Jak na to? Psí zdraví

Antiparazitní obojky a pipety – Jak na spolehlivý účinek proti blechám a klíšťatům?

Jaro klepe na dveře a my pejskaři jako každý rok už přemýšlíme, jak nejlépe ochránit naše psí miláčky před nepříjemnou invazí klíšťat a dalších potvůrek. Láká vás použití obojku či tzv. pipety? I když to vypadá jednoduše, je potřeba pro maximální účinek i bezpečí vašeho chlupáče dodržet několik pravidel. A na ta si dnes posvítíme.

Jak funguje antiparazitní obojek

Obojky proti blechám a klíšťatům jsou vyrobeny z polymerové hmoty, uvnitř které se nachází účinné látky. Po nasazení obojku na krk pejska se tyto látky nepřetržitě uvolňují a přechází do lipidové (tukové) vrstvy kůže a do srsti po celém těle. Nedostávají se tedy do krevního oběhu psa.

Aby byl tento proces efektivní, je třeba se vyvarovat nejčastějším chybám, které majitelé pejsků mnohdy dělají. Jen tak bude obojek fungovat po celou dobu uvedenou výrobcem. Ta bývá nejčastěji 6 – 8 měsíců.

Nasadím jej a mám vystaráno?

Ne tak docela. Jak už jsem zmínila, je třeba dbát na několik pravidel.

  • Obojek musí být vždy nasazen tak, aby se mezi něj a krk psa vešly pouze dva prsty. Ani volněji, ani těsněji. Tak bude docházet k tomu správnému kontaktu pro uvolňování účinných látek.
  • Používejte velikost obojku doporučenou výrobcem na hmotnost vašeho psíka. Přebytečnou délku odstřihněte několik cm od spony.
  • Počítejte s tím, že plně účinný je obojek až zhruba po 7-14 dnech od nasazení v závislosti na konkrétní značce. Během této doby psa nekoupejte.
  • Pokud je obojek špinavý a „zanesený“, omyjte jej mýdlovou vodou, aby nebyla snížena jeho účinnost.

„Kapičky za krk“

Pokud se rozhodnete raději pro tzv. „spot-on“ antiparazitní pipety, které se aplikují na kůži mezi lopatky psíka (i dále po linii hřbetu), dodržujte vždy pokyny výrobce pro aplikaci. Nejčastěji je potřeba dodržet dostatečný odstup mezi aplikací a případným koupáním hafana, než se účinné látky rozšíří do jeho kůže po celém těle.

Na co si dát pozor

Závěrem bych ráda shrnula několik bodů, které osobně považuji za důležité, rozhodnete-li se pro použití antiparazitního obojku či spot-onu u svého pejska.

  • Vybírejte takové přípravky, které kromě toho, že klíštata a blechy hubí, tak obsahují i látky fungující jako repelent. To pomáhá k ochraně před nemocemi, které mohou tyhle zákeřné breberky přenášet.
  • Vybírejte obojky voděodolné a bez zápachu, vážně to později oceníte.
  • Pipety aplikujte navečer, tak snadno předejte nadměrnému sahání na psa krátce po aplikaci.
  • Vždy dbejte, aby nedocházelo k olizování přípravku jiným zvířátkem v domácnosti!
  • Nikdy nekombinujte použití obojku i pipety dohromady. Při opětovné aplikaci pipet dodržujte vždy rozestupy určené výrobcem.
  • Nikdy nekupujte jeden velký obojek s tím, že jej rozpůlíte pro dva malé psy. Mohlo by dojít k předávkování účinnou látkou. To samé u pipet. Zkrátka žádné půlení!
  • Pejska pravidelně kontrolujte a pokud u něj zpozorujete nežádoucí reakci na přípravek (silné začervenání, ekzém, vysoká svědivost), obojek sundejte a (stejně jako v případě reakce na pipetu) psíka vykoupejte v šetrném psím šamponu.
  • A samozřejmě si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták! Pokud máte březí či kojící fenku, vždy se ujistěte, zda je v takovém případě vybraný přípravek možné používat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.