Jako majitelka fenky s poměrně citlivým zažíváním a se zálibou v ládování se „fuj“ a „pusť“ věcmi mám moc ráda různé přírodní finty pro lepší zažívání. Navíc nepodceňuji ani obsah psí lékárničky pro případy, kdy přijde nějaká větší krize. Už jste někdy slyšeli pojem aktivní uhlí? Na trhu najdete různé přípravky pro pejsky s obsahem této složky. Já jsem se s Kájou tentokrát pustila do testování čistě přírodního přípravku Biochar od Dr. Uhlí ve formě sypkého prášku.
Není uhlí jako uhlí
Asi nikoho by nenapadlo ládovat pejska kusy topného uhlí. Určitě ale znáte pojem živočišné uhlí a pravděpodobně jste si jej už někdy kupovali v lékárně. Živočišné uhlí se dříve vyrábělo z kostí zvířat, odtud tedy pramení jeho název. Pod takto zažitým pojmem ale dnes již nakoupíte právě tabletky aktivního uhlí. Jde o oblíbený přípravek proti průjmům, nadýmání a dalším neduhům zažívacího traktu. Díky vysoké adsorbční (nikoli absorbční!) schopnosti na svůj povrch váže škodliviny – toxické látky a plyny.
Co umí aktivní uhlí jako doplněk psí stravy?
Teď už je jasné, že po aktivním uhlí můžeme sáhnout jako po první pomoci při problémech s průjmem u pejska, po dietní chybě a zblajzne-li náš miláček něco, co jeho trávení neprospívá. Víte ale, že jej můžete používat i pravidelně jako doplněk stravy? V takovém případě se může váš psí parťák těšit na
- lepší a odolnější zažívání
- snížení zápachu a plynatosti
- hezčí konzistenci bobků
- lepší kvalitu srsti
- zlepšení celkové kondice
Pár slov k výrobě aneb kde se vlastně tento černý zázrak bere
Aktivní uhlí obecně vzniká nejčastěji výrobou z uhlí, dřeva či kokosových ořechů. Biochar značky Dr. Uhlí vzniká při provozování ekologické elektrárny. Při jeho produkci tedy nedochází ke spotřebě energie, ale naopak k její výrobě. Tzv. pyrolýza využívá spalování bez přístupu kyslíku, a to při ohromné teplotě 300 – 600°C! Biochar neboli biouhel je tak posledním stadiem života biomasy. Nevzniká spalováním těženého kusového dřeva, je využíván odpad z již použitého dřeva, takže je dokonce „eco-friendly“. Výrobce Biocharu deklaruje čistotu více jak 90 % a aktivní plochu více než 360 m²/g. Navíc neobsahuje žádné polycyklické aromatické uhlovodíky, které mohou působit jako karcinogeny.
Moje zkušenost s Biocharem od Dr. Uhlí
Jak jsem zmínila v úvodu, moje Kája je tak trochu popelnice a podrážděné trávení či průjem u ní řeším o trochu častěji, než bych ráda. Ve chvíli, kdy mi dorazil balíček s Biocharem, ji zrovna trápil průjem a zvracení z neidentifikovaného důvodu. Hned jsem se tedy pustila do testování. Najemno drcený prášek jsem míchala do její krmné dávky. Krmím BARFem, takže to nebyl problém. Prášková forma může být skvělým řešením pro ty, kterým pes plive a od jídla separuje vmíchané tabletky. Navíc neobsahuje žádná plnidla. Kája je někdy vybíravá a již jsem se setkala i s tím, že po vmíchání sypkých doplňků stravy nechávala krmnou dávku nedožranou. Biochar však baští bez problémů. Sice nemám tak dobrý nos, jak ona, ale mně připadá bez zápachu. A protože jsem zvědavá, otestovala jsem i jeho chuť. Ta není nijak výrazná, díky tomu tedy nehrozí, že by ovlivnila chuť žrádla.
Pozor dávejte, pokud váš hafan musí denně brát nějaké léky, které prochází přes zažívací trakt. Aktivní uhlí by totiž mohlo snižovat jejich účinnost! Podáváte-li nějaké doplňky stravy, raději je také vysaďte po dobu, co chcete pejskovi dopřát detoxikační kůru aktivním uhlím. Bohužel zatím nejsou k dispozici výzkumy, které by upřesnily nakolik aktivní uhlí sníží dosah různých výživových doplňků. Sám výrobce proto raději doporučuje nekombinovat biochar v jeden den s dalšími preparáty. Pokud se nejedná o prevenci, ale má-li pejsek zažívací problémy, pak je to jasné – doplňky stravy vynechte a nasaďte biochar dle doporučeného dávkování. Vzhledem k tomu, že moje Kája dostává denně konkrétní doplňky výživy kvůli určitým problémům, zatím jsem dlouhodobé podávání biocharu nezkoušela, ale otestovala jsem jej jen při akutních zažívacích problémech. A tam obstál na jedničku.