V minulém článku, který najdeš tady, jsme vypíchli pár nejdůležitějších bodů o tom, jak se připravit na cestu do Velké Británie se psím miláčkem. Důležitou otázkou ale taky zůstává, jestli je tvůj miláček ve Spojeném království vítaným plemenem. Británie má totiž na některé psí rasy „ban“. Veškeré informace níže jsou čerpané přímo ze stránek britské vlády.
Jak už jsem zmiňovala, v Británii není možné vlastnit některá psí plemena. Patří mezi ně:
- americký pitbulteriér
- japonská doga (tosa inu)
- argentinská doga
- brazilská fila
Nelegální je také výše jmenované psí rasy:
- prodávat,
- opouštět je
- předat někomu jinému
- připouštět je / křížit
Web britské vlády také udává, že to, zda je tvůj pejsek na ostrovech zakázaný nebo ne, závisí spíše na jeho vzhledu, než na rase nebo pojmenování. Znamená to, že i když tvůj čtyřnohý kamarád není kupříkladu pitbulteriér, ale vykazuje mnohé charakteristiky jeho vzhledu, můžete dostat ban.
Pokud vlastníš zakázané plemeno, nezáleží na tom, zda je vzorný, nechová se nebezpečně nebo na něj nikdy nebyly žádné stížnosti. V případě, že policie dostane podezření, že tvůj psík patří k zakázaným plemenům, může být pejsek zadržený a pak nezbývá, než čekat na rozhodnutí psího znalce (policejního nebo z oblastní správy). Na základě jeho rozhodnutí pak může být pejsek v lepším případě propuštěn do tvých rukou nebo v horším případě ponechán v útulku do doby rozhodnutí soudu.
Důležitá informace je také ta, že na základě tvého rozhodnutí je možné se psa vzdát, ale nikdo tě k tomu nemůže donutit. V případě, že se pejska vzdáš, může dojít u pejska k nejhoršímu, tedy k jeho „zneškodnění”, a to i bez soudního procesu.
Co by tě u soudu čekalo?
Je jen a jen na tobě soudu prokázat, že tvůj pejsek k zakázaným plemenům nepatří. Pokud se ti to podaří, soud ti psího kamaráda vrátí do péče. Pokud u soudu neuspěješ nebo přiznáš, že se jedná o zakázané plemeno, čeká tě usvědčení ze spáchání trestního činu, což znamená pokutu v nijak neohraničené výši a / nebo až 6 měsíců vězení. U pejska v tomto případě opět dochází k nejhoršímu.
Ani v Británii ale není všechno černobílé a i tady existují výjimky. Mám teď na mysli tzv. Rejstřík osvobozených psů (z anglického Index of Exempted Dogs, dále jen IED). Do něj spadají psi, kteří byli soudem uznaní jako zakázaní, zároveň jim ale bylo přiznáno, že nejsou pro veřejnost nijak nebezpeční. V tomhle případě si pejska můžeš ponechat a jako potvrzení ti bude vydán Certifikát o osvobození (Certificate of Exemption), který je platný do konce psího života.
Pro takového pejska pak budou platit jistá omezení, která je nutno dodržovat. Musí být:
- vykastrovaný
- očipovaný
- na veřejnosti neustále na vodítku a s náhubkem
- držen na bezpečném místě, ze kterého nemůže utéct
Zároveň i ty jako jeho majitel máš následující povinnosti. Musíš:
- si opatřit pojištění na ochranu proti ublížení na zdraví jiných osob
- mít více než 16 let
- být schopen předložit Certifikát o osvobození po vyžádání policií nebo pracovníkem oblastní správy (na místě nebo do 5 dnů)
- a informovat IED o změně své adresy i o případném úmrtí psa