Na tuto otázku hledá mnoho začínajících majitelů psa odpověď. Každému samozřejmě sedí něco jiného a i mezi psími trenéry najdete zastánce i odpůrce jedné či druhé volby. Obojek i postroj navíc mohou mít mnoho podob. Pojďme se společně mrknout, co je potřeba zvážit.
Obojek je většinou klasická volba číslo jedna. Já sama místo obojku používám už roky postroj a překvapuje mě, jak často se setkávám s negativní odezvou, a to zejména ze strany trenérů psů. Proč tedy fandím postrojům?
Výhody psího postroje
Největší a nepřekonatelný argument je psí zdraví. Poté, co jsem se začala vzdělávat v oblasti psí fyzioterapie, tak už hodně vnímám důsledky špatného používání obojků. Samozřejmě pokud dospělý pes nosí na krku obojek, který není používán ke korekcím (škubání), a umí chodit hezky bez tahání, nelze prakticky nic namítat. V opačném případě, máte-li psa, který tahá či nečekaně škube vodítkem, tlak na citlivý psí krk může způsobit problémy na více frontách, např. problémy s krční páteří, hrudními končetinami, štítnou žlázou, očima, průdušnicí, jícnem… Některá rizika vzrůstají s použitím tolik populárních velmi tenkých výcvikových obojků – řetízkový či tzv. struna.
Mnoho lidí si možná dostatečně neuvědomuje anatomii psího krku a co vše se pod kůží skrývá. Doporučuji zkouknout toto krátké video (v anglickém jazyce):
Další výhodou je větší bezpečnost postroje. U štěněte, mladého či lekavého psa je menší riziko vyvléknutí se při zlobení nebo polekání se. Mnoho psů má často i málo dotažený obojek, stačí pak jedno škubnutí a vystresovaný pes může vběhnout například do silnice.
Ale co výcvik?
Vodítko (a tedy ani obojek) pro mě osobně není výchovným či výcvikovým nástrojem. Je pojistkou pro bezpečí psa a jeho okolí. Při tréninku by měl být váš cíl, aby pes poslouchal bez ohledu na to, zda je s vámi spojen vodítkem. A bez ohledu na to, zda na něj dosáhnete. Je samozřejmě na vás, jaký způsob výcviku zvolíte, ale dnes je již mnoho kvalitních trenérů, kteří umí se psem úspěšně pracovat bez škubání na obojku. Tahá-li pes na vodítku, je potřeba jej učit chůzi na prověšeném vodítku, ať už nosí obojek či postroj.
Jaký obojek a postroj zvolit?
Pokud preferujete přeci jen obojek, zvolte určitě co nejširší hladký a nestahovací. Vybíráte-li postroj na denní nošení, vyhněte se postrojům tzv. norského typu, které omezují pohyb lopatky. Ideální je, vede-li mezi předníma nohama a dále kolem hrudníku až za lopatkami. Postroj podšitý, aby nedřel, je určitě lepší. Ze značek dostupných u nás doporučuji například 4dox, ZeroDC Short či Non-stop Line.
Kdy jednoznačně doporučuji dobře padnoucí postroj?
- u štěněte, které ještě neumí v klidu chodit na vodítku a lítá od jednoho podnětu k druhému
- u psa, který tahá na vodítku nebo nečekaně vyráží na vodítku za podněty
- při tréninku obran
- u psích sportů. kde má pes za úkol táhnout
- u psa, který je kvůli tréninku přivolání venčen na stopovačce
- u bázlivého psa, který má tendence se z obojku při leknutí vyškubnout