme toto plemeno vidět jak ve filmech, tak v médiích. Pokud vás malinois zaujal, je ale potřeba se dobře rozmyslet, zda mu zvládnete nabídnout životní styl, jaký potřebuje ke svojí spokojenosti. Protože spokojený pes dělá spokojeného páníčka.

Belgický ovčák = malinois?

Když se řekne belgický ovčák, většina trošku znalejší veřejnosti si vybaví právě krátkosrstého malinoise, který je nejrozšířenější, přestože existují ještě tři další variety – dlouhosrstí tervueren a groenendael a hrubosrstý lakenois. Zájemci o vrcholový sport často vybírají právě malinoise, u kterého je možné vybírat z mnoha tzv. „pracovních spojení“ po pracovně a sportovně vedených rodičích.

Základní informace aneb co říká standard plemene

Klasifikace F.C.I.: Skupina 1 – Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických), sekce 1 – Ovčáci

Povaha: Belgický ovčák je pes ostražitý a aktivní, překypující vitalitou a vždy připravený k akci. Má vrozenou schopnost hlídat stáda, spojuje v sobě vzácné kvality nejlepších hlídacích psů. Je vždy připraven bez váhání, houževnatě, úporně a razantně bránit svého pána. Spojuje všechny vynikající kvality ovčáckého psa, hlídače, obranáře a služebního psa. Jeho živý a čilý temperament a smělý charakter bez známek strachu či agresivity musí být jednoznačně patrné z jeho držení těla a ve věrném, hrdém a pozorném výrazu jiskřících očí. V posuzování se vyžaduje klidná a odvážná povaha.

Velikost a váha:
Kohoutková výška: ideální výška je 62 cm u psů a 58 cm u fen
Tolerované meze: o 2 cm méně a o 4 cm více
Hmotnost: psi přibližně 25-30 kg, feny přibližně 20-25 kg

Zdraví a chovatelé v ČR

Pokud se rozhodnete pro koupi malinoise, vybírejte rozhodně štěňátko s průkazem původu. Zajímejte se o výsledky zdravotních i povahových testů a dobře si prohlédněte povahu matky štěňat, ideálně však obou rodičů. U nás chovatele sdružují v současné době dva kluby – Klub chovatelů belgických ovčáků v českých zemích (KCHBO) a Czech Malinois Club (CMC).

U belgických ovčáků se v České republice sledují nejvíce tato onemocnění: dysplazie kyčelních kloubů (DKK), dysplazie loketních kloubů (DLK), spondylóza páteře (SA), osteochondróza (OCD), dědičné oční vady (DOV), cereberální dysfunkce (ataxie) a epilepsie. Pro uchovnění musí malinois mít oficiálně vyhodnocené rentgenové vyšetření na dysplasii kyčelních a loketních kloubů s výsledkem do 2/2.

Belgický ovčák malinois je sportovec tělem i duší

Pro koho se malinois hodí?

Pokud hledáte gaučáka, měli byste se poohlédnout jinde. Ne že by si maliňák neuměl užívat i pohodlí gauče, je-li naučen doma odpočívat, v prvé řadě je to však pracant a sportovec tělem i duší, který potřebuje opravdu hodně zaměstnat a utahat – fyzicky i psychicky. Rozhodně nebude spokojený jen s hodinovou procházkou v parku. Je skvělý hlídač a obranář, ale určitě není dobrý nápad pořídit si jej pro tento účel na zahradu a dále se mu nevěnovat! S klasickým drilem u něj moc nepochodíte. Navenek je to tvrďák a neřízená střela, ale zároveň ocení sice důsledný, ale citlivý a spravedlivý přístup. Vztah s páníčkem je základ, na kterém je potřeba při výchově a výcviku stavět. Budoucí majitel by měl mít ideálně mnoho trpělivosti, pevné nervy a počítat s razancí, se kterou se malinois často vrhá do svěřených úkolů. Štěňátko pak může připomínat malou piraňu, u které je potřeba směřovat zálibu v zakusování se a přetahování na vhodné hračky a k dalšímu tréninku. Správné socializaci a výchově je potřeba se věnovat na maximum.

Malinois miluje aportovací a přetahovací hry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.