Recenze

Vyzkoušela jsem test na Lymskou boreliózu pro domácí použití. Jak funguje?

Klíšťová sezóna ještě bohužel nekončí. A určitě mi dáte za pravdu, že klíšťata patří mezi vaše nejméně oblíbená „zvířátka“. I když zodpovědně používáte antiparazitika a repelenty pro psí i lidské členy vaší rodiny, ty klíštěcí potvory si občas najdou cestu a přisají se. No fuj. A pak přichází obavy z možnosti nákazy boreliózou. Abyste věděli, jestli bylo klíště tzv. infikované, můžete si koupit v e-shopu Pet2Me domů rychlý a spolehlivý test. Na jakém principu funguje a co odhalí?

Borelióza – nebezpečná pro lidi i pejsky

Pojďme se nejdřív ještě podívat, co vlastně o Lymské borelióze víme. Původcem této nemoci jsou bakterie Borrelia. K jejich přenosu nedochází hned, jak se klíště přisaje, ale nejdříve několik hodin poté. Časové údaje se dočtete různé, většinou se uvádí alespoň 6 – 48 hodin, nejdřívější co jsem našla byl 2 hodiny. Veterinární lékaři mluví zpravidla o cca 24 hodinách.

Příznaky boreliózy u psa, stejně jako u člověka, mohou být různé, často se u našich mazlíčků v případě nákazy projeví celková slabost, apatie, nechutenství horečky, bolest (a otok) kloubů a kulhání. U psů ve většině případů naštěstí zůstávají bakterie jen v kůži psa, v případě oslabeného imunitního systému se však mohou šířit dál a způsobit neplechu.

Pro psy je k dispozici vakcína proti borelióze, pro lidi není. V poslední době od jejího doporučování však veterináři ustupují, jelikož očkování nechrání proti všem typům borelií a účinnost je stále sporná. Test Pet2Me jednoduše detekuje borelie (B. garinii, B. afzelii, B. burgdorferi sensu stricto a B. spielmanii) u napitého klíštěte, které vašemu pejskovi, sobě či jinému členu rodiny vyndáte. Testujete vlastně přítomnost antigenu borelie v klíštěti. Antigen je jakákoli molekula, která má schopnost vyvolat imunitní odpověď (obrannou reakci) organizmu. Jsou to například bílkoviny na povrchu bakterií nebo virů. Pokud je test pozitivní, je třeba pečlivě sledovat, zda se neprojeví příznaky infekce a raději zkonzultovat situaci s veterinářem nebo lékařem. U lidí je často brzy viditelným projevem nákazy výrazný červený flek nazývaný erythema migrans. U psů a dalších zvířat se však neprojevuje, proto je včasné rozpoznání nemoci složitější.

Jak probíhá testování klíštěte?

Samotný postup je poměrně jednoduchý a rychlý. Má-li napité klíště méně než 8 mm, vložíte jej do malé průhledné zkumavky, přidáte tři kapky roztoku (činidla) a rozdrtíte klíště přiloženou tyčinkou. Tekutina se zabarví a vy ji pak nasajete pipetou a kápnete do jamky na testu. Je-li klíště už velikánské, rozdrtíte jej pořádně ve zkumavce bez činidla tak, aby se pořádně uvolnila tekutina z klíštěte včetně obsahu tlustého střeva, kde ty potvory borelie bydlí. Získaný vzorek nakapete do políčka testu a necháte vsáknout. Potom teprve nakapete dvě kapky činidla. Pak už jen necháte antigenní test chvíli „pracovat“, tekutina vzlíná testovacím proužkem, až se objeví kontrolní čárka u písmene C. Díky této kontrolní lince víte, že byl test prosveden správně. Objeví-li se čárka i u písmene T, jedná se o pozitivní výsledek. Výsledek testu je vidět do 10 minut.

Aby bylo možné klíště otestovat, je potřeba, aby již bylo napité.

Moje zkušenosti s testem Pet2Me

Krabička obsahuje celkem 5 testů a k nim potřebné vybavení. Jako bonus v balení navíc najdete praktický odstraňovač klíšťat i s lupou. U nás na chatě se to bohužel klíšťaty jen hemží a v lese potkáváme cedule, že se jedná o oblast se zvýšeným výskytem infikovaných klíšťat. O to víc se takováhle sada na testování hodí. Navíc mám malou dcerku a kdyby nedejbože chytla klíště ona, budu vědět, zda mám „plašit“.

Výrobce uvádí, že lze otestovat různé velikosti klíšťat. Trochu mě ale překvapilo, že pro úspěšné provedení je potřeba, aby klíště bylo dostatečně napité. Vyndáte-li tedy klíště hned po přisátí, kdy není ještě napité, nepovede se vám dobře rozdrtit tak, aby se kapalina zabarvila (alespoň mně se to nepovedlo). Nicméně to vlastně nelze považovat za nedostatek, jelikož zpočátku klíště ještě borelie nepřenáší, jak jsem psala výše.

V oblastech s vysokým výskytem infikovaných klíšťat se vyplatí mít domácí test na boreliozu po ruce.

Jakmile jsem tedy odchytla na chatě na fence první napité klíště, rozhodla jsem se test konečně pořádně vykoušet. Vložila jsem tu potvoru (né psa, klíště!) do zkumavky a zakápla činidlem. Problém nastal ve chvíli, kdy jsem následně měla klíště rozmačkat přiloženým dřívkem. To nasálo totiž hned veškerou tekutinu do sebe a nezbyla žádná pro nakapání do políčka testu! To mě docela zaskočilo a kontaktovala jsem prodejce. Opravdu se nejednalo o moji nešikovnost, jak jsem si zprvu myslela, ale o chybu výrobce, který použil k výrobě tyčinek špatné dřevo. Uf. Tento problém však firma vyřešila velmi rychle a zajistila a zaslala náhradní plastové tyčinky místo dřevěných, které fungují na jedničku. Nemusíte se tedy bát, než budou k dispozici funkční dřevená „šťourátka“, budou se testy prodávat s těmi plastovými.

Další klíště na sebe nenechalo dlouho čekat, pustila jsem se tedy znovu do testování. Než se objevila na testu kontrolní čárka, chvilku to trvalo. Čekala jsem test negativní, ale k mému překvapení se u písmene T objevil vzápětí tzv. „duch“, tedy slabounká druhá čárka. I tento výsledek znamená, že test je pozitivní, i když ukazuje na přítomnost jen malého množství borelií. Díky tomu vím, že mám psici bedlivě sledovat a v případě jakékoli nejistoty budu raději konzultovat situaci s naším veterinářem. Je to prostě šikovná věcička tenhle test. Jedinou nevýhodou pro někoho může být vyšší cena. Ale myslím si, že za zdraví to stojí. Dobrá zpráva je, že aktuálně jej v e-shopu Pet2Me můžete koupit se slevou za 725 Kč. Původní cena bez slevy je 906 Kč.

I slabá čárka v T políčku znamená pozitivní test. Čím je však čárka silnější, tím vyšší je množství antigenů borelií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.