Psí zdraví

Víte proti čemu vašeho psa vlastně očkujete?

K výbavě psa patří neodmyslitelně očkovací průkaz, u nás v EU tedy Pas zvířete v zájmovém chovu. Mnoho majitelů chodí pravidelně jednou ročně na veterinu na přeočkování, ale netuší tak úplně proč a co vlastně nechávají svému čtyřnohému kámošovi píchat za vakcíny. Pojďme se tedy mrknout blíže, co ty záhadné zkratky v očkováku znamenají.

Co se skrývá pod písmeny?

D – psinka
H – hepatitida
P – parvoviroza
Pi – parainfluenza
L – leptospiroza
R – vzteklina
KC – psincový kašel
T – tetanus
B – borelioza

Proti jakým nemocem musíte psa očkovat?

V České republice je ze zákona povinné pouze očkování proti vzteklině, nicméně většina majitelů psů nechává očkovat kromě vztekliny také kombinaci infekčních nemocí. Do té patří psinka, hepatitida, parvoviroza, parainfluenza a leptospiroza. Zkratka této pětikombinace je tedy DHPPiL. V průkazu jsou obvykle nalepeny dvě nálepky na stránce s názvem Jiná očkování, a to DHPPi a L. Očkuje-li veterinář v kombinaci se vzteklinou, označení je DHPPiLR, kdy třetí nálepka vakcíny proti vzteklině R bývá v „očkováku“ na jiné stránce označené Očkování proti vzteklině.

Kdy očkovat štěně?

První očkování štěněte probíhá mezi 6 a 9 týdnem věku ještě u chovatele, a to zpravidla pouze proti psince a parvoviroze. Následuje přeočkování po 2 – 4 týdnech, kdy se přidají další nemoci. První očkování proti vzteklině by nemělo proběhnout dříve jak mezi 3 a 6 měsícem věku. Přeočkovává se nejčastěji společně s kombinací jednou ročně, ale v závislosti na typu vakcíny je možná revakcinace i jednou za tři roky.

A co tetanus a další nemoci?

Veterinář vám také může nabídnout očkování proti daším nemocem jako je například tetanus, lymská borelioza nebo psincový kašel. Je samozřejmě jen na vás, zda svého psího kamaráda necháte po zvážení všech pro a proti očkovat i proti těmto nemocem. Očkování proti tetanu je nejdůležitější zejména u přezubujících štěňat a u psů, kteří se často pohybuje mezi koňmi a dalšími hospodářskými zvířaty. Zvažte dobře, v jakém prostředí se váš pes pohybuje a jaké je riziko nákazy. Očkujte dobře informovaní a zkrátka s rozumem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.