Plemena psů

Portrét plemene: Jack Russell teriér

Nenechte se mýlit jeho malým vzrůstem. Stejně jako u ostatních teriérů, i v „raslíkově“ těle se skrývá spousta temperamentu a energie. Tento bystrý a sebevědomý psík potřebuje páníčka, který mu umožní dostatek aktivit, jinak budou nešťastní oba.

Jak vznikl Jack Russell?

Jack Russell teriér (zkráceně JRT) vznikl v Anglii v 19. století. První chovatelské zásluhy patří reverendu Johnu Russellovi. Jeho cílem bylo vyšlechtit psa schopného při honu na lišku a další zvířata udržet krok a zároveň zvládnout pracovat pod zemí. Ke šlechtění využil foxteriéry a výsledkem byli psi rozdílné výšky, ze kterých byla časem vytvořena dvě plemena – nižší Jack Russell teriér a jeho dlouhonohý „brácha“ Parson Russell teriér.

Vzhled Jack Russell teriéra dle standardu

Klasifikace F.C.I.: Skupina 3 – Teriéři, sekce 2 – Malí teriéři

Ideální výška v kohoutku: 25 – 30 cm

Hmotnost: přibližně 5 – 6 kg

Srst může být hladká, lámaná (tzv. broken) nebo hrubá. Musí být odolná proti počasí. Bílá barva musí převládat, doplňují ji černé a/nebo tříslové znaky.

Kupírování ocasu je možné.

Chov JRT u nás

Chov v České republice zastřešuje Klub chovatelů teriérů. Podmínkou pro uchovnění psa či feny je výstavní ocenění nejhůře velmi dobrá. Také se sleduje chrup psa. Chybět mohou maximálně dva zuby a v tom případě musí být vybrán plnochrupý partner.

Jaká zdravotní vyšetření mohou chovatelé Jack Russell teriérů podstoupit?

  • Luxace patelly (PL)
  • Luxace oční čočky (PLL)
  • Late Onset Ataxia (pozdější forma ataxie, LOA)
  • Spinocelebelární ataxie (SCA)
  • Testování dědičné hluchoty (BAER)

Je pro vás Jack Russell teriér správnou volbou?

Jak už jsme zmínili, raslík není rozhodně žádný gaučový povaleč. Budoucí páníček tohohle malého neposedy proto musí být rozhodně aktivní. Nenajdete-li mu správné zaměstnání, najde si ho sám a líbit se vám to nebude. Při nedostatku aktivit totiž snadno sklouzne k nežádoucí činnosti jako je přílišné štěkání, ničení vybavení bytu, lovení na vycházkách, hrabání děr na zahradě nebo útěkářství. Při výchově potřebuje Jack Russell teriér jasně daná pravidla a důslednost. Vzhledem k jeho loveckému pudu a samostatnosti je nutné dobře zvládnuté přivolání. Pokud máte doma drobná zvířata, pečlivě na ně raslíka od mala zvykejte a nenechávejte je o samotě nezabezpečené spolu. Výhodou tohoto plemene je velká hravost, kterou ocení jak děti, tak páníček během tréninku. Chcete-li se věnovat psím sportům, JRT se hodí zejména na agility, dogfrisbee a coursing. Výbornou zábavou může být také nosework, při kterém zapojí svůj skvělý čuch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.