Zajímavosti

Psí čumák jako nejlepší test na koronavirus

O spolehlivosti testů na koronavirus se hodně polemizuje. Naštěstí přišli kynologové s výborným řešením – trénovat psy na rozpoznávání tohoto viru v těle člověka! Ti tak umí odhalit koronavirus dříve než testy.

Na detekci různých látek jak v terénu, tak v lidském těle, se psi cvičí již dlouhou dobu. Speciálně vycvičení jedinci tak umí odhalit například i rakovinu. Proto není divu, že nyní se někteří trenéři zaměřili na covid-19.

Minulý týden dostalo finské mezinárodní letiště v Helsinkách podporu v podobě skupiny psů vycvičených právě na rozpoznávání lidí nakažených koronavirem. Jsou spolehlivější a rychlejší než laboratorní testy. A uznejte sami, že takovéhle testování ocení většina cestujících více. Nebudou však očicháváni psy přímo, stačí si setřít z kůže kontrolní vzorek.

Jedná se o pilotní projekt, žádná další letiště zatím psí testery nenasadila v takovém rozsahu. Narozdíl od laboratorních testů, které jsou v současné době k dispozici, jsou psi schopni odhalit pasažéry s koronavirem téměř se stoprocentní spolehlivostí i několik dní před projevením příznaků. Z celkem šestnácti vycvičených psů se na letišti během jedné směny prostřídají v čuchání vždy čtyři psi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.