Již za měsíc se koná první mezinárodní online konference pro pejskaře a trenéry psů v Česku a na Slovensku! 6. a 7. března 2021 si tak můžete užít osm skvělých přednášek z různých koutů světa, aniž byste museli opustit pohodlí svého gauče. Z českých odborníků vystoupí František Šusta, Radecha Spudilová, Nicole Vošvrdová a Robert Zlocha. Ze zahraničí se připojí Jean Donaldson, Grisha Stewart, Jennie Harvey a Cristina a Aurélien Budzinski. K jejich přednáškám bude k dispozici také kvalitní český překlad, nemusíte se tedy bát, že nebudete rozumět 🙂
Na podrobnosti o této jedinečné akci jsme se zeptali jednoho z pořadatelů, trenéra Roberta Zlochy, který bude zároveň jedním z přednášejících.
Na cvičácích a mezi pejskaři koluje mnoho různých výcvikových metod. Proč by si měli psí páníčci vybrat zrovna moderní etický trénink (MET) a co všechno toto označení vlastně obsahuje?
Protože jde o metody, z nichž těží psi i lidé. Je to způsob práce, kdy je čas a prostor na pochopení úkolu. Učení psa baví, a tím pádem je rychlejší a efektivnější. Z názvu vyplývá, že vychází z aktuálních vědou ověřených poznatků a že se ke zvířeti chová s respektem. Moderní etický trénink vychází z pozitivních metod. S nimi se ale pojí celá řada mýtů. Občas například slýchávám, že na všechny psy pozitivka neplatí (zejména u problémového chování), nebo že pozitivka je jenom o krmení psa. A právě i touto konferencí bychom chtěli přispět k vyvracení těchto zažitých mýtů. Formou lepší informovanosti a nabídnutí praktických řešení od zkušených trenérů.
Jak vznikla myšlenka na uskutečnění konference právě v online verzi? Byl důvodem jen současný kovidový stav, který osobnímu kontaktu nenahrává?
O uspořádání konference jsem přemýšlel už nějakou dobu. Ale nakonec mě k tomu přiměla účast na online konferenci, na niž jsem měl původně vyrazit do Bostonu. Pandemie mi překazila plány. O žádnou z přednášek jsem ale nepřišel, a to mě přimělo přemýšlet nad tím, že by se podobná událost dala zorganizovat i v Česku. Vzdělávání a rozvoj by se neměl zastavit ani kvůli lockdownu. Na stejném pódiu proto s ostatními trenéry vystoupíme jen virtuálně, zajímavé informace se ale dozvíme tak jako tak.
Na konferenci budou mluvit čeští i zahraniční trenéři. Některá jména jsou již poměrně známá, ale některá může český divák slyšet poprvé. Podle čeho jste přednášející vybírali? V čem vynikají?
Každý z vystupujících je něčím zajímavý. Nejde v prvé řadě o to, že má v trenérském světě známé jméno. Někdo pomůže s nácvikem péče o psa, s taháním na vodítku nebo s reaktivním chováním, jiný pomáhá lépe pochopit psí chování a potenciálním problémům tak předcházet. Některé přednášky jsem sám absolvoval, v ostatních případech se s přednášejícími trenéry znám a vím, že od nich můžu očekávat opravdu cenné informace, které umí ulehčit život se psem. Nemohu teď vypíchnout nikoho konkrétního, protože o programu bych vydržel mluvit celé hodiny. Jsem opravdu nadšený z témat a vím, že si je užiju i jako návštěvník. Chtěl jsem také, aby konference překonala jazykovou bariéru. A proto budou všechny přednášky tlumočené do češtiny.
Název MET konference zní hodně odborně. Je akce vhodná i pro úplné laiky, pejskaře začátečníky? Nebude plná mnoha odborných termínů, ve kterých se půjde těžko vyznat?
Pozval jsem vystupující, jejichž práce si vážím a vím, že dokážou předat obrovské množství užitečných informací i přes obrazovku. Chtěl jsem, aby byl program maximálně praktický pro každodenní soužití. Ale myslel jsem i na trenérské vzdělávání, protože to mě osobně hodně zajímá. Cílem MET konference zkrátka je obohatit všechny pejskaře. Už při zběžném pohledu na program ale pochopíte, že jsme se zaměřili na situace, které nás se psem každý den potkávají. Konferenci můžu s klidným svědomím doporučit i začátečníkům. Neznamená to však, že z ní zkušený pejskař odejde zklamaný.
Na první pohled to může vypadat díky online vysílání jednoduše, ale příprava celé konference musí být velmi náročná. Co vše je potřeba kromě skvělých řečníků zajistit? Kolik lidí se na organizaci podílí?
Je to organizační výzva, to nebudu zapírat. Spojit virtuálně přednášející z USA, Francie, Austrálie a Česka v sobě nese spoustu dílčích úkolů. Ať už jde o zmíněné tlumočení, přes streamovací studio nebo jen seskládání přednášek podle časových pásem. Mysleli jsme třeba také na to, aby byly přednášky dostupné ještě tři měsíce po vysílacím víkendu, protože sedět dva dny u obrazovky může být opravdu náročné. A to zase vyžaduje zodpovězení řady otázek. Naštěstí na všechny ty úkoly a rozhodnutí nejsem sám. Mí kolegové jsou zkušení produkční, dlouho a pečlivě jsme vybírali streamovací profíky nebo tlumočení. V našem nejužším týmu jsou čtyři lidé, ale spolupracujeme se spoustou dalších.
Určtě to bude stát za to 🙂 MET konference se rychle blíží a vstupenky jsou do konce února navíc za sníženou cenu. Proč by si měli pejskaři, kteří zatím váhají, lístek koupit?
Konference je vhodná pro ty z vás, kteří se chcete poprat s některým z problémů, který je na programu, nebo chcete problémům předcházet. Využijete ji také ve chvíli, kdy vás zajímá soužití se psem a chcete proniknout hlouběji do lidsko-psích vztahů. Hodí se pro každého, kdo se chce dál vzdělávat a čerpat inspiraci ze zahraničí. V cizině je běžné, že se na konference tohoto typu hlásí hlavně trenéři. Orientovat se v tom, co dělají ostatní, a neustále pracovat na svých metodách je základem úspěšného profesionála bez ohledu na obor. Na MET konferenci se ale zatím hlásí hodně běžných pejskařů a z toho mám osobně obrovskou radost. Ukazuje to totiž na to, že se lidé zajímají o své psy, že se chtějí zlepšovat a že se u nich nejspíš jejich pejsci mají velmi dobře. Čas škubání, vyvěšování na obojku a křiku při tréninku tak už možná pomíjí.