Rozhovory Zajímavosti

Čivavák Monty zdolává nejnáročnější závody

Když přijde řeč na sportování se psem, málokdo si asi představí v roli čtyřnohého závodníka zrovna čivavu. Šikovný čivavák Monty ale dává na frak všem předsudkům. Se svojí paničkou, Kateřinou Kolumpkovou, se úspěšně zúčastnil již mnoha závodů, kde dokázal, že rozhodně není žádný gaučák. Montymu, jehož papírové jméno je Endy Jizerská perla, jsou teprve 3 roky a už má na kontě pěknou řádku sportovních zážitků, včetně účasti v extrémním překážkovém závodě Hard Dog Race.

Hard Dog Race, neboli zkráceně HDR, je v ČR atraktivní novinkou posledních let. Motto závodu je „ŠEST NOHOU, DVĚ SRDCE A JEDNA HRDOST!“. Dá se přirovnat k nepsím závodům Spartan race či Predator race. Při HDR zdoláváte náročný terén a překážky dohromady se svým čtyřnohým parťákem.

Rozhodla jsem se vyzpovídat Montyho paničku a inspirovat tak další majitele malých plemen. Pojďme na to 🙂

Katko, všimla jsem si, že máte doma více pejsků, představíte nám je? A proč Váš výběr padl právě na čivavu?

Kromě Montyho mám doma ještě cca dvouročního křížence čivavy z adopce Flye a roční fenku amerického stafordšírského teriéra Lilly – celým jménem Bailey Mia Poky face. Už jako teenager jsem si vysnila psa, který bude se mnou moct dělat všechno, ale to jsem ještě netušila, že to bude tak doslovně. Původně jsem bohužel zvolila špatně a koupila křížence čivavy z nějaké množírny, ale už tehdy jsem zjistila, že tihle malí psi jsou malí pouze vzrůstem, nikoliv srdcem. Když mi potom první pejsek předčasně odešel a já našla v inzerátu Montyho – první čivavu v mém životě, byla to láska na první pohled. Už od začátku jsme začali „pracovat“ a já i chovatelka jsme na něj pyšné, co všechno dokázal.

Hard Dog Race, foto: František Skalník

Kde se vzala myšlenka zúčastnit se s Montym Hard Dog Race?

K prvnímu canicrossu se Monty dostal náhodou, když jsem nemohla běžet s fenkou, se kterou jsem byla původně přihlášená, a tak jsem si řekla, že to s Montym zkusíme. Monty sice běžel, ale pouze vedle mě a nepochopil, co se od něj chce. Ze stejného důvodu se mnou běžel na jaře i překážkový/orientační běh a sprint pořádaný místní psí školou, kde ale zjistil, o co jde, začal tahat a závody si užívat. Už tehdy se začala rodit myšlenka účasti na Hard dog race. Než jsme se ale vůbec přihlásili na náš první Hard dog race, absolvoval Monty ještě například Czech dog run, Mud dog race a k tomu další canicrossové závody. Náš první Hard dog race jsme brali jako jakýsi vrchol „sezóny“ a moc jsme se těšili.

Co musí pejsek, který se chce HDR nebo podobného závodu zúčastnit, umět?

Pes nepotřebuje mít nějaké super schopnosti, nepotřebuje být extrémním milovníkem vody, nepotřebuje umět vyskočit 2 metry a podobně. Nejdůležitější je v tomto sportu podle mě spolupráce mezi psem a páníčkem a jejich vzájemná důvěra, kterou Hard dog race a jemu podobné závody prověří. V ostatním může páníček psovi pomoci, ale spolupráce a důvěra se nedají nahradit.

Jaká překážka pro Montyho byla největší výzvou? A jaká pro Vás?

Pro Montyho byla největší překážka druhá část „vodního příkopu“. Po tom, co hrdinně skočil do první půlky vody a stejně jako já zjistil, že je voda extrémně ledová, nasadil takové tempo, že jsem mu ve vodě nestačila a do druhé půlky odmítnul jít. Byla to tedy jediná překážka, kterou odmítnul ale i tak mi důvěřoval, když jsem ho vzala a přes vodu jsem ho přenesla. Pro mě byl asi nejtěžší úkol račí chůze do kopce, jelikož už je to celkem dlouho, co jsem byla na tělocviku 😀

Hard Dog Race, foto: František Skalník

Kterých extrémních překážkových závodů jste spolu již zúčastnili a jak jste se umístili?

Kromě 2 závodů Hard dog race jsme se zúčastnili Czech dog run, 2x Mud dog race a 2x Iron dog race. Ač to nejsou v žádném případě závratně vysoká umístění, můžu s klidem říct, že jsme poslední nebyli nikdy a že to nandal i psům v kategorii nad 20 kg. Nikdy nám nešlo o umístění, ale závod doběhnout a užít si ten pocit, že jsme spolu něco nového dokázali.

Monty a jeho medaile, foto: Kateřina Kolumpková

Jsou terénní překážkové závody hodně o fyzičce pejska i páníčka? Nebo se na ně můžete vypravit rovnou „z gauče“?

Myslím, že víceméně každý páníček závod zvládne svým tempem, a to i s nějakým handicapem, jak jsme se například letos na HDR přesvědčili. To bych ovšem neřekla o psím parťákovi. Už jen proto, že za něj má páníček v podstatě zodpovědnost, by měl být pejsek po fyzické stránce alespoň nějak připravený na to, co ho čeká – běh/chůze, náročné kopce, celkem dlouhá trasa 6,5 km. Pokud páníček přecení síly svého pejska, nemusí to dopadnout dobře, a tak je na každém, aby zvážil, co udělat pro to, aby si se svým parťákem závod opravdu užili a nemuseli se strachovat, že se něco stane.

Mud Dog Race, foto: Martin Valdhans

Věnujete se s Montym také dalším psím sportům? Které má nejraději?

Kromě extrémních psích závodů rád běhá i canicross. Když byl malý, věnoval se ještě rekreačně agility, zkoušeli jsme i rekreačně coursing, ke kterému se opět doufám na jaře vrátíme, ale ze všeho nejraději má poslušnost. Co na tom, že trénuje mezi bull plemeny a ovčáky 😀

Jak často trénujete?

Co se týče běhu, tak společně, přiznám se, v podstatě netrénujeme. Fyzičku získává při svých dalších aktivitách a sportech a já se vždy nějak doplazím za ním. On mě do cíle dotáhne, i když v jeho případě jen pohledem, kterým jakoby říkal „neloudej se“ 😀

Setkáváte se často s předsudky, když se objevíte na sportovní akci s čivavou?

Upřímně ano, většinou jsou to posměšky, občas nějaká obdivná slova nebo na mě lidé prostě nevěřícně koukají, jestli je to vtip. Už jsem slyšela i řeči typu „kde máte na ni kabelku“, nebo „jak to, že neleží doma na gauči?“. I na Facebooku jsem se setkala s názorem, že malý pes je chudák, když chodí na cvičák a měl by si užívat tepla pod peřinkou, nebo že je pro něj 6 km běh nebo 15 km procházka moc. Ano, pro psa, co leží od mala jen na gauči, je to moc. Záleží jen na majiteli, jestli využije potenciál svého miláčka nebo z něj bude mít dekoraci na gauči.

Mud Dog Race, foto: P.Š. Photography

Co byste vzkázala majitelům malých psů společenských plemen, kteří chtějí zkusit sportovat?

Nebojte se toho! I předsudky jsou to, co vás může dohnat k úspěchu, protože právě to vás může motivovat ukázat lidem s předsudky a ostatním majitelům malých psů, jakou energii a potenciál má takový malý pes ve svém tělíčku a co všechno s ním můžete dokázat, ať už jde o běh, agility, coursing nebo třeba právě poslušnost.

Monty, foto: Kateřina Kolumpková

Autor úvodní fotografie: František Skalník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.