Recenze

Recenze: Přírodní antiparazitní obojek Beaphar Bio Band

Obojek od firmy Beaphar z přírodní řady – Bio band VETO shield slouží u našich psů již několik let, nebyla to ani letos náhodná koupě. Ať už je váš důvod vyhledávání přírodních produktů pro bezpečí vašeho psa, případně po zkušenostech s alergickou reakcí na pipetu, obojek či tabletu, nebo možná kvůli dětem s kterými váš pejsek občas leží tělo na tělo, rozhodně si myslím, že stojí za to dát přírodě šanci. Možná jste, stejně jako já, hledali alternativu pro vaše nadšence, co milují vodu a snažíte se chránit vše živé i ve vodě. U mě byla dalším důvodem snaha o omezení obecně toxických přípravků v domě a v životě jak pro nás, tak pro psy a právě tento přírodní obojek je pro mé psy už několikaletou stálicí.

Obojek obsahuje extrakt z margosy (neboli česky Zederah indický, známý též jako Neem) – olej margosy ze semen se používá pro své odpudivé účinky vůči hmyzu. Využít se dá celá rostlina pro různé zdravotní benefity, nicméně jelikož byla zjištěna odolnost vůči hmyzu a nakažlivým nemocem samotného stromu, našel využití právě v přírodních přípravcích používaných proti klíšťatům a jinému bodavému hmyzu. Stejný extrakt najdete i v přípravcích od firmy Menforsan, která vyrábí pipety, spreje, šampony a také obojky. Složením je obojek od Menforsan víceméně totožný, cena se také příliš neliší, lze oba obojky pořídit i už kolem 90 Kč. Kromě extraktu z margosy je v obojku ještě levandulový olej, který se stejně tak doporučuje pro odpuzování hmyzu, včetně třeba šatních molů.

Jde o přírodní boj proti hmyzu, z čehož jednoznačně plyne, že úplně bez klíšťat přes sezónu pes nebude. Nicméně z mého pozorování nyní, kdy jsou psi shodou okolností asi dva měsíce bez užívání kvasnic, mi nepřijde výskyt klíšťat nikterak alarmující. Mám dvě feny, z toho jedna je jako magnet na klíšťata celý život. U druhé to není nic strašného, ale také jí sem tam klíště najdu. Obojek běžně kombinuji právě s kvasnicemi, přičemž z této kombinace mám upřímně nejlepší pocit. U starší feny máme od začátku sezóny 2021 asi kolem 7 vytažených klíšťat, z toho jedno bylo mrtvé, ostatní žila. U mladší feny jsem dosud našla 4 přisátá klíšťata, všechna byla živá při vyndavání. Bydlíme a procházkujeme v srdci křivoklátských lesů, zdejší les je naše nejčastější útočiště pro krásné procházky. Naše cesty jsou obvykle spojeny s lukami, fenky jsou se mnou i na poměrně rozlehlé zahradě, a přesto nepozoruji nikterak výrazný výskyt přisátých klíšťat. 

Minulý rok jsem po několika letech používání tohoto obojku sklouzla k myšlence, že třeba by něco zabíralo lépe, a tak jsem dávala pipety – během sezóny jsme vyzkoušely všechny možné značky, ale nález klíšťat byl víceméně denně, u starší feny i až dvě denně. Přičemž do dubna jsme se nacházely v Brně, od května jsme byly po zbytek roku už na našem stávajícím bydlišti. Mladší fena měla klíště cca 3x do týdne, teď ho má tak 3x do měsíce. Vzhledem k tomu, že se snažím opravdu minimalizovat veškeré syntetické preparáty s „tvrdou chemií“, pokorně jsem se letos opět vrátila k našemu oblíbenému obojku. Navíc se chodí koupat do řeky, vodních nádrží, takže běžný obojek jsem zavrhla ještě před jeho zvážením. Navíc z praxe vidím, že je velice individuální, zda bude fungovat – běžně chodili lidé v Brně k nám do obchodu a byli překvapení, že třeba třetím rokem koupili obojek Foresto či Scalibor, předchozí roky fungovaly, ovšem ten daný rok, že je to hrůza – a to šlo o brzké jaro do dubna (2020). Rezistenci si vytváří bohužel roztoči, s klíštětem v čele. Rozdíl oproti éterickým olejům je tedy i to, že na éterické oleje nevzniká rezistence. Což beru jako další plus, které chrání nás i naši přírodu. 

Důvod, proč jsem nezkusila nikdy tabletu – ať už Bravecto, Simparicu aj., je moje čistá zaujatost. Nechci dát svému psovi ani klasické antiparazitní obojky a pipety – jak bych je mohla dát zvířeti dokonce perorálně? Alergické reakce jsou někdy šílené i na běžné obojky, který můžete ale sundat. Jak ovšem chcete pomoci psu, když to polkne a alergie se objeví ve chvíli, kdy už nejspíš ani vyvolat zvracení nepomůže… zkrátka za mě ne, ale tímto nechci samozřejmě tvrdit, že naše cesta je jediná a správná. Tudíž zde je jen můj pohled, berte to prosím jako informaci k zamyšlení nanejvýš.

Doba trvání účinku přírodního obojku je cca 4 měsíce a obojek lze psovi nasadit už od 8 týdnů věku. Pokud jste si právě přivezli štěňátko od chovatele, můžete proto beze strachu sáhnout právě po tomto obojku. Obojek má příjemnou, spíše eukalyptovou vůni. Alergické reakce jistě mohou nastat, ale je to otázka spíše když se setká obojek se sliznicemi – oči, olíznutí aj. Určitě je třeba nezanedbat i tuto možnost, ale oproti klasickým antiparazitním obojkům je to jistě menší zlo.

Jaké tedy vidím plusy?

  • Nižší riziko alergické reakce z důvodu obsahu éterických olejů
  • Repelentní účinek obojku oproti pouze řešení už přisátých klíšťat, případně blech
  • Přírodně přijatelnější možnost antiparazitika i s ohledem na koupání v přírodních vodách, bez vysoké toxicity
  • Nehrozí otrávení jiných mazlíčků (kočky), ani vás 😊
  • Cenově velmi příjemné řešení
  • Široké využití od štěňat až po stáří, lze i v době březosti a laktace
  • Příjemná vůně
  • Dlouhá doba účinnosti

Jaké vidím nedostatky?

  • Někomu může vadit, že klíšťata ve chvíli, kdy se přisají, neuhynou

To by tedy byl můj tip, jak řešit obtížná klíšťata, blechy ale třeba i kloše a komáry. Šetrněji vůči psu i přírodě a s docela dobrou účinností.

A co vy, s jakými prostředky jste nejspokojenější?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.