Jak na to? Psí zdraví Výživa psů

Kloubní výživa pro psy I. díl – Potřebuje ji váš pes?

Poměrně často běhají po sociálních sítích dotazy na vhodnou kloubní výživu pro psa. Výrobců a možností je mnoho, ale nejdůležitější je vědět, proč ji vaše zvíře potřebuje. Máte štěně ve vývinu, aktivního dospěláka nebo seniora? Možná máte psa po operaci či úrazu nebo chcete jen preventivně podávat nějakou kloubní výživu. Ideální je se v první řadě zeptat vašeho veterinárního lékaře, a to zejména v případě potíží během růstu psa, při zranění či operaci, případně při diagnostikování nějakého ortopedického nebo neurologického onemocnění. Veterináři jsou také pouze lidé, takže je rozhodně dobré se informovat, jelikož je možné, že budete se svým psem u dvou veterinářů a každý vám řekne něco jiného. Proto je důležité u jakýchkoli doplňků přemýšlet i sám za sebe a za svého psa.

Obecně se dá říct, že u zdravého psa, je-li vhodně krmen, není třeba přidávat žádné doplňky. Zdravý pes může být rostoucí štěně, dospělý ve vysoké zátěži a stejně tak i stárnoucí pes. Ovšem jsou určitá úskalí, kdy bychom o kloubní výživě přemýšlet měli. Hlavní je vychytání vhodného krmiva pro vašeho psa. Možností, čím krmit, je vícero – počínaje průmyslovými krmivy, přes vařenou stravu až po tu syrovou. Ve vyjmenovaných variantách vždy existují ti, co krmí dobře a ti, co krmí špatně – nebo řekněme spíš nedostatečně vzhledem k potřebám psa. Případně nemají správně vyvážené krmivo, nerespektují odlišné potřeby každého psa, odlišné trávení, ohled na zátěž atd. Efekt vhodnosti či nevhodnosti se pochopitelně neprojeví hned, jde o dlouhodobé působení nevhodné výživy. Navíc svou roli hraje zmíněná zátěž zvířete a přidružené nemoci, které mohou zhoršovat stav pohybového aparátu.

Poměrně obvyklé jsou dotazy na kloubní výživu pro štěňata. Nejdůležitější při růstu štěňat je vápník a fosfor, především jejich vzájemný poměr, a ještě vitamin D, ten zajišťuje vstřebávání vápníku. U štěňat se může objevit rachitida či prošlapy. Lidé mají tendenci dopřávat štěňatům hodně svaloviny, tvaroh a jiné mléčné výrobky, tak se ale snadno docílí příliš vysokého obsahu fosforu a chybí vápník. V případě, že má majitel tendence dopřát svému štěněti něco k růstu, je rozhodně rozumnější zvolit kloubní výživu (např. hydrolyzovaný kolagen) než mléčné výrobky, průmyslově vyráběné kosti z buvolích kůží apod. Poměr vápníku a fosforu se nedožene kloubní výživou, ten je třeba udržovat správně ve stravě. Buď granule, které jsou kvalitní a psovi sedí, či při BARFu dodržení poměru svaloviny a kostí. Kloubní výživa je potom „něco navíc“, co může dopomoci k tomu, aby zvíře mělo z čeho stavět a z čeho růst. Pokud je však krmivo vyvážené a není zdravotní důvod k podávání nějakého přípravku, klidně nechejte vaše štěně jen na kvalitní stravě.

V průběhu života se mohou u psa objevit potíže spojené s přetížením ve smyslu zátěže ve štěněcím věku, ale může dojít i k diagnostice některých onemocnění charakteristických pro dané plemeno, vývojových vad vzniklých právě nevhodným krmením a bohužel i k úrazům. Je možné objevení metabolických onemocnění, alergií, které zhoršují celkově vstřebávání přijímané potravy, případně se mohou objevit i kardiovaskulární onemocnění, která mají také dopad na pohybový aparát. Čím je pes starší, tím spíše se objevují problémy s hybností a je proto třeba být neustále připraven a včas reagovat. Samozřejmě po řádném vyšetření u veterináře. 

Psí sportovci jsou dalšími adepty pro podávání kloubní výživy.

Věděli jste, že…

Kulhání nemusí být vždy příznakem čistě potíží s klouby, ale může jít kupříkladu i o potíže se srdcem?

Nejprve proto vždy zamiřte na vyšetření, předtím, než určíte diagnózu sami!

Typů kloubní výživy je více – ať už čistý hydrolyzovaný kolagen či kolagenní peptidy vhodné pro zdravé psy, také to mohou být vícesložkové přípravky, ve kterých může být více typů stavebních látek pro obnovu chrupavek. Příkladem je chondroitin sulfát, glukosamin sulfát či kyselina hyaluronová. Na trhu existují dále přípravky obsahující protizánětlivé a protibolestivé složky, z nichž neznámější je MSM, v některých přípravcích je boswellie serrata tišící bolest. Tyto složky je vhodné podávat už pouze těm zvířatům, která mají po operacích, úrazu či mají diagnostikované onemocnění pohybového aparátu veterinářem.

O konkrétních přípravcích, ze kterých můžete vybírat, se dozvíte více v dalších dílech článku již brzy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.