Zajímavosti

Co mají společného vlci, psi a borůvky?

Většina z nás by na otázku „Co žere vlk?“ asi odpověděla, že maso a kosti. Karkulčinu babičku raději nepočítám. Zažitá představa je taková, že jako zdroj rostlinné složky vlci konzumují žaludky ulovených býložravých zvířat. Pokud ale trochu zapátráte, možná vás překvapí, že někde si vlci pochutnávají na ovoci ve velkém.

Studie publikovaná v roce 2017 se zaměřila na vlka šedého (Canis lupus) a jeho sezónní konzumaci bobulovitého ovoce a dalších plodů. Vlk je samozřejmě masožravec, živí se především kopytníky a dalšími zvířaty, jako jsou zajíci či bobři. Umí však využít i další zdroje potravy – loví ptáky či ryby a dokonce konzumuje lidské odpadky. Další část potravy tvoří právě divoké borůvky a maliny, což může být pro někoho překvapivé zjištění. Ve většině oblastí, kde vlci tyto bobuloviny baští, tvoří zpravidla méně než 10 % letní stravy. V některých místech ale bobule mohou být pro vlky překvapivě významnou součástí letního jídelníčku.

Například v jižním Quebecu v Kanadě bobuloviny, především borůvky, tvoří 10-30 % potravy vlků v období od června do září. V národním parku Voyageurs v americké Minnesotě tvoří bobule dokonce 30-50 % objemu vlčí potravy v červenci a v srpnu! To už trošku s naší představou vlka-masožravce zamává, že? Ukazuje to, jak skvěle se umí zvířata přizpůsobit podmínkám, ve kterých žijí.

A co naši psí společníci? Díky domestikaci se trávicí soustava vlka a psa od sebe liší a psi rostlinnou potravu často konzumují ještě ve větší míře, než vlci. Ideální je doplnit masitou složku krmné dávky různými druhy čerstvé zeleniny, ovoce však může být také skvělou volbou, a to zejména právě zmíněné bobulovité ovoce. Borůvky patří totiž mezi pro psy nejzdravější druhy ovoce. Obsahují mnoho silných antioxidantů, například polyfenol pterostilben. Díky tomu jejich konzumace pomáhá zpomalovat stárnutí, působí proti rozvoji rakoviny, srdečních onemocnění, cukrovky a příznivě ovlivňuje mozkové funkce. Pro maximální efekt je můžete podávat jako ovocný pamlsek denně v množství jedné borůvky (čerstvé či mražené) na kilogram váhy psa.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.