Některé mořské a sladkovodní řasy patří u lidí mezi oblíbené „zelené potraviny“ již delší dobu. U majitelů psích miláčků o ně roste zájem teprve v posledních letech. Z mého pohledu se jedná o velmi zajímavé doplňky stravy, které mají mnoho benefitů i pro psí organismus. V dnešním článku se zaměřím na tři nejznámější druhy, které můžete zakoupit pro svého pejska.
Kelpa
Tato hnědá mořská řasa patřící mezi chaluhy je rozhodně nejdoporučovanější širokou pejskařskou veřejností. Proč tomu tak je? Především pro její příznivý vliv na zubní plak a zubní kámen. Má-li váš hafan problémy se zubní hygienou, zařazení kelpy do jeho jídelníčku může výrazně pomoci.
Hodí se také pro psy, které trápí suchá a svědivá kůže nebo nadměrné vypadávání srsti. Kelpa pomáhá snížit svědění, zlepšit kožní alergické reakce a působí protizánětlivě. Díky protizánětlivým vlastnostem je skvělou volbou i pro pejsky trpící artrózou.
Vysoký obsah jódu spolu s obsaženou aminokyselinou tyrosinem zajišťují vznik hormonů důležitých pro správnou funkci štítné žlázy. Pokud však má váš pejsek se štítnou žlázou problém a bere kvůli tomu léky, nedoporučuje se kelpu podávat, vysoký obsah jódu by zde mohl být na škodu. Stejně tak není vhodná pro psy s onemocněním jater či ledvin.
Jako u všech přírodních doplňků, i u kelpy platí, že je třeba dbát na kvalitu a původ a neorientovat se při koupi jen podle ceny. S Kájou můžeme rozhodně doporučit praktické balení s odměrkou od firmy Natureca.
Spirulina
Přestože bývá často zjednodušeně nazývána jako modro-zelená řasa, je spirulina ve skutečnosti sladkovodní sinice. Má vysoký obsah proteinu (přibližně 60-70 %), vitaminů skupiny B, fykocyaninu, chlorofylu, beta-karotenu, vitaminu E, nenasycených mastných kyselin a mnoha minerálů, takže je vážně nabušená zdravím.
Co je to ten fykocyanin? Jde o modrý pigment, který má dle provedených studií silně antioxidační a protizánětlivé účinky. Pomáhá snižovat množství toxických látek v ledvinách, podporuje správnou funkci jater, zvyšuje obranyschopnost organismu, urychluje hojení a působí proti rakovině. Další obsažené barvivo, zelený chlorofyl, určitě znáte. A ten toho umí taky hodně – podporuje imunitní systém, působí proti zápachu z tlamy (a snižuje i zápach psích bobků a moči!), detoxikuje a je vhodný i jako prevence nádorových onemocnění.
Spirulina je pro své antioxidační a protirakovinné vlastnosti perfektním doplňkem stravy pro starší pejsky. Pro snadnou a rychlou vstřebatelnost obsaženého proteinu je také výborná pro psy nemocné a trpící nechutenstvím. Spirulina je navíc fajn pomocník při potížích se zažíváním a nadměrným prděním vašeho hafíka. Tak teď už si určitě říkáte, že ji musíte vyzkoušet 😉
Chlorella
Dotřetice se mrkneme na sladkovodní jednobuněčnou zelenou mikrořasu, chlorellu. Je plná úžasných antioxidantů – beta-karotenu, vitaminu C, chlorofylu, lykopenu a luteinu. Asi nejzajímavější je schopnost chlorelly čistit organismus od nejrůznějších toxinů a těžkých kovů.
Jako další musím určitě zmínit to, jak umí zpomalit stárnutí. Kromě již výše zmíněného vysokého množství antioxidantů totiž obsahuje unikátní CGF faktor (anglicky chlorella growth factor, česky růstový faktor chlorelly). Ten vzniká během fotosyntézy a stojí za tajemstvím, proč je chlorella nejrychleji rostoucí rostlinou na světě. Díky věděckým výzkumům už víme, že jde o jedinečnou směs aminokyselin, vitaminů, minerálů a dalších látek. Je bohatý na nukleové kyseliny, které podporují regeneraci buněk.
Co ještě chlorella umí? Povzbuzuje imunitní systém, upravuje zažívání (vysoký obsah vlákniny navíc působí prebioticky), zlepšuje kvalitu kůže a srsti, pečuje o zdraví očí díky luteinu, zeaxanthinu a beta-karotenu. A také urychluje hojení ran s pomocí obsažených flavonoidů, taninů a saponinů. O benefitech chlorofylu jsem už psala, mimo jiné stejně jako u spiruliny pomůže pejskovi se smrádkem z tlamičky a dalšími nám lidem nepříjemnými pachy.
Je pro vašeho pejska vhodnější chlorella nebo spirulina?
Na první pohled jsou si účinky těchto dvou řas v lecčems podobné, částečně určitě díky obsaženému chlorofylu. Jak bych tedy shrnula jejich nejzásadnější rozdíly?
Chlorella má vysoký obsah vitaminu K, kyseliny pantotenové a také tryptofanu, který se v poslední době doporučuje pro pejsky trpící úzkostmi a přílišnou reaktivitou. Unikátní je svým CGF růstovým faktorem, který pomáhá regenerovat organismus a brání zhoršení některých onemocnění. Spirulina se naproti tomu pyšní hlavně fykocyaninem a je velmi přínosná pro posilování imunity a zlepšení kondice a celkové vitality pejska.
A co zkombinovat obě řasy dohromady? To určitě můžete. Často tak dokonce dosáhnete nejlepšího efektu, protože lépe obsáhnete problémy, které mohou vašeho psího parťáka trápit. Já osobně je kombinuji ráda právě pro maximální využití všech benefitů.
Ať už pro svého miláčka vyberete spirulinu, chlorellu nebo jejich mix, dbejte opět na vysokou kvalitu podávaného doplňku, některé levné přípravky mohou obsahovat dokonce jiné druhy řas či být chemicky znečištěné! U spiruliny i chlorelly značky Natureca máte jistotu kvality a skvěle popsané dávkování, které je díky přiložené odměrce úplně jednoduché. Podpořte zdraví vašeho pejska s pomocí zelených řaso-kouzel! 🙂