Uncategorized

Další výdaj pro pejskaře – povinný registr čipovaných psů

Od ledna tohoto roku je čipování psů v ČR povinné. Neexistuje však jednotný registr a někteří majitelé svoje miláčky po očipování nikam ani neregistrují, takže je není možné dohledat v případě ztráty. To by se však za dva roky mělo změnit.

V současnosti můžete využít pouze dobrovolnou registraci čipovaného psa v jednom z mnoha soukromých registrů. Nová celostátní databáze vznikne pod Komorou veterinárních lékařů ČR a povinná registrace do ní bude zpoplatněna odhadem v řádu několikaset korun. Od ledna 2022 tak při načipování psa u veterinárního lékaře zaplatíte zároveň poplatek za registraci do nového jednotného registru. V případě, že již psa čipovaného máte, uhradíte tento poplatek při nejbližším přeočkování proti vzteklině.

Výhodou tohoto systému by měla být rychlá a snadná dohledatelnost majitelů zatoulaných zvířat a zlepšení problému s množírnami a týráním psů. Tato připravovaná novinka však už má i svoje odpůrce. Kritizují například to, že povinný registr měl přijít již společně s povinným čipováním. Dalším velkým negativem je samozřejmě fakt, že mnoho majitelů psů již zaplatilo registraci u některého ze soukromých registrů a přesto budou muset platit znovu. Mluvčí Ministerstva zemědělství se vyjádřil, že již existující data se nevyužijí, protože by to bylo příliš komplikované vzhledem k obsahové a systémové rozdílnosti jednotlivých registrů čipů.

Nový centrální registr psů nebude veřejný a bude přístupný pouze veterinárním lékařům, policistům a zástupcům obcí pro identifikaci zatoulaných či opuštěných psů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.