Plemena psů

Portrét plemene: Mops

Chrápající povaleč nebo veselý klaun? Malý mopslík splňuje obě tyto definice. Plemeno pochází původem z Číny. Největší módní vlna mopsů u nás sice už pominula, ale stále jsou poměrně oblíbení díky svému roztomilému vzhledu a často nekomplikované povaze.

Co o něm říká standard plemene?

Klasifikace F.C.I.: Skupina 9 – Psi společenští, sekce 11 – Malí molossoidní psi

Povaha: S velkým šarmem, důstojný a inteligentní, vyrovnaný, šťastný a plný života.

Hmotnost: Ideálně 6,3 – 8,1 kg. Má mít pevné osvalení, ale stavba nesmí být rušena nadváhou.

Barva: Stříbrná, apricot, plavá nebo černá. Každá z barev musí být jasně definována, aby byl patrný kontrast mezi barvou, úhořím pruhem (tmavou linií táhnoucí se od týlního hrbolu k ocasu) a maskou.

Černá barva je u mopsů méně častá

A jak to bylo s historií?

Ačkoli je kolem místa původu mopse mnoho spekulací, obecně je za jeho domovinu považován Orient a zemí původu je označena Čína. Tam toto plemeno chovali v přepychu císařského dvora, kde se těšilo velké oblibě. Poté se rozšířilo do dalších oblastí Asie, jako je Tibet či Japonsko. Do Evropy jej přivezli v 16. století obchodníci holandské Východoindické společnosti. Ve více zemích se pak mops stal oblíbeným společníkem panovníků a šlechty. Údajně také zachránil život princi Vilému Oranžskému, když jej varoval před atentátníky štěkotem. Na výstavě bylo plemeno poprvé představeno v 19. století.

Chov v České republice

U nás toto plemeno zastřešují dva chovatelské kluby – Mops klub České republiky a Moravskoslezský bulldog-mops klub.

Pro uchovnění pod záštitou Mops klubu je potřeba doložit průkaz původu a absolvovat bonitaci a alespoň jednu výstavu (mezinárodní, národní či klubovou) s hodnocením „výborný“ nebo „velmi dobrý“. Povinné je také vyšetření stupně tzv. luxace patelly (vykloubení čéšky) u certifikovaného veterináře s výsledkem nejhůře 2/2. Při koupi mopsíka s průkazem původu tak máte záruku vyšetření obou rodičů štěňátka.

U Moravskoslezského bulldog-mops klubu není povinné vyšetření luxace patelly, ale je potřeba se zúčastnit alespoň dvou výstav.

Chcete-li dát domov pejskovi, který neměl v životě štěstí, a vaším vysněným plemenem je právě mops, můžete parťáka najít na tomto webu pro mopsíky v nouzi, který spravuje právě Mops klub ČR.

Hodí se k vám mops?

Pokud jste aktivní sportovec a hledáte pejska, který vás při vašich aktivitách doprovodí, mopslík nemusí být správnou volbou. Pohyb samozřejmě potřebuje také (už proto, že může mít sklony k tloustnutí), ale všeho s mírou. Díky velmi krátkému čeníšku se navíc může zejména v teplém počasí snadno přehřát a trpět na dýchací problémy. Potenciálního majitele by také mohlo odradit, že mopsové jsou známí svým chrápáním a chrochtáním. Pokud tedy máte lehké spaní a chrápající rodinní příslušníci vás umí pěkně rozčílit, dobře pořízení tohohle fešáka zvažte. Zvýšenou péči je potřeba věnovat velkým vystouplým očím, které se mohou snáze poranit. Mopsíci mají většinou velkou chuť k jídlu, pozor tedy na přílišné rozmazlování dobrůtkami. S dospěláky, dětmi, psy ani dalšími zvířaty většinou nemívá mops problém. Je hravý, ale určitě ocení i dostatek vlastního klidu, který si užije pořádným psím odpočinkem. Výborným společníkem může být díky tomu právě i pro starší majitele, kteří by nezvládli pohybově náročnější plemeno.

Mopsík je poměrně nenáročný a příjemný společník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.