V průběhu teplých měsíců je jedním z nejdiskutovanějších pejskařských témat ochrana našich psích parťáků před klíšťaty. Jak bojovat proti těmto parazitům a jaké nemoci klíšťata mohou přenášet na psy, si shrneme v dnešním článku.
Druhy klíšťat
V našich podmínkách se nejčastěji vyskytuje Klíště obecné (Ixodes ricinus). Méně obvyklý je Piják lužní (Dermacentor reticulans), který může nakazit pejska nebezpečnou babesiozou. Vyskytuje se nejčastěji na jižní Moravě. Více informací o něm najdete na webu Najdipijáka.cz.
Nemoci přenosné z klíštěte na psa
Anaplazmoza
Toto onemocnění způsobuje bakterie Anaplasma phagocytophylum, která parazituje v bílých krvinkách. Mezi příznaky onemocnění patří apatie, horečka, zvětšení mízních uzlin, kulhání a zánět kloubů. Nemoc však může probíhat i bez příznaků, nebo jen pejsek nevypadá úplně fit. Někteří psi onemocní zároveň také boreliozou, což samozřejmě zhoršuje vážnost zdravotních problémů.
Babesioza
Babesiozu způsobuje parazit Babesia canis, který parazituje v červených krvinkách, což má za následek jejich rozpad. Příznaky akutní babesiozy jsou vysoká horečka (až 42 °C), anémie, bledé či žluté sliznice, slabost a apatie, červená či tmavá moč. Při chronické babesioze dochází často k postižení očí, poruchám hybnosti a záchvatům podobným epilepsii.
Borelioza
Borelioza u psů je sice méně závažným onemocněním než u lidí, přesto je i tak velkým strašákem. Způsobuje ji bakterie Borrelia burgdorferi, jejíž přenašečem je klíště obecné. Mezi příznaky patří pohybové problémy – kulhání, záněty kloubů a někdy také horečka. Výjimečně nemoc postihuje srdce, ledviny či mozek psa. Proti borelioze je možné psa očkovat.
Klíšťová encefalitida
Jedná se o virové onemocnění, kdy je virus přenášen klíštětem obecným. U psa je výskyt encefalitidy vzácný. Mezi příznaky patří zvýšená teplota, neurologické problémy (ataxie, částečné ochrnutí končetin), abnormální pohyby očí, zvýšená lekavost a reakce na podněty či apatie.
Jak psa chránit proti klíšťatům?
Možností, jak chránit naše psí miláčky proti klíšťatům, je opravdu velké množství. Pro snazší orientaci mezi nimi pro vás máme následující přehled.
Obojky proti klíšťatům
Antiparazitní obojky jsou stálicí na trhu a jejich použití je velmi jednoduché. Je potřeba dbát na správné dotažení obojku. Aby byla zajištěna jeho funkčnost, musí se dotýkat kůže psa. Nejoblíbenější značky jsou například Scalibor, Foresto či Kiltix. Kůži pod obojkem je potřeba kontrolovat pro případ nežádoucí alergické reakce.
Pipety (spot-ony)
Přípravky ve formě kapiček, které se kapou psovi na kůži v určitém intervalu (například jednou měsíčně), jsou další oblíbenou formou antiparazitik. Na výběr je více značek, např. Frontline, Advantix či Fypryst.
Spreje
Přípravky proti blechám a klíšťatům ve formě spreje již nejsou tolik oblíbené kvůli náročnější aplikaci, a to zejména u dlouhosrstých plemen. Pokud vám však tento způsob ošetření psa proti parazitům vyhovuje, můžete vybírat například ze značek Arpalit, Frontline a Bolfo.
Tablety proti klíšťatům k vnitřnímu užití
Novinkou jsou v posledních letech žvýkací tablety. Po jejich požití je pes chráněn cca 12 týdnů v případě tablet Bravecto a 4 týdny při užití tablety Nexgard. Nevýhodou však může být skutečnost, že látka, která se dostane do organismu pejska, zabíjí klíšťata až po jejich přisátí. Další negativum vidí mnoho majitelů psů také v tom, že v případě nežádoucí reakce na obsažené chemické látky, není možné psovi nijak pomoci (narozdíl od sundání obojku či vymytí pipety). Zejména v zahraničí je známé větší množství nežádoucích reakcí na podání těchto tablet, je tedy na každém majiteli zvážit všechna pro a proti.
Přírodní alternativy
Nejste-li příznivce chemických přípravků, pak můžete vyzkoušet doma vyrobený či kupovaný sprej na přírodní bázi.
Domácí rozmarýnový repelent si můžete vyrobit snadno a rychle. Stačí krátce povařit čerstvý, případně sušený, rozmarýn (cca 250 g na 1 litr vody) a nechat louhovat. Jakmile odvar zchladne, sceďte jej, přidejte lžíci jablečného či vinného octa a směs nalijte do rozprašovače.
Přírodní přípravky proti klíšťatům nabízí například Dokonalá láska.
Některým majitelům psů se osvědčilo také dlouhodobé podávání pivovarských kvasnic. Více o přírodních doplňcích stravy, které pomáhají v boji proti parazitům, se dočtete zde. Další variantou na českém trhu jsou ultrazvukové odpuzovače ve formě přívěsku na obojek či jantarové korálky.
Jak vytáhnout přisáté klíště psovi?
Nejlepší prevencí je psa po každé procházce pečlivě prohlédnout a odstranit ještě nepřisátá klíšťata. To však může být zejména u dlouhosrstých plemen opravdu velká výzva.
Již přisáté klíště se nejlépe odstraňuje pomocí speciální pinzety či háčku na klíšťata. Poté místo na kůži vydesinfikujte. Klíště zlikvidujte ponořením do alkoholu či desinfekce a následným spláchnutím do toalety. Po ošetření si pečlivě umyjte ruce.