Jak na to? Psí zdraví Výživa psů

Bojujeme s parazity pomocí přírodních doplňků stravy

Každý zodpovědný páníček dbá u svého psa na prevenci před vnitřními i vnějšími parazity. Na trhu je mnoho přípravků, hodně z nich ale představuje poměrně divoký chemický koktejl, který může mít i negativní dopad na zdraví našich miláčků. Ať už se tedy jedná o boj s vnějšími parazity, jako jsou zejména klíšťata a blechy, nebo s parazity vnitřními (například s tasemnicí), ráda využívám i různých čistě přírodních možností, které naopak psí imunitu posílí. Jaké doplňky stravy pomáhají chránit před otravnými parazity?

Pivovarské kvasnice (nejen) jako odpuzovač klíšťat

Pivovarské kvasnice, latinsky Saccharomyces cerevisiae, jsou využívány při výrobě oblíbeného českého nápoje, piva. Proč se z nich stal také skvělý doplněk výživy pro lidi i pejsky? Jsou totiž významným přírodním zdrojem vitamínů skupiny B, mnoha důležitých aminokyselin, minerálních látek a stopových prvků. Pro pejskaře jsou nejzajímavější pro svou schopnost odpuzovat klíšťata a jiný hmyz.

Pivovarské kvasnice mají světle hnědou barvu a výrazné aroma, které se psům líbí.

Repelentní účinek nevzniká hned, ale při dlouhodobém podávání pivovarských kvasnic. Zjednodušeně řečeno dochází k tomu, že pes hmyzu „smrdí“. Nemusíte se ale bát, že by tím pádem smrděl i lidskému nosu 😉 Míra účinku je individuální a ideální je kombinovat v klíštěcí sezoně pivovarské kvasnice ještě s dalšími přírodními možnostmi. Dle některých studií může zesilovat repelentní účinek kombinace s omega 3 mastnými kyselinami. Zkuste tedy doplnit jídelníček vašeho psa i o kvalitní zastudena lisované oleje, jako je lněný, konopný nebo lososový.

Mezi další benefity přidávání pivovarských kvasnic do krmiva patří zejména zlepšení kvality srsti, kůže a funkce jater. Vysoký obsah vitamínů B také pomáhá snižovat stres. Většině psů kvasnice moc chutnají a jejich přidáváním do misky podpoříme chuť k jídlu. Pozor u psů se sklonem ke kvasinkovým infekcím, u nich je potřeba vyzkoušet, zda jim podávání problémy nezhoršuje.

Pivovarských kvasnic je na českém trhu velké množství, a to jak pro lidi, tak pro naše psí mazlíčky. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit mojí oblíbenou značku Natureca, která je má v nabídce v rámci nové řady přírodních doplňků.

Křemelina pro vnitřní očistu a odčervení

Preventivní odčervování psa tabletami už je dnes často rozporováno i z řad veterinářů. Mnohem lepší postup je, nechat jednou za čas vyšetřit trus psa, zda neobsahuje nezvané hosty. Pokud chcete udělat pro prevenci ale ještě něco navíc, mám pro vás jeden přírodní tip – pravidelné přidávání křemeliny do krmiva.

Co je to ta křemelina? Vypadá jako jemný bílý prášek a jedná se o sypkou horninu tvořenou schránkami jednobuněčných řas, rozsivek, a jílovými minerály v různém poměru. Obsahuje vysoké množství minerálních látek (například křemík, hořčík, vápník, měď, železo a draslík) a stopových prvků. Jako doplněk stravy pro lidi i zvířata se využívá speciálně čištěná křemelina s vysokým obsahem zmíněných schránek rozsivek. Pozor na křemelinu prodávanou pro zahradničení a do bazénových filtrů, tu pejskům rozhodně do jídla nedávejte! Chcete-li jistotu čisté kvality, doporučuji křemelinu značky Natureca určenou přímo pro pejsky a kočky. Navíc stejně jako kvasnice této značky obsahuje praktickou odměrku, díky které je dávkování hračka.

Křemelina je bílý prášek bez chuti a zápachu, psům tedy v krmivu vůbec nevadí.

Křemelina je skvělým pomocníkem při očistě organismu a stejně jako třeba aktivní uhlí působí jako absorbent a váže na sebe ve střevě škodlivé látky. Ráda ji proto využívám i trápí-li pejska průjem. Pomáhá při redukci nadváhy a zlepšuje kvalitu srsti, drápů a kůže. Podporuje tvorbu kolagenu a správnou funkci kloubů. Co je ale v souvislosti s pejsky nejlepší, při pravidelném podávání působí preventivně proti vnitřním parazitům v trávicím traktu, které zabíjí mechanickým narušením jejich těl. Pokud chcete mít jistotu účinku, podávejte ji denně alespoň po 30 dní v kuse.

Křemelinu nesypejte jen tak na suché granule, hrozí tak nebezpečí vdechnutí a podráždění dýchacích cest. Ani podávání v misce s vodou není vhodné, protože křemelina se ve vodě nerozpustí a rychle se usadí na dně. Nejlepší je zamíchání do vlhkého krmiva, jako je syrová mletina, vařená směs, konzerva či třeba jogurt. Dbejte zároveň na dostatek tekutin, abyste se vyhnuli zácpě. Předávkování křemelinou není možné, nadbytek se z těla jednoduše vyloučí.

Jako bonus můžete křemelinu využít nejen pro boj s parazity vnitřními, ale i s blechami. Stačí ji rozprášit v místech napadených blechami, jako jsou třeba koberce či psí pelech, nechat působit tři dny a poté pečlivě vyluxovat. Po dobu aplikace zamezte pejskovi přístup, aby prášek nevdechl. Můžete tak zbavit svůj domov blech bez použití chemických sprejů.

A co starý známý česnek?

Když budete pátrat, zda pejskovi podáváním česneku prospějete, narazíte často na protichůdné názory. Některé zdroje jej uvádí jako nevhodný pro psy. Ale není třeba panikařit, je to jen o správném množství a zpracování. Pravidelné užívání česneku má mnoho zdravotních benefitů včetně repelentního účinku proti blechám, klíšťatům i komárům. Ten má ale pozvolný nástup, který může trvat několik týdnů, a jeho míra je stejně jako u pivovarských kvasnic individuální. Mezi další benefity česneku patří například pozitivní efekt na zdraví cév a srdce, prevence nádorových onemocnění (zejména plic, střeva a žaludku) a antibiotické a protiplísňové účinky.

Podávání čerstvého česneku psům je bezpečné, dodržíte-li určitá pravidla.

Chcete-li podávat česnek čerstvý, vždy jej připravuje těsně před podáním. Dbejte také na jeho původ. Pokud nemáte domácí, kupte v bio kvalitě a nejlépe vypěstovaný u nás. Pokud chcete využít raději některý z prodávaných doplňků pro psy s česnekem, určitě doporučuji super chutné bonbony Natureca, kde česnek najdete v kombinaci se zdravým ovčím tukem. S Kájou jsme o nich napsaly recenzi.

Čerstvý česnek nepodávejte raději březím a kojícím fenám, štěňatům do 6 měsíců a psům, kteří berou veterinární léky (mohlo by dojít k nežádoucí interakci). Některé zdroje uvádí také možnou přecitlivělost na obsažené látky u plemen Shiba inu a Akita inu.

Všechny uvedené tipy máme na vlastní kůži s Kájou ozkoušené a můžeme je jen doporučit. Nejsem fanda používání chemických přípravků a pokud to jen trochu jde, snažím se využít pokladů, které nabízí příroda. A ocení to určitě i váš pejsek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.