Plemena psů

Portrét plemene: Kavalír King Charles španěl

Veselý společník, který nezkazí žádnou zábavu, ať už se jedná o výlet do přírody nebo válení se na gauči. Co všechno tenhle psí slaďouš potřebuje ke spokojenému životu a jak má vlastně správný kavalír vypadat?

Kavalír a jeho standard

Dle standardu je Kavalír King Charles španěl pejsek podnikavý, laskavý a absolutně nebojácný. Vyniká veselou, přátelskou a neagresivní povahou beze sklonu k nervozitě.

Klasifikace F.C.I.: Skupina 9 – Psi společenští, sekce 7 – Angličtí nelovečtí španělé

Výška v kohoutku: 30 – 33 cm
Hmotnost:  5,4 – 8 kg

Jakou může mít kavalír barvu? 

  • Černá s pálením: Havraní černá s hnědožlutými znaky nad očima, na lících, na vnitřní straně uší, na hrudi, na končetinách, a na spodní straně ocasu. Hnědožlutá barva musí být zářivá. Bílé znaky jsou nežádoucí.
  • Ruby: Jednobarevná sytá červená. Bílé znaky jsou nežádoucí.
  • Blenheim: Syté kaštanové znaky navzájem dobře oddělené, na perlově bílém podkladu. Znaky rovnoměrně rozložené na hlavě, ponechávají dostatek prostoru mezi ušima na vysoce ceněný znak ve tvaru kosočtverce (jedinečný charakteristický znak plemene).
  • Trikolor: Černá a bílá navzájem dobře oddělená, rovnoměrně rozložené, s tříslovými odznaky nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a končetin a na spodní straně ocasu.

Okénko do historie a současný chov v ČR

První historicky doložené zmínky o malých španělech sahají až do 16. století. Tito psíci byli velmi ceněni a často dělali společnost šlechtě. Vypadali ještě docela jinak, než dnes. Postupné změny vzhledu jsou dobře zachyceny na mnoha dobových obrazech. Pro milovníky plemene doporučujeme knihu The Cavalier King Charles Spaniel A Tribute In Art, jejíž autorkou je Barbara Garnett-Wilson. Kavalír King Charles španěl byl uznán jako samostatné plemeno až v roce 1945. Do České republiky byli kavalírci z Anglie poprvé přivezeni o třicet let později, a to pár McGoogans Munroe a Janet of Sunningdale.

V České republice se chovu kavalírů věnují dva kluby – Klub chovatelů kavalír a King Charles španělů a Cavalier king Charles spaniel klub Čech, Moravy a Slezska. Každý z klubů má trochu jiné podmínky uchovnění. Nejčastější možné zdravotní problémy u plemene jsou srdeční problémy (MVD – onemocnění mitrální chlopně), dědičné oční vady (DOV), luxace pately a syringomyelie (neurologické onemocnění).

Parťák na gauč i na cvičák

Kavalír miluje zábavu a různé aktivity a rozhodně mu nestačí jen obejít panelák. Pořádná procházka plná zábavného objevování a třeba i procvičení nějakých triků je pro něj to pravé. Pak se ale rád schoulí na gauči, ideálně na vašem klíně a dá si dlouhého šlofíka. Může být vhodným parťákem i pro aktivní seniory. Stejně tak je ideálním „prvním psem“ pro odrostlé zodpovědné děti (samozřejmě za dozoru rodičů!) a pro pejskaře začátečníky. Je to milovník lidí a žádný velký hlídač, i když na návštěvy může upozorňovat štěkotem. Přestože má delší hedvábnou srst, poměrně snadno se udržuje. Důležitá je dobrá preventivní péče o uši a zuby.

Hodí se k vám kavalír?

Kavalír King Charles španěl chce být nedílnou součástí svojí rodiny, dobře tedy zvažte, zda se právě on hodí k vašemu životnímu stylu. Kavalír má rád svoje pohodlíčko, bude-li smět na gauč i do postele, bude tak nejšťastnější. V žádném případě není vhodný k pobytu pouze na zahradě, je závislý na společnosti svých páníčků. Snadno se učí nové věci a chcete-li s ním zkusit nějaké psí sporty, doporučejeme třeba agility, dogdancing či obedience.

Je také nutné myslet na to, že hodně kavalírů má sklony k obezitě. Jsou to zpravidla nadšení jedlíci a mlsouni a kdo by odolal těm roztomilým kukadlům, že? Tak pozor na to. Při koupi štěňátka je potřeba vybírat dobrého chovatele, ideálně takového, který dbá nejen na krásný vzhled, ale i zdraví a nechává své chovné jedince testovat zejména na srdeční vady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.