Možná jste už dříve přemýšleli nad tím, které onemocnění je vlastně mezi psy nejrozšířenější. Ještě donedávna to bezesporu byly problémy s dysplazií kyčelních kloubů nebo onemocnění ledvin. Jenže to už nějakou dobu neplatí. Alergie zaujímá první místo.
Pravděpodobně pro svou širokou variabilitu se alergie stala tím nejrozšířenějším nešvarem. Existují totiž 4 typy alergií – na určitou potravinu, na bleší kousnutí, na trávu a pyly a kontaktní alergie. Propuknout mohou bohužel v kterékoliv fázi života, nejčastěji ale až od druhého roku. Pokud máte podezření, ale nejste si jistí, krevní testy by vám měly pomoci přesně určit, co vašeho psa trápí.
Potravinová alergie
Díky nejrůznějším nekvalitním produktům, kterými majitelé své psy dlouhodobě krmí, a díky oslabené imunitě se snadno projeví alergie na některou složku potravy. Nejčastěji to bývá na kuřecí maso nebo obiloviny, pro jejich nejhojnější zastoupení téměř ve všech granulích. Někdy to bývá alergie jednoduše na určitý druh bílkoviny. V případě alergie na potraviny se objevují zarudlá, vyboulená místa na pokožce ze spodní strany břicha, která intenzivně svědí.
Alergie na bleší sliny
Již dávno neplatí, že to jsou blechy psí a ty na člověka nejdou. Blech existuje v dnešní době několik poddruhů a všechny se velice rychle adaptují na nejrůznější antiparazitika. Doposud bohužel nebyl vynalezen prostředek, který by blechám zabránil kousnout. Většinou zemřou až poté, co kousnou. Možná i proto se u mnoha psů rozvíjí alergie na bleší sliny. Projevuje se úporným vykusováním a drbáním kolem ocasu, na vnitřní straně stehen a zespod na břiše a vypadáváním srsti. Nejčastěji se příznaky objeví během letního období.
Alergie na trávu a pyly
Intolerance na trávu a pyly se v současnosti jeví jako nejméně objasněnou. Může se projevovat úpornou svědivostí a vyrážkou na spodní straně břicha, kýcháním, drbáním hlavy, ale také například častými záněty uší. Navíc je prakticky nemožné zamezit psovi kontakt s trávou nebo pyly ve vzduchu.
Kontaktní alergie
Tento typ alergie patří mezi nejméně rozšířené. A nejhůře se objasňuje – pes je alergický na něco ve svém okolí, drbe se a vykusuje, více líná, je neklidný a pořád ho něco svědí a vy musíte přijít na to, co jej dráždí. Může to být alergie na čistící prostředky používané doma, na prací prášek, na hnojivo na kytky… Variant je nesčetně mnoho a o to horší je eliminace alergenu z prostředí.
Život v přecitlivělosti
Alergie jako taková sice není život ohrožující onemocnění, ale pokud se nijak neřeší, může přejít až v onemocnění dýchacích cest, jakési „psí astma“, kterého už se pes doživotně nezbaví a značně mu komplikuje život. Léčba pouze příznaků (šampony na srst, přípravky na kůži, hojivé masti nebo spreje) bohužel zabírá jen na chvíli a pokud nevyeliminujete alergen z prostředí, může onemocnění přejít v horší problém dýchacího ústrojí.
Obecně lze alergii definovat jako autoimunitní reakci těla, které je přesyceno nějakou látkou a začne na ni přehnaně reagovat. Téměř vždy se projevuje svěděním a zhoršením kvality kůže a srsti, vyrážkou, zvíře se neustále drbe a kouše a pořádně ani nespí. Jednoznačná léčba dosud neexistuje. U vážných příznaků přistupují veterináři k podávání kortikosteroidů, které ovšem vážně poškozují játra a ledviny a jsou pouze poslední variantou.
V současnosti existují plemena, která jsou pro vznik alergií náchylnější – například dalmatin, americký pitbulteriér nebo jezevčíci.
Podle tradiční čínské medicíny je možné alergii zcela zastavit správnou detoxikací organismu – je to však alchymie o přesně podané dávce homeopatik, bylinek, speciálním jídelníčku a celkovém pročistění jater a ledvin. Zatím není veterináři příliš uznávanou metodou. Snad budoucnost přinese pozitivnější výsledky pro všechny majitele alergických psů.