Plemena psů

Portrét plemene: Australský ovčák

„Taková ta mohutnější border kolie bez ocásku“ – tak jsem kdysi dávno označovala tohle krásné plemeno. Ona to tak úplně pravdivá definice není a věřím, že po přečtení dnešní portrétu budete i vy vědět trošku víc o tom, kdo je vlastně australský ovčák.

S ocáskem i bez

U australského ovčáka můžete v jednom vrhu štěňat najít jedince narozené jak s ocáskem, tak bez. Je to zcela normální a záleží na budoucím majiteli, co preferuje.

Další znak, kterým je plemeno na první pohled vzhledově variabilní, je barva srsti a očí. U srsti je možných dokonce 16 barevných kombinací! Jsou to: černá nebo červená s bílými znaky a hnědým pálením, blue merle s bílými znaky a hnědým pálením, red merle s bílými znaky a hnědým pálením, černá nebo červená s bílými znaky, blue merle nebo red merle s bílými znaky, černá nebo červená s hnědým pálením, blue merle nebo red merle s hnědým pálením, černá nebo červená celobarevná, blue merle celobarevná a red merle celobarevná. Barva očí může být vpodstatě jakákoli – jantarová, zlatá, v různých odstínech hnědé, zelená, modrá… Oči mohou být různě barevně skvrnité nebo každé oko jiné barvy.

Jaký je australský ovčák?

Všestranný, energický a při správném vybití úžasný rodinný pes. Zpravidla bývá nekonfliktní a dobře se snáší s ostatními zvířaty. Takto napsané to zní jednoduše, ale vzhledem k historii plemene je potřeba dobře zvážit, zda mu budete schopni poskytnou vyžití, jaké skutečně potřebuje. Nenechte se zmást jeho dekorativním vhledem plyšáka, australáček je opravdu sportovec každým coulem. Jako farmářský pes vynikal svoji hbitostí, vytrvalostí a schopností manipulovat s velkými stády na obrovské vzdálenosti. Zároveň plnil funkci hlídače a skvělého rodinného společníka.

Standard plemene o jeho povaze říká: „Australský ovčák je inteligentní pracovní pes se silnými pasteveckými a hlídacími instinkty. Je to oddaný společník a vydrží pracovat celý den. S takovými vlastnostmi má dobrou povahu, zřídka je svárlivý.  Při prvním setkání může být poněkud zdrženlivý.“

Klasifikace F.C.I.: Skupina 1 – Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických), sekce 1 – Ovčáci

Velikost a váha:
U psů se upřednostňuje výška 51-58 cm, u fen 46-53 cm. Hmotnost se pohybuje zhruba v rozmezí 16-28 kg.

Chov v České republice

Existuje více teorií o původu australského ovčáka, ale za zemi původu jsou považovány Spojené státy americké. Pojmenován byl podle baskických ovčáků, kteří přišli do USA v 19. století z Austrálie. V České republice najdeme dva chovatelské kluby, pod které plemeno spadá – Klub chovatelů belgických ovčáků v českých zemích (KCHBO) a Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP). Podmínky uchovnění se v jednotlivých klubech trošku liší.

U KCHBO je potřeba absolvovat popisnou přehlídku a povahový test, oficiální posouzení rentgenového vyšetření kyčlí (DKK s výsledkem do 2/2) a loktů (DLK s výsledkem do 2/2), absolvovat vyšetření očí s čistým výsledkem (DOV prostý) a doložit DNA profil. Podmínkou uchovnění není absolvování výstavy.

U KCHMPP absolvují australští ovčáci bonitaci a již zmíněná rentgenová vyšetření kyčlí a loktů také s výsledky do 2/2. Vyšetření na dědičné oční vady je také vyžadováno, stejně jako doložení DNA profilu. Oproti KCHBO je navíc potřeba zúčastnit se výstavy pořádané klubem a jedné výstavy vyššího typu se známkou Výborný nebo Velmi dobrý.

Pro koho je australák super parťákem?

Pokud vás neodradí vysoká potřeba fyzického i psychického zaměstnání a jste při výchově psa dostatečně vnímaví a empatičtí, pak je možné, že právě „aussík“ je tím pravým plemenem pro vás. U tohoto plemene platí ještě více, že čím kreativnější při výchově budete a čím více zábavy si spolu užijete, tím lépe. Pokud si s australákem vybudujete pevný vztah založený na vzájemné důvěře, získáte toho nejlepšího společníka pro všechny vaše aktivity včetně mnoha psích sportů. S nadšením vám bude asistovat u každé činnosti. Jak už vzhled australského ovčáka napovídá, při jeho pořízení je potřeba počítat s péčí o huňatou srst. Denní kartáčování sice není potřeba, ale v období línání se připravte na záplavu chlupů. Rozhodně jej nedoporučuji pouze na zahradu. Australák miluje společnost svého člověka a potřebuje častý kontakt, jinak psychicky strádá.

Zaujal vás australský ovčák a chcete se o plemeni dozvědět ještě více? Doporučuji stránku Aussiesworld.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.