Psí zdraví

Víte, že i pes může darovat krev?

Máte doma zcela zdravého dospělého pejska ve věku 2-8 let, který váží více než 20 kg? Pak je váš miláček skvělým adeptem stát se dárcem krve. Jak na to a hlavně proč?

V České republice nedávno vznikl registr psích dárců pod názvem Červená tlapka, a to díky Alici Bílé, která sama na vlastní kůži zažila u své fenky boxera nutnost transfuze. Dříve byla možnost shánění dárců přes veterinární kliniky, známé pejskaře a sdílenými výzvami na Facebooku. Červená tlapka umožňuje mnohem snazží a rychlejší nalezení dárce ve vašem okolí. Na webu www.cervenatlapka.cz můžete vyhledat potencionálního dárce na mapě či podle PSČ, sami jej pak oslovíte přes kontaktní formulář. Platforma je unikátní svým rozsahem. Jedná se o jediný projekt zabývající se výhradně dárcovstvím krve u psů.

Jak je to vlastně u psů s krevními skupinami?

Stejně jako lidí, tak i psi mají krevní skupiny, a to přibližně šest hlavních a několik podskupin dle různých klasifikačních systémů. U první transfuze však není potřeba krevní skupinu řešit, jelikož u pejsků narozdíl od lidí nehrozí při první transfuzi žádná špatná reakce. Pokud ale za sebou pes už jednu transfuzi má, při dalších je potřeba již kvůli protilátkám vyhledat dárce se slučitelnou krevní skupinou. Zkušení psí dárci mívají uvedenou svou krevní skupinu v registru.

Kdy psi potřebují transfuzi krve?

Krevní transfuzi může potřebovat pejsek, který se chystá na plánovanou operaci, nebo v případě nějakého akutního problému spojeného se silným krvácením – velká ztráta krve při operaci, úrazy břicha, krku, vnitřní krvácení apod.

Mám vhodného adepta na dárcovství a chci pomoci. Jak mám postupovat?

Je to naprosto jednoduché – stačí si přečíst podrobné instrukce a zaregistrovat se zde: https://www.cervenatlapka.cz/register-donor.
Zdravotní prohlídka vašeho miláčka probíhá až přímo před případným odběrem. Pokud však máte pochybnosti, zda je váš pes vhodným kandidátem pro dárcovství, určitě se poraďte se svým veterinářem.

Úvodní foto: Dárce Nero Kuklík, veterinární klinika ABClinic v Brně, fotoarchiv Elišky Vybíralové
.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *