Recenze Výchova a výcvik

Online kurz „21 dní k pohodovějším procházkám“

Hledáte možnosti, jak se svým psem navázat lepší vztah, jak mít trochu zajímavější procházky nebo řešíte honění zvěře, posedlost pachy a možná i reaktivního pejska? Pak je tu nový kurz od trenérky Kristýny Dostálkové s názvem 21 dní k pohodovějším procházkám.

Představení autorky kurzu

Kristýna Dostálková je autorkou knihy o sportu nosework, její knihu Nosework: práce i zábava pro psí nos vydalo nakladatelství Plot. Kromě toho se věnuje za normální situace (tedy pokud není lockdown) trénování noseworku, práci s klikrem, ale i provozní poslušnosti a trikům. Pro poznání Kristýny a jejího stylu výkladu doporučuji se přidat do její skupinky Pozitivní psychologie psů. Můžete si pustit dostupné záznamy z živých vysílání, na výběr je např. Proč někdy pes ohluchne, Jak na míjení cizích psů s reaktivcem aj., případně si můžete poslat žádost o provedení mini kurzem s názvem Odložení pro život, čímž zjistíte, zda vám Kristýna jako trenérka sedí. Aktuálně mimo jiné probíhá z dílny Kristýny Dostálkové ve spolupráci s paní doktorkou Ivonou Musialkovou kurz Veterina pozitivně.

Samotný kurz

Jak už název napovídá, kurz je na 21 dní, přístup je však doživotní. Tedy to, jak rychle se seznámíte se všemi hrami, záleží čistě na vašich časových možnostech. Vedle kurzu fungovala i podpora a zpětná vazba na fb skupině. Ta byla přístupná právě v lednu 2021, další možnost s podporou fb skupiny bude v lednu 2022. Ale pro ty, kdo již umí pracovat s pejskem, je kurz vhodný a pohodlně využitelný i bez podpory na skupině.

Na úvod máte několik návodů a rad v podobě videí, jak pracovat s rozhraním, kam se pomocí zaslaných přihlašovacích údajů od Kristýny přihlásíte. Dále máte i video s návody, jak nejlépe využít celý kurz – součástí jsou i soubory v pdf, které si můžete vytisknout. Je tam list, kam si zapíšete tři problémy, které vás nejvíce trápí, a také na čem budete chtít po dobu kurzu pracovat. Dole je ještě několik řádků na zapsání pěti různých tréninkových prostředí, postupně od nejlehčího po nejsložitější pro psa. Dále také pracovní listy s jednotlivými hrami, kam si pomocí smajlíků zaznamenáváte, jak se vám trénink ten den dařil či ne. Abyste věděli, jak správně zapisovat úspěšnost tréninku, můžete si stáhnout a vytisknout i návod „Jak na zelené smajlíky 😊“.

Můj záměr byl hlavně kurz využít pro mladší, reaktivní fenu, ale bez zaváhání šlo hry využít i u starší feny, ačkoliv jsme přímo neřešily žádný velký výchovný, ani výcvikový problém.

Každý den se zpřístupní jedna hra. Na stránce hry je vždy video, kde Kristýna vysvětluje princip hry, ukazuje hru se svými psy a říká nejčastější chyby. Pod videem naleznete letáček, kde jsou jednotlivé kroky hry napsány. Letáčky si můžete stahovat průběžně, případně po 21 dnech si lze stáhnout všechny kartičky v jednom souboru. Zároveň si lze stáhnout i mp3 nahrávku návodu na hru. Pod tímto vším jsou i vypsané úkoly, které si po splnění můžete zaškrtávat jako splněné. Vždy jednou za týden se probírala naše výcviková videa. Zasílání není povinné, ale v případě, že si s něčím nevíte rady, vám Kristýna navrhne možnosti na míru, jak to vyřešit.

Během kurzu proběhnou ještě dva bonusové webináře, kde se dozvíte o komfortních zónách, jak psa udržet v nejlepším rozpoložení a jak se celkově se stresem pracuje, co můžete od psa čekat a co můžete vy dělat proto, abyste psovi ulehčili. Webináře mi velmi pomohly, už jen třeba faktem, že psovi trvá až 72 hod., než se tělo vyrovná se stresovými hormony. Co z toho vyvodit? Tak třeba i to, že pokud se mi fenka dostala do extrémně stresové situace, prostě jsme další tři dny cvičily jen doma a na zahradě. A bylo vidět, že to bylo přesně to, co potřebovala.

A co se pes naučí?

Tento kurz je na bázi pracování se třemi koncepty. Pes se naučí:

1) vnímat ve stavu vysoké excitace

2) odfixovat (odpoutat) se od něčeho, co ho zaujalo

3) uklidnit se (střídat klid a aktivitu dle aktuální situace)

Hry jsou každý den jiné, vyjmenované koncepty se u her střídají více či méně pravidelně. Není třeba se stresovat, že nemáte každý den čas hrát všechny hry, naopak! Na začátku Kristýna instruuje, abychom si vybrali na každý den nějaké tři hry a ty hráli. Postupně se nám tak podaří prostřídat všechny možné hry. Důležité je začít od nejjednoduššího prostředí a následně přesunout hry do složitějších. Hlavně brát hry opravdu jako hry, tedy ne žádný dril, ale opravdu jako zábavu. Pes pozná moc dobře rozdíl, zda si hrajete či ne.

Hned od první hry jsem byla nadšená. První hra je zaměřená na odpoutání se a musím říct, že doteď je to jedna z nejoblíbenějších, když si chci moje psice navázat více na sebe. Mezi hrami je i například hra „místo“, kterou se můžete naučit už právě i z odkazu výše u Odložení pro život. Ta má neuvěřitelně široké spektrum využití a blahodárný účinek při mnoha situacích. Pokud řešíte, stejně jako já, pejska reaktivního a chcete vědět, jak se hraje hra Podívej se na, udělá vám tento kurz rozhodně radost. To je také jedna z průlomových her, kterou využíváme v každodenním životě.

Na základě těchto her se mi daří projít kolem plotu, za kterým štěkají psi, můžeme projít kolem lidí vedoucích si psy, a dokonce se nám před pár dny konečně povedlo po více jak dvou letech docílit toho, že mi Saph přišla na zavolání i přesto, že naproti se poměrně blízko vynořil pes. Je mnohem více navázaná na mě, mnohem lépe zvládá situace, které dřív byly hororem pro mě i pro ni. Při spatření psa i na velkou vzdálenost se dříve zmítala na vodítku a nebrala si pamlsky. Nyní konečně mohu říct, že vidím změnu.

Mnoho her jsem v nějaké obměně, či pod jiným názvem, i znala. Ale přesouváním her do všech možných prostředí a situací, se z nich stává opravdu spolehlivý prostředek pro ty méně příjemné situace. Využití najdou při přesunu do nového prostředí, třeba, během tréninku, kdy by měla v cizím prostředí tendence koukat všude kolem. Nyní si na uvolnění zahrajeme pár her a už se můžeme naplno věnovat čemu chceme. Mnoho z her je i na naučení sebeovládání, pokud někdo znáte hry od Susan Garrett „It’your choice“, tady si je užijete v různých obměnách, a navíc v různém podání vhodné i pro procházku, či učení chůze na vodítku pro lepší soustředění ze strany psa.

Takže jen 21 dní a budeme vyléčeni?

Ať už vás kurz zaujme kvůli jakémukoliv důvodu, není to instantní léčba. Velice záleží na konkrétním pejskovi, ale i na vás. To, jak vy to zvládnete pejskovi podat, a jak to bude schopný pejsek pojmout. Také je to hodně o zvládnutí situací a prostředí, obzvlášť, když se soustředíme na to, aby se pejsek při cvičení cítil neustále příjemně. Jakýkoliv stres či tlak z prostředí, ale i ze strany psovoda, může celý proces značně zpomalit, ne-li dokonce zastavit. Musíme se stát mistry v managmentu, což znamená, že musíme mít vždy situaci dobře pod kontrolou. Pokud je to možné, nedostávat psa vůbec do stavu vysokého stresu, kdy se pes už ani nemůže nic naučit, protože jeho celý organismus aktivuje záchranný systém, kdy pouze bude hledat možnost, jak se dostat z toho stresu ven. U citlivějších pejsků může být problém už i při cvičení.

Nicméně někteří jedinci jistě mohou mít bezvadné výsledky už za 21 dní. Je možné, že změny budou už po týdnu, ne sice tak výrazné a pro vás možná ani ne tak významné, ale je důležité vnímat opravdu veškeré signály. Osobně teď, dva měsíce po kurzu, jsem ve stavu, že hry stále hrajeme, hledáme si vlastně další, navíc rozšiřujeme i na další, složitější prostředí, která jsem ani zapsaná neměla a pořád děláme co se dá. A nejkrásnější na tom je, že ač jsme se dva roky plácaly na místě, po těchto měsících jsme dál, než jsem si vůbec myslela, že bude reálné.

A tady jsou určité tipy, které mi pomáhají.   

Prostředky zdokonalení

Za naprosto geniální považuji využití tabulek z kurzu, kam si budete zaznamenávat úspěšnost tréninků. Pokud chcete být opravdu hodně pečliví, můžete si psát deník. Každý den si napíšete, kde jste trénovali, jestli pes byl dobře naladěný, jestli se vám dařily samotné hry, ale i to, co třeba pejska vyrušilo natolik, že trénink úspěšný nebyl. Pro ještě detailnější rozbor můžete tréninky natáčet, čímž navíc uvidíte i vlastní řeč těla, načasování klikru či markeru a odměňování, případně si třeba všimnete, že ač neradi, chválíte psa nějakým způsobem, který mu příjemný není.

Pokud si všimnete, že je pro psa něco složité, vraťte se o kousek zpátky a udělejte to pro pejska jednodušší.

Chvalte. Odměňujte. Klidně až tak, že nebudete asi mít skoro čím krmit při ranním či večerním krmení. Já odměňovala vždy hodně, hlavně u sebe. Paradoxně ale nám nejvíce asi pomohlo, že jsem začala intenzivně odměňovat ze země a z prostředí. Zjistěte, co pejska dokáže nejlépe vyklidnit, navázat na vás. U lovce a psa, který nabere stopu sotva zavětří, bude asi lepší, pokud bude odměny dostávat u vás z ruky.

A co ta hora odměn…

Další, co by mohlo některé majitele vyděsit, obzvlášť pak u malých plemen, je to velké množství pamlsků, které bude třeba. Aby na konci kurzu nebyl sice hodný, ale tlustý pes 😊

Určitě je na místě využít část až celou krmnou dávku. Pro nezruinování mého rozpočtu je výborné domácí pečení pamlsků. Mnoho informací, receptů a tipů najdete na skupince Pečeme pro psy. Navíc lze péct i poměrně nízkokalorické pamlsky, třeba i pouze zeleninové, pokud je pes bude chtít samozřejmě. Mezi nízkokalorické pamlsky patří dále sušené plíce (ty mohou být ale zase tvrdé), syrová zelenina, pokud na ní pejsek cvičí. Pamatujte, že co je odměna, vždy určuje pes.

Závěr

Kurz je vhodný pro psa jakéhokoliv věku, plemene i s nejrůznějšími potížemi. Ať už vás trápí „jen“ vyštěkávání psů za plotem či obtíže s pozorností venku při cvičení, možná máte pejska, co štěká na vše, co se pohne, anebo se neovládá, když vidí zvěř. Páníček se může podle videí naučit i základní práci s markerem a vhodným odměňováním, takže je vhodný i pro začátečníky. Stejně tak ale najde mnoho inspirace a nový obzor i pokročilý pejskař. Naučíte se mnohé situace zvládat s větším klidem, hravostí a pokud budete pozorní, uvidíte krásné výsledky. Při pořízení dalšího pejska, si můžete hry připomenout od začátku, protože budete mít hry už napořád. 

Doporučuji všemi deseti i spolu s mými příšerkami 😊

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.