Posoudit kondici vlastního psa je někdy obtížné, zvláště když jedno letní hlídání „u babičky“ může velmi rychle znamenat přibrání pár kil, která se přes následně hlídaný režim špatně shazují. Spoustu lidí má zkreslenou představu o tom, jak by jejich pes v dobré výživové kondici měl vypadat a dokonce mají zkreslené i spojení dobrá výživová kondice. Často si pod tím totiž představují spíše obézní zvířata, než zvířata opravdu v dobré kondici.
Jak vypadá pes v kondici?
Pro rozeznání adekvátní kondice vašeho psa je třeba si nastudovat i jiné psy stejného plemene, případně toho nejpodobnějšího plemene, pokud máte křížence. Pozor si dávejte na výstavách, kde je bohužel mnohdy upřednostněno zvíře obézní oproti tomu, které je ve výborné kondici. V dnešní době máte možnost zadat do vyhledávače „BCS pes“ a vyjedou vám obrázky různých plemen, na kterých máte škálu kondice od vyhublé po obézní. BCS, neboli body condition score, je zkratka využívaná právě v kontextu kondice zvířat, a to nejen psů, ale i jiných druhů. Můžete se setkat se stupnicí, která jde od 1 do 5, kdy 1 je zvíře podvyživené, 3 odpovídá optimální kondici a 5 je zvíře obézní. Kromě toho existuje ještě 9 stupňová škála, kdy 1 je opět zvíře podvyživené, stupeň 4 a 5 jsou optimální kondice a výš je to opět obezita.
Kromě vizuálního posouzení je někdy zvláště u velmi chlupatých plemen psů vhodné posoudit kondici i pohmatem. To, že nahmatáte žebra automaticky neznamená, že váš pes netrpí obezitou. Pokud nenahmatáte žebra, může to být i z důvodu svalových potíží, přes které se na žebra nedostanete. Důležitá pro posouzení kondice je spodní linie, přechod z hrudníku směrem do slabin, která by měla postupně stoupat. Pokud pojedete rukama z boku na obou stranách zároveň, tak byste při přejíždění z hrudníku, ze širší části měli směrem dozadu v oblasti beder a bříška cítit zúžení předtím, než se dostanete na pánevní končetiny, kde by mělo být opět patrné rozšíření.
Zdravotní důvody obezity
Někdy nemusí být primární příčinou špatně nastavená krmná dávka nebo krmení stylem celodenního přístupu ke krmivu, ale mohou za ní stát i některá onemocnění. Pokud váš pes najednou změnil váhu, ať už směrem nahoru nebo dolů, bez toho, abyste cokoliv záměrně měnili v krmné dávce, vaše první kroky by měly mířit na veterinu.
Možné zdravotní příčiny obezity se mohou při vhodné volbě testů odhalit z testů krve, například potíže se štítnou žlázou, Cushingův syndrom či potíže se srdcem nebo játry. V některých případech se nejedná vyloženě o ukládání tuku, ale jedná se o nadbytečné usazování vody, tzv. ascites. Příčin může být více, nejvíce vám pomůže veterinář, kterému věříte. Zpozornět je potřeba také při podávání některých léků, které mohou způsobovat otoky či zvýšenou chuť k jídlu. Na to by vás však měl váš veterinář upozornit, pokud je vašemu psu bude třeba podávat.
Co způsobuje obezita
Kromě toho, co může vyvolat obezitu bez vašeho přičinění, je bohužel bohatý výčet i toho, co můžete způsobit tím, že vaše zvíře opravdu obézní budete udržovat. První, co napadne asi i nás samotné, protože také poznáme nadváhu např. 10 kg navíc, je, jak náročné to může být z hlediska pohybu, dýchání a jak nás to rychle unaví, když už se do nějakého pohybu dáme. Ale kromě toho existuje zvýšené riziko vzniku artrotických změn vinou vyšší váhy působící na klouby vašeho zvířete.
Kromě toho probíhají nejrůznější výzkumy, které i u lidí potvrzují, že obezita zvyšuje riziko rakoviny nebo cukrovky. Vážné problémy mohou postihnout také srdce nebo může docházet k vyšší míře tvorby močových kamenů. A v neposlední řadě se rapidně zvyšují problémy při anestezii. Tak proč zbytečně riskovat vývoj těchto onemocnění?
Prevence obezity
Jak zabránit obezitě? V první řadě tím, že budete vy mít alespoň základní informace o tom, jak posuzovat kondici. Vašeho psa čas od času zvažte, ať máte přehled o vývoji jeho váhy, pokud si nejste vizuálním posouzením příliš jistí.
Jedno z prvních preventivních opatření je vhodné krmivo. Přihlížejte k tomu, jakou aktivitu má váš pes a krmivo přidávejte či ubírejte nejen na základě tabulek, které můžete u granulí najít na obalu. Tabulky jsou orientační, pracujete vždy s jedincem, který je unikátní a nemusí mu vyhovovat to, co vyhovuje jiným.
Pokud pes dostává navíc pamlsky, což je při výcviku poměrně běžné, uberte daný den trochu z jeho krmné dávky – dle toho, kolik pamlsků spotřebujete. Krmnou dávku klidně važte a pokud se nemění hmotnost požadovaným směrem přibližně po týdnu, je na místě krmnou dávku opět přehodnotit. Úbytek po týdnu nebude velmi výrazný, ale měl by být vidět drobný úbytek.
V granulích je třeba hlídat obsah tuku, což je zdrojem energie pro psy a pokud máte staršího pejska, je možné volit granule s nižším obsahem tuku. Přibližně 10 % může být dostačující, maximum by mělo být 15 %, jestliže bojujete u vašeho pejska s váhou bez zdravotních důvodů. U štěněte se můžete pohybovat i na skoro dvojnásobku této hodnoty, ale i u štěněte je třeba hlídat, aby nebylo obézní! Uzpůsobte množství potravy tak, abyste docílili ideální váhy a nezapomeňte, že nemáte psa z tabulky, ale máte individuální stvoření, které může reagovat jinak, než všichni vaši dosavadní psi.