V minulém článku jsme si vysvětlili, kdy a proč je dobré přemýšlet o kloubní výživě. V tomto díle bych vám chtěla dát hrubý rozhled nad přípravky mezi kterými můžete přemýšlet v rámci prevence. Nejsou tu vypsány všechny, ale jde především o výrobky, které mám sama vyzkoušené či mají dobré recenze i u veterinářů, s ohledem na funkčnost u většího množství psů.
Ještě jen letmo zmíním, jak se kloubní výživa obvykle pejskovi podává. Co se prevence týká, můžete přípravky bez MSM a boswelie serrata podávat klidně nonstop bez přestávek. Avšak při úrazu, po operaci, při diagnostikovaných onemocnění bez projevů bolesti (ať už jde o dysplazii kyčelního kloubu, spondylózu nebo neurologická onemocnění apod.) a náhlých potížích se podává kloubní výživa obvykle v kúrách – 3 měsíce se podává denně a následně se vysadí, alespoň na měsíc. Je to z důvodu, aby se psovi neulevilo natolik, že nebude vidět bolestivost při pohybu, protože by to bylo to skryté za protibolestivými a protizánětlivými látkami v kloubní výživě. V pauze je šance, že se projeví případný problém a my jej můžeme řešit s veterinářem, případně pokračovat s kloubní výživou nadále.
Existují zdravotní stavy vyžadující dennodenní podávání s ohledem na fakt, že bez jejího podávání pes chodí velmi špatně. Je proto nutné myslet na to, že ačkoliv při podávání je bez projevů bolesti, potíže má. Uzpůsobíme proto aktivity tak, aby odpovídaly stavu našeho mazlíka.
Každé zvíře má v určitém věku a při různém zdravotním zatížení jiné potřeby. Jako první je určitě na místě prevence, kterou nikdy nic nezkazíme.
Prevence
V první řadě lze podávat preventivně, klidně celý život psa, hydrolyzovaný kolagen. Tato varianta je super pro štěňátko, dospěláka i starouška, pokud nejsou žádné obtíže nebo pokud při obtížích stačí. Hydrolyzovaný kolagen je obvykle hovězí, může být ale i rybí, kuřecí aj., primárně jde o šetrné zpracování, aby využitelnost byla co nejlepší. Mohu doporučit kolagen prodávaný pro lidi (např. od 4Fitness), vhodné je přidat do stravy vitamin C, pro zvýšení využitelnosti podaného kolagenu. Je v sypké formě, takže ho můžete zamíchat do krmiva – přidat do masa nebo pokud jej budete dávat do granulí, tak krmení trochu navlhčit, aby se prášek nalepil na granule. Kolagen funguje příznivě také na drápy a srst.
Pokud dáváte přednost výrobkům určeným přímo pro pejsky, případně objednáváte na e-shopech pro zvířata, jedna z možností je výrobek Malpicoll od firmy Dromy. Jde opět o sypký přípravek obsahující kolagenní peptidy, které obsahují esenciální aminokyseliny. Esenciální aminokyseliny obsažené v kolagenních peptidech se podílí na tvorbě kolagenu a pojivových tkání, což je způsob, jakým se obnovují nejen chrupavky. Tento přípravek navíc obsahuje již vitamin C, takže nemusíte nic přidávat.
Další možností z čistého kolagenu je výrobek DOG & CAT od firmy Colafit. Ten neobsahuje vitamin C, tudíž je třeba jej doplnit. Výhodou je, že je ve formě malinkých kostiček, přičemž jedna kostička je na 40 kg psa. Kostička je malá a snadno ji schováte i vybíravcům do kousku kůže či šunky, výborně se rozpůlí i rozčtvrtí.
Chcete-li dávat svému psu trochu specializovanější kloubní výživu, je na trhu např. výrobek Chondro od firmy Canvit. Ten obsahuje ale mimo jiné laktózu, která nemusí citlivějším psům sednout. Kromě samotného hydrolyzovaného kolagenu obsahuje další složky kloubní výživy, konkrétně glukosamin sulfát a chondroitin sulfát. Vitamin C je součástí, už jej nemusíte přidávat. Je ve formě tablet, které jsou ochucené, takže by je pejsci měli dobře přijímat. Tento výrobek, za předpokladu, že nemá pejsek na některou ze složek alergii, lze taktéž podávat od štěněte až po seniora.
Vedle Canvitu vyrábí želatinové tablety vhodné podávat v jakémkoliv věku pejska další firma, a to Geloren. Vyrábí různé velikosti tablet, podle velikosti a váhy psa. Na rozdíl od Canvitu je hlavním pojidlem samotná želatina (převlečený kolagen), navíc obsahuje kyselinu hyaluronovou, dále chondroitin sulfát a opět hydrolyzovaný kolagen. Tento přípravek je mně osobně sympatičtější, nebála bych se jej použít i u psa s citlivějším zažíváním.
A co dávat pejskovi po úraze nebo s potížemi? To se dozvíte ve 3. díle!