Je to ta pravá?
V tomto článku bych se ráda zaměřila na to, co je dosti diskutované, ale jistě je spousta lidí, kteří se k této informaci ještě nedostali. A to je odpověď na otázku: „Co je odměna?“. Používáte odměny ve formě pamlsků, hraček a pohlazení? Ale je to pro daného psa opravdu odměna? Odměnu vždy určuje ten, kdo ji má dostat. Pokud pracujete, asi nechcete jen pochvalu, ale čekáte odměnu ve formě platu. Proč by pes pracoval za dobré slovo?
Používáte na procházkách odměny, možná i cvičíte se svým pejskem – někdo jen tak pro radost, někdo proto, aby se připravil na zkoušky a závody. Někteří lidé nepoužívají pamlsky, používají hračky. Jiní zase věří, že by pes měl vždy pracovat pro ně, bez ohledu na odměnu. Přeci mu musí stačit, že má každý den lásku, krmení a teplo, kam může ulehnout. A tedy má být vděčný vždy a všude. Vděční jistě jsou, ale pokud chce člověk někam směřovat výchovu a výcvik, to znamená, pokud chceme po psovi nějaké chování doma, na procházce, učení se triků a výkony dle našich představ, musíme mu za to něco nabídnout.
Nelze jen vždy zákazovými slovy říct, co nechcete, aby dělal. Potřebuje zpětnou vazbu, co má dělat místo toho. To něco, co vám udělá radost. Pes má jedinečnou vlastnost oproti jiným domácím zvířatům, což je odpouštění našich chyb. Navíc jako jedno z mála zvířat ho zajímá náš názor, což je to, co na psovi všichni tak milujeme. Proto je tak potřeba naše zpětná vazba. Nejen ta negativní, ale především ta pozitivní! Se správným odměňováním se u většiny psů docílí radostného projevu, spolu s tím větší ochota spolupracovat s námi. Jenže teď abychom se zamysleli, co má náš pes opravdu rád?
Několik odměn, které lze při výchově a výcviku použít:
- Žrádlo (granule, doma pečené pamlsky, sušené maso, kvalitní párky či buřty, vařené maso, …)
- Hození hračky
- Přetahování se o hračku
- Čmuchací kobereček
- Lickimatka
- Uvolnění psa (tj. „volno“, následné vyběhnutí)
- Pohlazení
- Pochvala hlasem
- Puštění psa do vody (pokud miluje vodu)
- Jízda autem
- Hra s druhým psem
A další…
Jak tedy přijít na nejlepší odměnu pro vašeho pejska? Máte-li psa, který se těší z každého krmení, je velmi pravděpodobné, že pamlsky budou to pravé ořechové. Pak si můžete pohrát i s různými druhy, některé totiž budou mnohem zajímavější než jiné. Možná máte pejska, který ať je kdekoliv, najde něco, co byste mu mohli hodit. V tom případě máte také vyhráno. Hraček je tolik, že si stačí jen vybrat. Tedy, nechat psa si vybrat…
Pozor na „samoodměňování“
Ovšem pak tu je speciální kategorie. Pes se odměňuje mnohdy sám, bez našeho plného vědomí. Avšak právě tato varianta odměňování by měla být zvážena a měli bychom na to dávat pozor. Někteří psi se sami odměňují při táhnutí na vodítku, což se děje v případě, kdy necháme psa stále táhnout kam chce. Jestliže pes táhne za keřem, který chce očuchat a odtáhne nás k tomu keři, keř si očichá – tak se právě sám odměnil za tahání na vodítku. Skrývá se v tom velké nebezpečí, především proto, že si to většinou ani neuvědomíme.
Jedna z mých fen je absolutní milovník běhání. Když má radost, tak běhá. V kruzích, pokud na mě chce vidět a nelimituje ji úzká cesta. Takže pokud trénujeme na procházce chůzi u nohy, největší odměna není žrádlo či hračka, ale to, že může vyběhnout. Na cvičáku je ideální hračka, vezme hračku do tlamy a s ní opět běhá. Ovšem může se stát, že udělá něco nežádoucího a pokud není pod mým vlivem, může se v tu chvíli běháním odměnit, aniž bych si to přála. Případně si k tomu přidá ještě nějaké vlastní zlepšováky, jako je v jejím případě štěkání, ideálně na někoho nebo něco a tvoří se tím nežádoucí chování, které ona bere jako odměnu. Už také vidíte ten průšvih? Musíme proto být vždy 100 % přítomní, a pokusit se využít jejich způsob odměňování se v náš prospěch.
Odměna nebo trest
Mnoho lidí si myslí, že pohlazení, případně poplácání je pro jejich psa nejlepší odměna. Pak vězte, že to pravda být nemusí. Je třeba sledovat řeč těla vašeho psa. Moje starší fena se vyhýbá veškerému kontaktu, pokud ona sama nechce přijít a nechce se mazlit. Chodí se mazlit vlastně docela často, ale při cvičení, pokud se pokusím ji pohladit za odměnu, celá se odtáhne, sklopí hlavu stranou a možná i couvne. V tom okamžiku ji taková „odměna“ natolik vyruší, že se raději sebere a odejde z mé blízkosti. Mohu tím docílit opačného účinku, než byl záměr. Místo toho, abych jí odměnila, docílím toho, že mé gesto vezme jako trest a tím naše cvičení ukončí. Což je nežádoucí, když se snažím o to, aby se mnou spolupracovat chtěla.
Jak se mění žádoucí odměna
Je mnoho situací, kdy pes přijímá některé odměny a v další okamžik, když se něco změní, už pro něj takový druh odměny není žádoucí. Běžně dávám jako odměnu i suché granule, krásně na ně cvičí s nasazením. Což je v případě, kdy cvičíme ve známém prostředí a nic jí neruší. Na druhou stranu, pokud půjdu po ulici a za plotem na nás budou štěkat psi, granule mi bude plivat z tlamy. Dostane se do jiného rozpoložení, zvýší se hladina stresových hormonů a musím tedy přijít s něčím zajímavějším. Proto s sebou vždy nosím několik hodnot odměn, abych mohla reagovat na změnu rozpoložení a vždy tak měla něco, čím mohu svoje psíšerky navést k tomu, co po nich chci.
Také rozlišuji já, kdy se hodí více odměňování hračkou a kdy zase nějaké pamlsky, případně vypuštění, ať si běhají. Záleží zkrátka na dané situaci.
A co je největší odměnou pro vašeho pejska?