Jak na to?

Hárání u fenky aneb co by měl každý majitel psí slečny vědět?

To, že fena hárá, ví snad každý pejskař. Moc dobře to vědí i majitelé psích kluků, pro které může být období hárajících fenek v okolí někdy pěkně náročné. Víte ale, jak takové hárání probíhá a na co si dát pozor?

První hárání

Kdy fena hárá poprvé? To je individuální. Každé plemeno totiž dospívá v jiném věku a i v rámci plemene je určité věkové rozmezí. Obecně ale můžeme říci, že první hárání se dostaví zpravidla mezi 6. a 18. měsícem věku. U malých plemen je to dříve, než u velkých. Narozdíl od lidí neexistuje u psů období přechodu a fenky hárají celý svůj život. Ve stáří však mohou být pauzy mezi háraními delší.

Jak často fena hárá?

U většiny psích plemen hárají feny zpravidla dvakrát do roka. Interval mezi háráními nemusí být vždy přesně 6 měsíců, u každé psí holky je to individuální. U malých plemen se můžeme setkat s háráním třikrát ročně a naopak u některých obřích nebo tzv. primitivních plemen jen jednou ročně. Do této výjimky patří například československý vlčák.

Co se děje během hárání

Hárání, nebo-li říje, u fen trvá cca 2-3 týdny. Už před jeho začátkem můžeme často pozorovat změny v chování fenky. Může to být například větší náladovost, odhánění psů nebo velmi časté značkování močením. Jakmile si všimneme zvětšeného vnějšího pohlavního orgánu, vulvy, a krvavého výtoku (případně spozorujeme, že se fena vytrvale čistí), začátek hárání je tu.

Zpočátku krvavý výtok v průběhu hárání mění svou barvu. Přibližně sedmý až desátý den cyklu se mění na vodnatější slabě narůžovělý. V té době dochází většinou k ovulaci a fena následně může zabřeznout. Jakmile fenka začíná při kontaktu se psem stáčet ocas na stranu, je svolná k nakrytí. Na začátku hárání psy odháněla, ale teď by naopak ráda budoucího ženicha a dává to jasně najevo. Na počítání dnů však nelze spoléhat. Zaprvé si nemusíte všimnout přesného začátku hárání a zadruhé je doba vhodná k zabřeznutí u každé feny individuální. Proto profesionální chovatelé nechávají často určit tu správnou dobu testem na množství hormonu progesteronu u veterináře.

Hárání můžeme považovat za ukončené ve chvíli, kdy již delší dobu nezaznamenáme žádný výtok a vulva se zmenší do normální velikosti.

Hárací kalhotky – ano nebo ne?

Mnoho pejskařů, kteří mají své miláčky v bytě, automaticky během hárání fence oblíká „hárací kalhotky“. Ty můžete buď koupit nebo si je sami doma vyrobit. Zvažte však, zda je jejich použití opravdu nutné. Nemáte-li zrovna po celém bytě bílé koberce, doporučuji vyzkoušet, zda se fenka nebude zvládat čistit tak, aby mohla zůstat bez kalhotek a přirozeně větrat. Nejen, že to pro ni bude komfortnější, ale zabráníte tak i nechtěnému množení bakterií. Absence znečištěných kalhotek tak může být jedním z faktorů, které pomáhají předejít nebezpečnému zánětu dělohy. Pokud bude fenka zvyklá se od prvního hárání umývat sama, často ani téměř nepoznáte, že krvácí.

Opatrnosti není nikdy dost

Pokud neplánujete odchovat štěňata s průkazem původu, nenechávejte svoji fenu nakrýt. Plánované množení „nepapírových“ psů je velmi špatným nápadem z mnoha důvodů. A to, že fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata, je již dávno vyvrácený mýtus. Jako zodpovědný majitel musíte ale dát pozor také na to, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí! Jak na to? Fenku po celou dobu hárání nepouštějte z vodítka. I sebeposlušnější psí dáma se totiž může pod vlivem hormonů rozhodnout utéci na výlet za ženichem. Pokud máte zahradu, nenechávejte ji na ní samotnou. Plot není žádnou překážkou pro roztouženého nápadníka. Pejsci jsou v tomto případě neuvěřitelně vynalézaví.

V dnešní době je těžší najít venčící místo bez psů a máte-li doma háravou fenku, není to důvod pro úplnou izolaci. Buďte ale ohleduplní. Pokud můžete, jděte venčit v době nižší koncentrace okolních pejskařů. Potkáte-li někoho, už z dálky hlašte, že vaše fenka hárá a poproste, ať si majitel psíka včas zabezpečí na vodítku. Předejdete tak mnoha problémům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.