Stafordšírský bulteriér patří mezi tzv. „bull plemena“, která jsou v očích laické veřejnosti vnímána často negativně. Pro někoho je „bojový pes“, pro někoho nejlepší chůvička do rodiny. Jaký stafbulík doopravdy je?
Chůvička i nadšený pracant
Stafbulík je sice menšího vzrůstu, ale rozhodně to není žádný gaučák. Jeho svalnaté tělo umí podávat úžasné sportovní výkony. Navíc je skutečně všestranný. Kromě speciálních bull sportů se s ním tak můžete věnovat téměř čemukoli. Mnoho majitelů stafbulů propadlo například sportovní kynologii, záchranařině či canisterapii. Ostudu vám neudělá ani při agility, dogfrisbee a dalších sportech.
Ve vztahu k lidem je velmi přátelský. S vervou sobě vlastní se umí s úsměvem od ucha k uchu dožadovat pořádného pomazlení i od cizích lidí. Sebevědomí a optimismus mu rozhodně nechybí. Je výborným parťákem k dětem, se kterými umí mít velikou trpělivost, proto se mu často v zahraničí přezdívá „nanny dog“. Se snášenlivostí ke psům, případně i dalším zvířatům, může být však problém. I když to není pravidlo, je potřeba s takovou možností počítat a v případě, že váš stafbulík cizí psy nemusí, zodpovědně jej při procházkách zajistit.
Vzhled a standard stafordšírského bulteriéra
Stafbulové mají hustou hladkou srst s velmi širokou škálou barev. Přípustné barvy jsou červená, plavá, bílá, černá nebo modrá, nebo kterákoli z těchto barev s bílou. Žíhaná všech odstínů nebo žíhaná s bílou. Černá s pálením nebo játrová barva je vysoce nežádoucí.
Klasifikace F.C.I.: Skupina 3 – Teriéři, sekce 3 – Teriéři typu bull
Hmotnost: psi 12,71 – 17,25 kg, feny 10,89 – 15,43 kg
Výška v kohoutku: 35,56 – 40,64 cm
Chov stafbulíků v ČR
Plemeno vzniklo ve Velké Británii křížením buldoka a anglického teriéra v 19. století. V té době využíváno také ke psím zápasům. FCI jej oficiálně uznala v roce 1987.
Do České republiky byla dovezena první fena stafordšírského bulteriéra v roce 1989. Další jedinci byli následně importováni z různých evropských zemí, například Německa, Belgie a Nizozemí. Plemeno se u nás těší v posledních letech poměrně velké oblibě.
Chovatelský klub Staffordshire Bull Terrier Club CZ udává jako podmínku pro uchovnění psa či feny absolvování minimálně dvou výstav vyššího typu, z toho alespoň jedné klubové či speciální pořádané klubem, se známkou výborná či velmi dobrá. Dále je potřeba vypracování genetického profilu DNA. Nepovinné, ale vhodné, jsou různé zdravotní testy, například vyšetření DKK (dysplazie kyčlí), DLK (dysplazie loktů), L2-HGA či HC (šedý zákal).
Hodí se k vám?
Pokud vás plemeno stafordšírský bulteriér uchvátilo svým vzhledem, je potřeba si dobře rozmyslet, zda vám bude vyhovovat i jeho povaha. Potřebuje velmi důslednou, ale zároveň laskavou výchovu. Při výcviku mu rozhodně nesvědčí dril a nejlépe se učí formou hry. Pořádná socializace je u něj velmi důležitá, můžete tak předejít mnoha problémům. Vzhledem ke své srsti se stafbulík nehodí pro celoroční pobyt na zahradě. Bez dostatku pohybu a společných aktivit nebude tento malý silák šťastný.