Psí zdraví Výživa psů

Zdravé psí trávení – jsou lepší granule nebo maso?

Víte, kam zařadit psa? Je to stoprocentní masožravec? Správné složení psí stravy je předmětem mnoha vědeckých debat a také velkým byznys otazníkem většiny výrobců krmiv. Kde je tedy pravda?

Vlk nebo pes?

Vědeckými výzkumy nakonec odborníci z veterinární komory došli k závěru, že je pes ze 70 % masožravec a ze 30 % býložravec. Trávicí trakt vlka se od psa domácího liší jen pramálo. V praxi to znamená, že by 70 % psí potravy mělo tvořit maso a zbytek ovoce a zelenina, doplňující vlákninu. Jenže pes vlákninu trávit neumí – krávy tráví vlákninu přežvykováním ze tří předžaludků, kůň až metr dlouhým slepým střevem. Ale pes žádný takový mechanismus nemá. Jak to tedy dělá?

Vláknina v granulích

Pokud krmíte granulemi, příliš vlákniny v životě pes nejspíš nepotká. Podíváte-li se na složení granulí, je vysoce pravděpodobné, že se tam o skutečném složení nic moc nedozvíte. Kromě obilovin a rostlinných složek. Skutečně. Základem je, zda jsou jednotlivé složky rozepsané do závorek nebo ne. Česká legislativa pro povinné údaje je totiž opravdu kouzelná. Pokud je uvedeno například „rybí maso (16 %)“, znamená to, že se doopravdy nedozvíte, z jakého množství celkového obsahu masa je těch 16 % ryby. Ať už je masa v granulích jakkoliv mnoho, granule se 70 % masa ale nenajdete nikde. Tím se situace komplikovat teprve začíná.

Krmíte sutiny?

Legislativa totiž mhouří oči nad tím, co na složení být uvedeno nemusí – a pokud je něčeho v granulované směsi obsaženo do 4 %, nikde to výrobce není povinen uvádět. A že si toho umí výrobci užít. Mnoho značek psích granulí používá pro zvětšení objemu hmoty granulí stavební sutiny a další nechutnosti, které ani nikde nedeklaruje a živý tvor by to dobrovolně nepozřel. Ale s trochou aroma a barviva… Granule navíc obsahují také mnoho konzervantů, aby pytel krmiva vydržel tak dlouho, než je majitel zkrmí. Plesnivé granule koneckonců nedělají výrobci před spotřebiteli vůbec dobrou vizitku. Což v praxi znamená, že konzervanty částečně zabíjejí mikroflóru i v žaludku zvířete, než je kyseliny nějak rozpustí. Sterilní granule, sterilní žaludek. Hotovo.

Co dělá praotec vlk?

Podívejme se, jak žije praotec vlk. Jistě, granule mu nikdo nepředloží a ovoce si občas v lese nasbírá, kde ho najde nebo navštíví lidské odpadky. Žije tedy podle přirozených potřeb svého trávicího traktu – jak mu velí příroda. Neživí se čistě a bezvýhradně masem, ale i hojně vlákninou. A jak ji tráví? Zaměříte-li se na zvěř, kterou vlk loví, jde vždy o býložravce, kteří mají vlastní mikroorganismy v traktu, schopné rozkládat vlákninu. A pokud skolí vlk jelena nebo srnu, první část, do které se hladově a nenasytně pustí, je obsah žaludku. Půjčí si schopnou mikroflóru na trávení vlákniny od těch, kteří to opravdu umí. A pak se nakrmí zbytkem svaloviny a kostmi, na kterých si jako kartáčkem očistí zuby.

Barfaři vědí

Zastánci přirozené, tzv. BARF stravy vědí, že vyladit správnou vyváženou dávku není vůbec snadné. Kromě podávání drštěk pro správnou mikroflóru je důležité vyvážit i poměr chrupavek, kostí, svaloviny a vnitřností. A k tomu ovoce a zeleninu. Je to hotová alchymie a jen málokteré granule se této vyvážené kombinaci dokáží plnohodnotně vyrovnat.

Celoživotní stravu granulemi jsou psi samozřejmě schopni královsky přežít. A nijak si nestěžují a jsou spokojení. Jen trpí často průjmy nebo disbalancí trávicího systému a také se jim na zubech usazuje více plaku, který tvoří více zubního kamene a neustálým polykáním těchto bakterií z tlamy pak slábne srdce a mohou nastat srdeční problémy. Stejně tak může onemocnět i přirozeně krmený pes, protože faktorů přispívajících k onemocnění je mnoho, nicméně vědci z veterinární univerzity tento problém správné stravy i nadále intenzivně zkoumají. I lidé jsou odrazem toho, co jedí, a krmit se celoživotně hamburgery nemůže nikdy skončit dobře ani u lidí.

Je pouze smutné, kolik lidí se začíná hlouběji zajímat o to, co vlastně jedí (zda je to bio, kde to vypěstovali, kolik je v tom hnojiva a zda slepičky netrpěly), ale už tolik neřeší, čím se krmí jejich pes.

A co vy? Víte, čím krmíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.