Jak na to? Výživa psů

7 praktických tipů, jak na BARF

Začínáte svého psího parťáka krmit tzv. BARFem, tedy syrovou stravou, a hledáte inspiraci, jak na to, aby měl hafan vše, co potřebuje pro své zdraví? Dnes pro vás mám shrnutí sedmi tipů, které se mi za dlouhé roky krmení syrovým masem osvědčily.

Můžete si je také poslechnout na videu, kde jsem pro vás přidala navíc i týdenní jídelníček na ukázku.

1. Syrové nemusí se rovnat automaticky kvalitní!

Barfování může být levnou i drahou záležitostí, hodně záleží, co a kde nakupujete. Za mě osobně není dobrý nápad na mase šetřit a kupovat co nejlevnější maso pochybné kvality. To už mi přijde jako lepší volba krmit kvalitními granulemi. Pokud chcete svého psa krmit BARFem, protože mu chcete dopřát co nejzdravější stravu, dbejte na výběr surovin stejně, jako kdybyste vybírali jídlo pro vás. S tím souvisí tip číslo dvě…

2. Vyberte e-shop, který má velký výběr kvalitních produktů

Samozřejmě budete závislí na lokalitě, kde bydlíte. Já objednávám maso v eshopu Žufrik.cz, kde mi vyhovuje nejen termíny dodání, ale především jejich bohatý sortiment. Část masa pak nakupuji v obchodech pro lidskou spotřebu, stejně jako zeleninu.

3. U štěněte se snažte o vyvážení krmné dávky v průběhu dne, u dospělců pak stačí obsáhnout vše potřebné zhruba v rámci 14 dnů

Vyváženost není u dospělých psů otázkou jedné krmné dávky. Koneckonců ani my lidé často nemáme v každém jídle zastoupeny všechny živiny, které potřebujeme. U štěňátek ale pozor! Ta nedokáží hospodařit s živinami tak, jako dospěláci, musíme u nich proto více dbát na vyváženost jednotlivých dávek. A jaký by tedy měl být zhruba poměr jednotlivých složek?

Názory se různí, mně dává největší smysl poměr 70 % svaloviny, 10-15 % kostí, 5-10 % vnitřností, z toho polovina jater a polovina jiné (například ledviny, slezina, mozek, varlata, slinivka, oči…). Pozor, dršťky a jiné žaludky, srdce a plíce počítáme do svaloviny! A to vše doplní 7 % zeleniny a zbylá tři procenta ovoce, semínka a ořechy. Zní to jako náročná matematika, že? Je to ale jen vodítko, musíte dobře poznat svého pejska a přizpůsobit mu krmnou dávku na míru. Některý pes bude potřebovat více kostí a méně vnitřností, aby měla stolice ideální konzistenci. Například Kája je ten případ. Musím jí dávat více kostí a méně vnitřností, jinak si koleduji o průjem. Jiní psi zase snadno trpí i po menším množství kostí zácpou. Takže tady platí – sledujte hovínko a to vám napoví 🙂 U štěněte v růstu dávejte kostí více (až 20 %), uberte trochu svaloviny a můžete přidat i pár procent vnitřností, pokud to zažívání zvládne.

4. Nebojte se kostí!

Kosti podávejte vždy jedině syrové a obalené masem. Výjimkou jsou syrové velké kloubové kosti na okus. Jinak žádné holé kosti, ale např. křidýlka, stehna, krky, celý skelet apod. Tepelně upravené (pečené či vařené) kosti nedávejte nikdy! Pokud zvykáte na BARF už dospělého psa, který byl předtím na granulích, nejprve jej zvykněte na svalovinu, až poté začněte opatrně a pomalu zařazovat kosti, například nejprve v mletinách.

5. Mleté směsi jsou fajn pomocník, ale…

mají pár nevýhod. Zaprvé si u nich pes moc neužije žvýkání a přicházíme o funkci čištění zubů jako je tomu při podávání kostí obalených svalovinou. Dalším problémem může být poměr živin konkrétní mleté směsi, vždy si dobře přečtěte kolik čeho obsahuje a dle toho doplňte ještě krmnou dávku. Výhodou mletiny může být, že se do ní dá zamíchat například strouhaná zelenina či nějaké doplňky, které pes odmítá samotné. Já sahám po mletině zejména, když nestíhám přípravu promyšlenější krmné dávky.

6. Vejce jsou bezva

Určitě doporučuji vejce z domácího chovu, případně ty označené číslem 0. Zkrmujte je celé syrové, klidně i včetně skořápek, pokud je psík baští. Vejce jsou snadno stravitelné a obsahuje mnoho živin. Navíc jsou například i ideální náhradou svaloviny u psů, kteří mají ledvinové problémy.

7. Doplňky nejsou sprosté slovo 🙂

Setkávám se s tím, že mnoho pejskařů odsuzuje přidávání různých doplňků stravy. V dnešní době s námi ale psíci žijí často v silně chemicky znečištěném prostředí. Navíc po nich mnohdy chceme i náročné sportovní výkony nebo je trápí řada zdravotních neduhů… Rozhodně nevidím nic špatného v přidávání vhodně zvolených doplňků stravy. Ty je vždy potřeba zvážit individuálně u každého psa. Ať už je to třeba kloubní výživa, bylinky či nějaká multivitamínová směs pro barfující psíky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.