Jak na to? Psí zdraví

Jak pečovat o psí tlapky (nejen) v zimě

Zima je obdobím, kdy věnujeme více pozornosti tlapičkám našich hafanů. Zledovatělé ostré povrchy, časté umývání a posypová sůl dávají nožkám prostě zabrat. V létě je zase prozměnu potrápí rozpálené povrchy ulic. Jak by měl zodpovědný páníček pečovat o packy svého psího kámoše?

Zkracování drápků je potřeba věnovat pozornost

Pravidelné stříhání nebo pilování drápků je nezbytností pro většinu pejsků. Jsou jedinci, kteří si drápy zvládají dostatečně obrousit sami pohybem na tvrdém povrchu městských ulic, ale takových je menšina. Správně zkrácené drápky nejsou jen estetickou záležtostí, ale jsou důležité pro zdraví pohybového aparátu psa. Podrobněji se o péči o psí drápky můžete dočíst v článku Péče o psí drápky – proč je tak důležitá a jak na ni?

Zastřihování chlupů mezi polštářky není jen pro krásu

U dlouhosrstých pejsků se může stát, že srst přeroste přes polštářky a při chůzi je tak překrývá. U plemen, kterým se běžně srst neupravuje stříháním, vás nemusí napadnout, že je vhodné zkrátit chloupky na packách na úroveň polštářků, ale je to tak. Díky domu zabráníte zadržování přebytečné vlhkosti a zmenšíte pravděpodobnost problémů s kvasinkami. Dalším plusem je, že se nebudou při hrátkách ve sněhu pejskovi tvořit nepříjemné sněhové kuličky mezi prsty. V neposlední řadě to také nebude hafanovi tolik klouzat, máte-li kluzké podlahy.

Mazat tlapky či nemazat?

O tom, zda je vhodné tlapky promazávat, se vedou mezi pejskaři časté debaty. Ideální je řídit se podle individuálních potřeb vašeho pejska. Raději promazávejte, než aby polštářky popraskaly. Ale pozor, příliš častým mazáním můžete kůži polštářků natolik změkčit, že bude náchylnější k poraněním. Zkuste tedy zlatou střední cestu a frekvenci mazání přizpůsobte dle stavu polštářků, povrchu, na kterém se pes pohybuje, a četnosti koupání.

Čím mazat? Vyhněte se lidským krémům na nohy a kupte raději kvalitní produkt určený přímo pro psy. Výborné složení a praktické balení má například ochranný voskový balzám na tlapky Colafit 7, který je ideální nanášet před procházkou. Skvělé složení má také balzám na tlapky s esenciálními oleji od Dokonalé lásky, použít můžete i čisté bambucké máslo. Někdo doporučuje vazelínu, ale to není správná volba, protože se z ní nevhodné látky dostávají do krevního oběhu a mohou být velikou zátěží pro játra a ledviny, kde se usazují.

Balzám na tlapky Colafit 7 má zdravé složení a jednoduše se nanáší

Psí botičky nejsou módní doplněk

Přestože představa psích botiček může u někoho vyvolat úsměv, zkušení pejskaři vědí, že někdy je tato ochranná pomůcka třeba. Však i závodní saňoví psi je často potřebují. Kdy po nich sáhnout? Určitě v případě, že už došlo k poranění polštářku na tlapce. Pokud se v zimě budete delší dobu pohybovat na hustě posolených chodnících bez možnosti packy brzy umýt, dejte svému psímu parťákovi raději botičky. V létě mohou být zase dobrou ochranou před rozžhaveným asfaltem. Své využití najdou i u sportovních a pracovních psů, pokud se musí pohybovat v terénu, kde hrozí poškození polštářků.

Dobře padnoucí psí botičky chrání psí tlapky před agresivní solí a poraněním

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.