Pro mnoho páníčků je stříhání drápků noční můrou. Jejich hafan ne a ne držet, a tak snaha o zkrácení drápů vypadá spíše jak krocení divé zvěře. Ať už se jedná o péči doma nebo na veterině, pes si tak odnáší pokaždé další a další nepříjemný zážitek a každý následující pokus je často ještě horší. Taky to znáte? Co kdybychom vám řekli, že to bude chtít hodně trpělivosti a nácviku, ale odměnou vám bude pejsek, který se stříhání drápků nejen nebojí, ale zároveň je i zdravější?
Krátké drápy = zdravější a spokojenější pes
Je to tak, správná psí manikůra má totiž i velký vliv na pohybový aparát vašeho psího kámoše. Znáte ten pocit, když si obujete moc malé boty a vaše nehty tlačí při každém kroku do boty? Tak nějak se cítí pejsek, jehož drápy nejsou dostatečně zkrácené a opírá si je při chůzi o podlahu. Pohyb se stává nepříjemným, protože místo přes tlumící polštářky se přenáší otřesy přes drápy a následně prsty a končetiny až do těla. Ve finále tak může špatná délka drápků ovlivňovat celkové postavení psího těla! To nezní moc dobře, že?
Přerostlé drápy psa mohou proto způsobovat více problémů, než se na první pohled zdá. Patří mezi ně nerovnoměrné zatěžování těla, které může vést až k problémům pohybového aparátu, bolesti prstů a kloubů, vyšší riziko poranění drápů a v neposlední řadě také zhoršená orientace v prostoru, která je patrná zejména u psích sportovců.
Má váš pes příliš dlouhé drápy?
Možná si nejste jisti, jestli váš hafan zkrácení potřebuje a taky, jak často se psí manikůře věnovat. Zeptáte-li se veterináře, někteří si s tím hlavu moc nelámou a buď stříhají až moc, do krve, nebo naopak zastřihnou nedostatečně. Dobrým vodítkem je to, zda drápky vašeho miláčka cvakají na tvrdé podlaze. Pokud cvakají, dotýkají se příliš země a je vhodné ještě pracovat na jejich zkrácení.
Jak na stříhání drápků?
Nejlepší samozřejmě je zvykat psa na manipulaci s packami a stříhání a pilování drápů již od štěněte. Pokud jste však správné učení zanedbali, nic ještě není ztraceno. Rozhodně doporučuji v obou případech pracovat pomocí pozitivního posilování, násilné držení psa není do budoucna přínosem ani pro jednu stranu. Můžete také vyzkoušet různé nástroje a zjistit, které vám oběma nejvíce vyhovují. K dostání jsou dnes různé typy kleštiček, brusek a pilníků.
Nejlepších výsledků dosáhnete, budete-li psa učit po malých krůčcích a ne se snažit hned za každou cenu ostříhat či obrousit všechny drápy. Odměňujte například zprvu jen přítomnost kleštiček, potom přiblížení k pacce, poťukání na drápek atd. Postupně se tak dostanete k vytouženému cíli. Vyplatí se respektovat signály psa a nejlépe ho naučit, že o tom, zda se v péči bude pokračovat, může rozhodovat on sám. Získá tak potřebnou sebejistotu a naučí se, že spolupráce se mu velmi vyplatí, protože dostane spoustu odměn. Dávejte samozřejmě pozor, ať nestříhnete do lůžka drápu, to by vás mohlo v případě citlivého pejska vrátit zase na začátek. Obzvlášť u zanedbaných drápů je potřeba zkracovat opravdu po pidi-kousíčkách, ideálně i pilovat, aby se lůžko mohlo postupně zatáhnout.
Pro podrobnější informace „jak na to“ doporučuji facebookovou skupinu Jak na drápky. Pokud máte pochybnosti, jak dál v nácviku, pak je nejlepší se obrátit na trenéra psů, který se specializuje na tzv. trénink ke spolupráci.