Jak na to? Psí zdraví Výživa psů

Péče o psího seniora II. – výživa a zátěž

V prvním díle článku jsme si řekli, jak na preventivní a veterinární péči u staršího psa. Teď se zaměříme na stravu a vhodné aktivity.

Výživa

Co se týká výživy stárnoucích pejsků, nelze říct, že by byli odborníci úplně za jedno. Někteří výrobci psích krmiv nabízejí speciální diety pro starší pejsky. Rozdíl oproti granulím pro dospělé psy může být snížená energie při zachování proteinu a zvýšený obsah například chondroprotektiv pro zachování zdraví kostí a kloubů. Takové granule mohou být označeny jako „Senior“ či „Light“, případně i „Senior light“. U krmení syrovým masem se majitelé snaží snížit zastoupení tučnějších, tedy i energeticky bohatších, druhů mas.

U stárnoucího pejska může vysokoenergetická strava vést k tomu, že bude pejsek přibírat. Na druhou stranu, prokázalo se, že u starších pejsků je vyšší potřeba bílkovin, proto není na místě omezovat celkový příjem masa ku příloze. Dříve se věřilo, že snížením proteinu v krmné dávce starších pejsků se ochrání ledviny. Nicméně pokud zvíře netrpí žádnými problémy, je naopak strava bohatá na proteiny pro starší pejsky vhodná.

Na škodu jistě nebude ani sem tam dávat ostropestřecový olej, lněný olej či rybí olej. Každý olej může být prospěšný k něčemu jinému, proto střídáním po měsíci nic nezkazíte. Není třeba dávat vše pořád a dohromady. Přeci jen oleje jsou tuky, pokud hlídáte pejskovi váhu, určitě s nimi uvážlivě. Stejně tak, pokud pejskovi nedělají dobře změny v krmení, zvykejte postupně. Během podzimu a zimy můžete podpořit imunitu podáváním vitamínů a minerálů, případně probiotik. Netřeba je zase podávat pořád, o dost vhodnější je dodávat jednotlivé složky až po rozboru krve, abyste pejskovi neublížili. Probiotika však můžete podat jakmile si všimnete řidší stolice, nachlazení. Z probiotik je třeba vybrat ty pro pejsky určené, protože jejich sliznice vyžaduje jiné bakterie než jaké máme my lidé. Z vhodných přípravků mohu zmínit např. Canine Fortiflora (Purina), Probiovet (Energyvet) a i jiné, veterináři je mívají v ordinacích k prodeji.

Vhodné je přidat po dohodě s veterinářem i chondroprotektiva. Pokud pejsek nemá žádné potíže s pohybovým aparátem, stačí čistě hydrolyzovaný kolagen. Je však poměrně běžné, že později mají pejsci už nějaké potíže – v tom případě je už vhodné podávat i přípravky proti zánětům a bolesti. Přípravků je na trhu spoustu, mezi doporučované patří např. přípravky od Alavisu, Aptus Apto-flex či Nomaad Artivit aj. Je možné je podávat v kúrách či nonstop, je-li to zdravotním stavem vyžadováno. Nicméně při podávání přípravků s látkami, jako je MSM či boswellia serrata, je třeba přizpůsobit pejskovi zátěž tak, aby nedocházelo k přetěžování a zhoršování případných obtíží, i když to na pejskovi hned díky tlumícím účinkům výše uvedených látek hned neodhalíte.

Úprava zátěže

Jakmile je pejsek starší, můžete si sami všimnout, že možná sem tam zpomalí. Z neřízené střely se pomalu ale jistě stává rozumnější dáma či pán, moc ho nic nerozhodí a chvílím, kdy by honil veverku, odzvonilo. U našich seniorů dochází ke znatelně vyšší potřebě odpočinku, pokud to vnímáte také, je vhodné ho pejskovi dopřát. Cvičili jste během dne, k tomu procházky a najednou se váš pejsek ne úplně s nadšením zvedá a jde s vámi ven, když si to přejete? Je vhodné postupně se zaměřit na přirozené posilování na procházkách – tedy žádné šílené tempo, různorodý terén a přizpůsobovat se pejskovi. Doma můžete kouknout na nějaké to dogfitness, nepotřebujete ani přímo balanční pomůcky. I obyčejné sedni a vstaň posiluje zadní nožky, pokud je vhodně prováděno a pejsek nemá obtíže s postojem či dysplazii. Existuje mnoho kurzů jak online, tak i reálných (když nám tu neřádi covid samozřejmě), a není proto problém se nějakého zúčastnit. Což je rozhodně vhodné do začátku, aby dobrý úmysl nebyl spíše ku škodě než-li k užitku. Kouknout můžete k AireBull aktivity, Eliška Šuhaj a spol. na facebooku pořádají spoustu aktivit, Fit To Be FUNtastic pořádá webináře i kurzy, dále potom např. dogfitness.cz, paní doktorka působící v Brně.

Pokud má pejsek nějaká pohybová omezení a chcete, aby byl stále veselý a cítil se zabavený, můžete zařadit čuchací hrátky na relaxaci i zabavení hlavičky. To ostatně můžete i s pejskem, kterého nic netrápí. Vystačíte si s tím, co máte doma, případně co potkáte venku. Doma můžete poschovávat mlsky po bytě, na zahradě rozházíte pamlsky na zem do trávy, venku můžete zkusit schovat pamlsky kolem pařezů i na ně, na bezpečné padané stromy apod. Nejdřív vždy můžete pejskovi ukázat a naučit, co má dělat. Pokud pejsek zatím nedělal stopu, zkuste se na cvičáku zeptat, jak začít. A můžete z toho udělat i novou disciplínu, které se společně budete věnovat.

Když si to tedy shrneme, starší pejsek potřebuje odpovídající odpočinek, ale i aktivity, aby zůstal co nejdéle fit. K veterináři je vhodné jít raději vícekrát na běžné kontroly, než řešit akutní stav, navíc to lze využít jako trénink, což se vždycky hodí. Dbáme na odpovídající stravu a přidáváme či ubíráme cokoliv z krmné dávky po zvážení a případně výsledkům z krve a zdravotního stavu.

A především. Užíváme si každého dne! Tak přeji krásný a naplněný den s vaším čtyřnožcem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.