Plemena psů

Portrét plemene: Papillon

Neustále dobře naladěný aktivní malý psík nese díky svým výrazným uším připomínajícím motýlí křídla francouzské pojmenování Papillon, neboli motýlek. V poslední době se stává oblíbeným nejen jako výborný společník, ale také jako sportovec pro ty, kteří hledají malého skladného pejska vhodného pro nejrůznější aktivity.

Papillon a jeho standard

Spolu s Phaléne, od kterého se liší postavením uší, patří Papillon mezi variety plemene Malý kontinentální španěl. Phaléne (francouzsky noční motýl – můra) se liší jen tím, že má ouška svěšená.

Klasifikace F.C.I.: Skupina 9 – Psi společenští, sekce 9 – Malí kontinentální španělé

Výška v kohoutku: okolo 28 cm
Hmotnost: dvě kategorie
1) méně než 2,5 kg pro psy i feny
2) 2,5 kg až 4,5 kg pro psy, 2,5 kg až 5 kg pro feny
Minimální hmotnost je 1,5 kg.

Barva: Na srsti může být jakákoliv barva na bílém základu. Na trupu a končetinách musí bílá barva převažovat. Na hlavě je bílá barva nejlépe v podobě méně či více širokého znaku. Bílé znaky jsou povolené na spodní části hlavy, ale převažující bílá barva na hlavě je vadou.

Okénko do historie

První vyobrazení podobných psíků chovaných u dvora a šlechty bylo k vidění v Itálii na uměleckých dílech z konce 13. století. Dle historických zmínek sice byli původně zamýšleni jako psi lovečtí – slídiči, ale díky svojí velikosti postupně získali uplatnění jako společníci urozených dam a lovci otravného hmyzu, například švábů a štěnic.

Koncem 19. století se na šlechtění do dnešní podoby včetně stojatých uší nejvíce podílela Francie a Belgie. Tyto státy byly tedy stanoveny jako země původu papillona.

Chov v České republice a zdraví

U nás chov papillonů zastřešují dva chovatelské kluby – Klub Malého kontinentálního španěla a Klub chovatelů málopočetných plemen psů.

V ČR se první papilloni objevili v roce 1985. Nyní je plemeno již poměrně rozšířené. Psi a fenky jsou uchovňováni na základě bonitace. Povinná zdravotní vyšetření nejsou stanovena ani u jednoho z klubů, zodpovědní chovatelé však často nechávají chovné jedince vyšetřit na dědičné oční onemocnění (PRA) a luxaci pately (LP). U KCHMPP je k uchovnění potřeba také absolvování klubové výstavy s výsledkem výborný či velmi dobrý.

Povaha papillona

V malém tělíčku papillona je ukrytý hotový poklad. Samozřejmě záleží i na přístupu chovatele a majitele, ale při správné výchově nejsou tihle chlupáči agresivní ani bázliví či hysteričtí. Jeho plusem je vysoká inteligence a zvídavost.

Malý kontinentální španěl potřebuje úzký kontakt se svým páníčkem, se svojí rodinou. Miluje pozornost a společenský duch se v něm zkrátka nezapře. Nemívá problém s ostatními psy, zvířaty ani dětmi, nevyvolává konflikty. Náladu hrát si a něco podnikat má téměř pořád. Zvládne i pořádnou tůru a často jej můžeme vidět například na závodech agility či dogdancingu. Je však velmi přizpůsobivý, proto nemá problém s vámi strávit některé dny jen v posteli, je-li to potřeba. Na co je potřeba dávat trošku pozor, je jeho křehké tělíčko. Hrubší fyzické zacházení nebo třeba neopatrná manipulace malých dětí by mu mohlo přeci jen dost ublížit.

Při výchově se určitě není potřeba uchylovat k jakýmkoli trestům, výborných výsledků dosáhnete „po dobrém“, tedy použitím pozitivní motivace. Špatně snáší nátlak, hrubé metody, křik a negativní emoce. Při správném přístupu jej zvládne bez problémů vychovat i dítě či senior.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.