Psí zdraví

Jed na hraboše může ohrozit i naše psy

Od pondělí 5. srpna Ministerstvo zemědělství povolilo plošné hubení přemnožených hrabošů prudkým jedem Stutox II, který je na bázi fosfidu zinku. Ohroženi mohou být také psi, kteří pozřou přímo nastražený jed nebo otráveného hlodavce.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský rozhodl, že přípravek je možné rozmístit volně po povrchu, nikoliv jen do nor, což znamená větší riziko pro všechny ostatní živočichy. Jed může být umístěn nejen na polích, ale i jinde, například v ovocných sadech a remízcích. Česká republika má 76 okresů a takové rozmístění jedu je povoleno celkem ve 48 z nich, a to až do 2. prosince 2019. Proti tomuto rozhodnutí se staví jak Česká ornitologická společnost, tak i Ministerstvo životního prostředí. Podle nich je takové ohrožení různých druhů živočichů v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Česká inspekce životního prostředí dostala proto podnět k prošetření, zda nedochází k porušení zákona.

Pro koho je jed nebezpečný?

Největší riziko otravy hrozí dravcům, sovám, čápům a volavkám. V nebezpečí jsou ale také zajíci, srnky a další živočichové včetně psů a koček. Opatrnosti je potřeba i u malých dětí. Českomoravská myslivecká jednota již nahlásila uhynulé zajíce a další živočichy. Vzhledem k veliké kritice z řad odborníků svolal ministr zemědělství Miroslav Toman na pátek 9.8. mimořádné setkání, kde se má řešit další postup hubení přemnožených hrabošů.

Ve kterých okresech je plošné rozmístění jedu Stutox II povoleno?

Beroun, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Děčín, Domažlice, Hodonín, Chrudim, Hradec Králové, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Litoměřice, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever, Praha-východ, Prostějov, Přerov, Semily, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Můžete podepsat petici

Mnoha lidem není osud zvířat lhostejný, a proto se na sociálních sítích již začal šířit odkaz na Petici proti plošnému šíření jedu v krajině. Podepsat ji můžete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.