Jak na to?

Mít čip nestačí

Máte pejska čipovaného? Možná vás překvapí zjištění, že to zdaleka nestačí k tomu, aby se pejsek v případě ztráty vrátil bez problémů k vám domů. Mnoho psů v útulcích čip má, ale bohužel kontakt na majitele není nikde k nalezení. Důležité je mít čip někde zaregistrovaný. Pojďme si říci, jak na to.

V České republice existuje hned několik databází, které však bohužel nejsou vzájemně propojené. Registrace probíhá zejména přes internet a je na vás jako majiteli, vybrat si, kam čip svého pejska zaregistrujete. Registrace je většinou zpoplatněná, některé registry umožňují evidenci čipů určitých značek zdarma. Existuje také celosvětová vyhledávací síť Petmaxx.com, ve které jsou z českých registrů zahrnuty následující: Národní registr majitelů zvířat, BackHome a IFTA – Mezinárodní centrální registr zvířat.

Z jakých registrů tedy můžete vybírat?

Národní registr majitelů zvířat

Zápis psa do registru mají zdarma všichni majitelé, kteří si jej nechají označit mikročipem Datamars s českým národním kódem a od veterináře dostanou vyplněnou růžovou Registrační kartu NRMZ. Psy označené jiným typem mikročipu, importované nebo pouze tetované si můžete nechat zaregistrovat za poplatek 198 Kč.

BackHome

Majitelé psů označených mikročipem BackHome mají online registraci zdarma. Ostatní musí zaplatit poplatek 200 Kč při registraci online. Registrace poštou stojí 250 Kč pro všechny typy čipů.

IFTA – Mezinárodní centrální registr zvířat

Tento registr byl založen v Německu, ale má i české webové stránky. Registrace online jakéhokoliv druhu mikročipu je zdarma. Při vyplnění papírového formuláře pak za poplatek 100 Kč.

Český registr zvířat

Registrace probíhá poštou zasláním vyplněného formuláře, který je ke stažení na webových stránkách registru. Poplatek za registraci je 160 Kč.

Centrální evidence zvířat a věcí ČR

Za registraci zaplatíte 240 Kč, a to jak elektronicky, tak pomocí papírového formuláře. Za poplatek 55 Kč navíc můžete přidat fotografii vašeho miláčka.

PET FAMILY – centrální registr zvířat

Tento registr neslouží jen pro registraci mikročipu. Eviduje také mnoho dalších užitečných informací o zvířeti a organizace jako jsou útulky, depozita, záchranné a odchytové stanice a veterinární zařízení. Registrace je zdarma a provedete ji online na webu. Založit si zde můžete elektronickou registrační kartu zvířete, zdravotní kartu zvířete a kartu odchovu. Velké plus je, že nabízí i mobilní aplikaci.

2 Replies to “Mít čip nestačí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *