Rozhovory

Rozhovor: Chcete mít svého mazlíčka už napořád u sebe? Zkuste jedinečný obraz nebo tetování

Nádherná díla pražské tatérky Terezy Stoklasové jsou na sociálních sítích k vidění na facebookové stránce Apollo Tattoo. Umí pejsky pestrobarevně zvěčnit nejen na lidské kůži, ale i na plátně. A protože se mi její tvorba moc líbí, rozhodla jsem se ji trošku vyzpovídat.

Ahoj Terezo, prozradíš nám, co bylo dřív? Malování obrazů nebo tetování?

Ahoj Sandruš 🙂 První bylo tetování, a to o celé 3 roky dřív. Uff, to už je doba, když si to člověk takhle promítne.

Jak dlouho se tvorbě věnuješ a co bylo podnětem k tomu začít?

S dovolením se podělím o začátky v obou oborech 🙂

Tetování jsem se začala spontánně věnovat od léta 2016, tehdy asi rok a kousek po střední. Práci kterou jsem dělala, mě úplně netankovala, vystudovaný obor mě nechytl (IT) a vejška mě tehdy moc nebavila (kynologie). Takže jsem si koupila strojek a věci do začátku a začala svou tatérskou kariéru. Žádný extra důvod mého startu nebyl, bylo to hodně spontánní a z nudy, přiznávám.

No a obrazy, ty jsem začala kreslit v roce 2019. Během toho roku vznikly první skicy na papír, když se zpětně podívám, tak opravdu amatérské. Tehdy mě i tak oslovila jedna firma o odběr návrhů na jejich produkty, a to mi nasadilo brouka do hlavy. Pak napsala druhá, třetí… No a já měla návrhy furt jen na papíře, což prostě nebylo tenkrát reálné v nějaké kvalitě dostat k firmám, aby následně tiskly. Takže z prvních spoluprácí sešlo. Tak jsem zapřemýšlela a vysledovala, že vlastně takový tablet je fajn pomocník. A že bych ho využila nejen v kreslení návrhů na tetování, ale i právě třeba na obrazy. Takže někdy v říjnu 2019 jsem měla první objednávky na obrazy, k Vánocům. A k žádné tehdejší spolupráci jsem se pak už nevrátila, do dneška.

Jak vznikl název Apollo Tattoo, je odvozený od jména tvého pejska?

Ano, jak průhledné… 😂🙏 Apollo Tattoo je podle našeho satana Apolla. Prvotní jméno bylo Tatérka Terka (jak originální!), to mi vydrželo asi půl roku, než jsem tomu dala ten dnešní kabát.

Čí práce tě inspirovala a jak se vyvíjel tvůj jedinečný styl?

Inspirace… Nebudu lhát a myslím, že mohu veřejně za většinu tatérů přiznat (hlavě co se týče začátečníků), že na začátku hraje prim kopírovaní, napodobování. Málo kdo z nás má všechno, když drží strojek poprvé v ruce – myslím tím peníze na vybavení, chtíč, touhu, snahu, nápad, originalitu… Všechno přichází postupně. A tak to bylo i u mě, pár obšlehlých prací, stylů… A asi po 3/4 letech se začalo tvořit to, co dělám teď. A i dneska se člověk furt učí nové a nové věci, techniky, poznává nové styly, zkouší kombinace. Ale víceméně se od roku 2020 dá říct, že opravdu svůj styl a podpis, kterého se víceméně držím, mám. V té době jsem se asi nejvíce proflákla a do dneška mi chodí fotky prácí právě z tohoto roku, že to klienty oslovilo a že to chtějí takto 🙂 Nicméně tu inspiraci i já mám, hodně sleduji třeba z českých umělců Zdvyhl a S. Blanar. A z těch zahraničních třeba Marco Pepe a Monika Boo.

Jak dlouho ti obvykle trvá namalovat obraz dle požadavků klienta? Pokud bych teď chtěla obraz stihnout jako vánoční dárek, mám ještě šanci?

Doba kresby obrazu je různá, záleží na kvalitě poslané fotky jako předlohy a dalších požadavcích. Dost často mi přijde třeba 10 fotek pejska a žádost, že z jedné chce klient hlavu a výraz, z druhé uši, ze třetí sed, ze čtvrté kompozici… Což mi ale vlastně nevadí, baví mě to. Pak záleží kolik objektů na obraze je. Ale abych odpověděla, jedno až dvou portrétové obrazy mám zhruba za hodinu. Nicméně k některým se pak vracím ještě v rámci konzultace s klientem, zda je to tak v pořádku, nebo chce nějaké úpravy. A co se týká vánočních objednávek, aktuálně je přijímám do 15. listopadu s garancí doručení pod stromeček 🎄

A když bych od tebe chtěla tetování, jak dlouho si musím počkat na volný termín?

S tetováním to mám teď složitější vzhledem k tomu, že jsem doma s dcerkou. Než jsem šla na mateřskou, měla jsem booking uzavřený na rok a půl dopředu. Tohle se mi dařilo v podstatě od roku 2020, kdy se můj styl jakžtakž ustálil. Po porodu jsem celý diář dočasně zrušila a když mám hlídání, hodím volný termín k sobě na stránky a tam bez ohledu na to, jestli někdo byl v nějakým pořadníku nebo ne, má šanci na ten termín každý. Veřejně přiznávám, že u mě nehraje roli to, kdo napíše první. Ale tím, že na tetování mám opravdu minimum času, si klienty pečlivě vybírám. Ať už je to prvotní komunikace, dojem, motiv, fotka… Chci si sezení užít, když mám konečně “volno” a ne jen odbýt a vydělat peníze. Takže jednoznačně můžu říct, že na termín se teď může dostat každý. Termíny vyvěšuji každý měsíc a tetuji jen víkendy. A šanci má ten, kdo chce jen a pouze můj styl s mým rukopisem a bude to psí kérka 🙂

Vzpomeneš si na svoji nejtěžší zakázku? Byl to obraz nebo tetování?

Nejtěžší zakázka? Jako určitě to jsou tetovačky. Ať už mi na obraz pošle někdo sebemíň kvalitnější fotku a má 1000 požadavků, furt to není tak náročný jako třeba něco přetetovat, či tetovat do kůže, kde je nějaký problém (jizva, znaménka, pihy…). A upřímně, asi nemám v rukávu žádné eso, které by mi echt zůstalo v paměti. Když je to hodně náročná práce, tak ji raději odmítnu a přesměruji klienta na jiného tatéra, než to “zkoušet”. Ale práce, na kterou jsem třeba za poslední dva roky pyšná a byla to docela výzva, byl cover nepovedené tetovačky od jiné tatérky. Původní motiv byl holčina s koněm, měla jsem volnou ruku, tak jsem tam odvážně hodila černého koně a doplnila jsem to barvou.

A abych nedávala obrazy do pozadí, tak pár zakázek mi taky utkvělo v paměti. Zrovna nedávno jsem dávala vzpomínku na sociální sítě na zakázku, kdy chtěl klient spojit 2 fotky tak, aby vypadaly jako v reálném čase. Šlo o fotku babičky držící vnoučka a fotku jeho tatínka, který byl bohužel po smrti. Vzešel z toho obraz, kdy jsou všichni u sebe a babička si se svým synem přiťukává pivem. Takže vlastně není nejtěžší zakázka ta, kde mám třeba černobílou a ještě rozmazanou fotku, ale ta, která je hodně emočně důležitá. Ta, kde je potřeba opravdu splnit přání klienta. A u tohoto obrazu se to povedlo 🖤

To je úžasné! Jaká další zvířata jsi už kromě psů tetovala?

Hmmm… Kromě pejsků určitě nejčastěji tetuju koně, v minulosti bylo i pár koček. Vzpomínám si, že i ježci, fretky, rybičky, různí ptáci, plazi… všechno vesměs buď pro chovatele daného druhu nebo měl klient opravdu zajímavý příběh o setkání s daným zvířetem – například nosorožec, slon, kapybara, medvěd… S jistotou mohu říct, že snad nikdy nešlo o tetování jen z plezíru. Vždycky mám opravdu štěstí na klienty, kdy mě to sezení obohatí o zajímavý příběh s motivem zvířete spojený 🙂

Sandruš, děkuji ti za rozhovor a ráda bych čtenářům a zájemcům o mé práce řekla – nebojte se napsat, ať už máte jakékoliv přání. Spousta lidí se mě bojí oslovit a dělají předčasné závěry, i co se týká obrazů nebo tetování. Když mohu, pokouším se vyjít všem vstříc a najít společnou cestu 🙂

Terko, i já moc děkuji za krásný rozhovor! Závěrem čtenáře určitě potěším tím, že sis pro ně připravila speciální slevu 15 %! Slevový kód je psinovinky15 a platí od 4. 11. do 15. 11. 2023. Lze jej uplatnit na webu v e-shopu, anebo při nákupu přes sociální sítě přes zprávy, stačí jej napsat k objednávce.

Nádherné obrazy od Terezy najdete na webu Apollo happy wear, na facebooku i instagramu. Tetování pak na FB stránce Apollo Tattoo a instagramu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.