Popularita border kolie v posledních letech stoupá díky pověsti nejchytřejšího plemene psa. Z původně ovčáckého psa se tak dnes stal asi nejoblíbenější parťák pro některé druhy psích sportů. Hodí se „borderka“ právě pro vás?
Jaká je border kolie?
Ve standardu plemene se o její povaze dočteme, že se jedná o vytrvalého ovčáckého psa k tvrdé práci u stáda, výborně ovladatelného. Je živá, pozorná, poslušná a inteligentní. Nesmí být ani nervózní ani agresivní.
Klasifikace F.C.I.: Skupina 1 – Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických), sekce 1 – Ovčáci
Velikost a váha:
Ideální výška psa je 53 cm, u feny o něco méně.
Délka a barva srsti:
Můžete potkat dvě varianty – středně dlouhou a krátkou srst. U obou variant je krycí srst hustá, stejně jako podsada, která vytváří výbornou ochranu proti povětrnostním vlivům. U středně dlouhé varianty vytváří bohatá srst hřívu, kalhoty a prapor. Dovoleno je množství barev, ale nikdy nesmí převládat bílá. Asi nejčastěji můžete vidět borderky černobílé. Velmi populární díky svému vzhledu je zbarvení blue merle se zcela či částečně modrýma očima. Škála zbarvení je ale skutečně široká – například trikolorní, hnědobílá, červenobílá, modrobílá, žlutobílá nebo red merle.
Od pasení ke psím sportům
Pasení je práce pro kteru byla border kolie šlechtěna po mnoho let a z toho vyplývají její specifické povahové rysy. Umění zvládnout i několikasethlavé stádo je fascinující. Dnes je již i u nás dostatek možností a trenérů, můžete se tak věnovat tréninku pasení i vrcholovým závodům. Ne každého majitele však ovčácká práce chytne natolik, aby byla jediným a dostatečným vyžitím jeho borderky. Pak přichází na řadu široká škála psích sportů, ze kterých může vybírat.
Doménou border kolie je agility. Na psím parkuru v její velikostní kategorii ji porazí jen málokteré plemeno. Ze dalších psích sportů boderky nejvíce můžete vidět na závodech flyballu a dogfrisbee. Oblíbenou volbou je také dogdancing, obedience, treibball či nosework. Někteří jedinci nachází uplatnění i v canisterapii nebo dokonce jako asistenční psi.
Chov a zdraví v České republice
První pár border kolií byl do ČR importován z Anglie v roce 1993 a o rok později se jim narodil vrh v chovatelské stanici Bohemia Alké. Chovatele u nás sdružuje Border Collie Club Czech Republic (BCCCZ), který byl založen v roce 1999, a Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP).
Pro zařazení do chovu pod BCCCZ musí psi a feny absolvovat povinná zdravotní vyšetření – rentgeny pro posouzení DKK, DLK a OCD a klinické vyšetření na dědičné oční vady. Pokud jsou tato vyšetření v pořádku, je potřeba zúčastnit se bonitace s výsledkem „chovný“ ve věku minimálně 15 měsíců. U KCHMPP stačí pro uchovnění vyšetření DKK a DOV, kromě bonitace je však nutná i účast na jedné výstavě pořádáné klubem s výsledkem alespoň „Velmi dobrý“.
Život s border kolií – je pro vás ta pravá?
Pořídit si border kolii s tím, že je to přeci nejchytřejší pes a vše se naučí snadno, není nejlepší nápad. Naopak ze špatně vedených a hlavně nespokojených jedinců tohoto plemene s nedostatkem zaměstnání se rekrutuje mnoho psů s „problémovým chováním“. Borderka je zkrátka workoholik. Kromě mnoha aktivit, které ji unaví fyzicky i psychicky, ji však musíte také naučit v klidu odpočívat.
Pokud jste ale gaučový povaleč, pak na borderku raději zapomeňte. Tuhle fešandu je totiž potřeba pořádně zaměstnat. Štěně vybírejte pečlivě podle toho, jakým aktivitám se chcete věnovat. Existují linie, které jsou spíše výstavní, to ale neznamená, že jsou to lenoši. Pokud máte v plánu věnovat se na vrcholové úrovni pasení či agility, hledejte mezi odpovídajícími pracovními liniemi.
Uvažujete-li o pořízení border kolie, rozmyslete si dobře, zda máte opravdu dostatek volného času, který jste ochotní strávit dlouhými vycházkami, cvičením, učením nových věcí a dalším zaměstnáváním její chytré bordeří hlavičky. Ráda se učí a rychle chápe, je empatická a citlivá. Zpravidla vychází skvěle s cizími lidmi, dětmi a zvířaty, je však potřeba včas podchytit případné nežádoucí pasení různých pohyblivých objektů. Narozdíl od vzhledově podobného australského ovčáka nemá většinou problém spolupracovat a podat skvělý pracovní výkon i s jiným psovodem, než je její páníček.