Jak na to?

Mít čip nestačí

Máte pejska čipovaného? Možná vás překvapí zjištění, že to zdaleka nestačí k tomu, aby se pejsek v případě ztráty vrátil bez problémů k vám domů. Mnoho psů v útulcích čip má, ale bohužel kontakt na majitele není nikde k nalezení. Důležité je mít čip někde zaregistrovaný. Pojďme si říci, jak na to.

V České republice existuje hned několik databází, které však bohužel nejsou vzájemně propojené. Registrace probíhá zejména přes internet a je na vás jako majiteli, vybrat si, kam čip svého pejska zaregistrujete. Registrace je většinou zpoplatněná, některé registry umožňují evidenci čipů určitých značek zdarma. Existuje také celosvětová vyhledávací síť Petmaxx.com, ve které jsou z českých registrů zahrnuty následující: Národní registr majitelů zvířat, BackHome a Pet2Me.

Z jakých registrů tedy můžete vybírat?

Národní registr majitelů zvířat

Zápis psa do registru mají zdarma všichni majitelé, kteří si jej nechají označit mikročipem Datamars s českým národním kódem a od veterináře dostanou vyplněnou růžovou Registrační kartu NRMZ. Psy označené jiným typem mikročipu, importované nebo pouze tetované si můžete nechat zaregistrovat za poplatek 198 Kč.

BackHome

Majitelé psů označených mikročipem BackHome mají online registraci zdarma. Ostatní musí zaplatit poplatek 200 Kč při registraci online. Registrace poštou stojí 250 Kč pro všechny typy čipů.

Pet2Me registr zvířat

Nahradil dřívější IFTA registr. Tento registr zajišťuje snadné kontaktování majitele zvířete v případě, že se mazlíček ztratí. Využívá i služby vlastních medailonků s QR kódem, které proces vyhledání velmi zjednodušují. Nálezce takového dobrodruha načte kód medailonku (nebo čipu) a aplikace Pet2me.eu zprostředkuje kontakt s majitelem zvířete. To vše s přihlédnutím zákona o GDPR, kdy nejsou nikde veřejně viditelné osobní údaje. Funkcionalita medailonků Pet2Me je velice populární mezi chovateli psů, koček a dalších mazlíčků, kteří se občas na procházce zatoulali. Registrace je pro každého uživatele zdarma, ať už má nebo nemá medailonek Pet2me. I samotný čip k registraci stačí. Další informace a služby přímo na stránkách registru.

Český registr zvířat

Registrace probíhá poštou zasláním vyplněného formuláře, který je ke stažení na webových stránkách registru. Poplatek za registraci je 160 Kč.

Centrální evidence zvířat a věcí ČR

Za registraci zaplatíte 240 Kč, a to jak elektronicky, tak pomocí papírového formuláře. Za poplatek 55 Kč navíc můžete přidat fotografii vašeho miláčka.

PET FAMILY – centrální registr zvířat

Tento registr neslouží jen pro registraci mikročipu. Eviduje také mnoho dalších užitečných informací o zvířeti a organizace jako jsou útulky, depozita, záchranné a odchytové stanice a veterinární zařízení. Registrace je zdarma a provedete ji online na webu. Založit si zde můžete elektronickou registrační kartu zvířete, zdravotní kartu zvířete a kartu odchovu. Velké plus je, že nabízí i mobilní aplikaci.

2 Replies to “Mít čip nestačí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.