Poslední rok přinesl do našich životů mnoho komplikací, některé z nich se dotkly i pejskařského světa, a to zejména ve formě omezení či úplného vymizení hromadných psích akcí a tréninků. A tak se začaly na internetu čím dál víc objevovat různé psí online kurzy, webináře a podcasty. Některé z nich by vám rozhodně neměly utéct. Které to jsou?
Zajímavé podcasty se psí tématikou
Výhoda podcastů je jasná – můžete je poslouchat téměř kdykoli, aniž byste museli sledovat obrazovku. A navíc zdarma! Ne všechny podcasty jsou novinkou posledních měsíců. Mezi české stálice, které fakt stojí za poslech, patří jednoznačně podcasty Terezy Hoškové v rámci projektu Pejskárium. Jako hosty si zve často skutečné kapacity a dozvíte se tak opravdu stěžejní informace o tréninku, zdravotní péči a dalších oblastí lidsko-psího soužití.
Další podcasty v češtině, které jsou plné zajímavých informací z psího světa jsou ty od Løype. Momentálně jich tam najdete už přes dvacet, a to na hodně různorodá témata, od psích sportů po vyprávění ze života v útulku. Zajímají-li vás užitečné informace související s péčí o zdraví našich hafanů, mrkněte na veterinární podcasty od Labvetu.
Pokud ovládáte angličtinu a baví vás trénink formou pozitivního posilování a navíc potřebujete trošku „naboostovat“ dobrou náladu, musím doporučit ještě podcasty anglické dvojice Lauren Langman a Toma Mitchella s názvem Sexier Than A Squirrel. Další zajímavé podcasty v anglickém jazyce jsou třeba Shaped by Dog with Susan Garrett nebo epizody na webu Animal Training Academy.
Webináře pro začátečníky i pokročilé
Nabídka webinářů je u nás také pěkná. Za mě určitě mohu doporučit ty od stálice ve světě zvířecího tréninku, Františka Šusty. Spoustu kvalitních informací dostanete také na online webinářích Lenky Blachové ze psí školy Koira. Třeba o vodítkové agresi, etologii psů nebo o stresu.
Takovou perličkou pro angličtináře mohou být videa s celosvětově proslulým trenérem zvířat Kenem Ramirezem z „ranče“, tedy The Ranch – Karen Pryor National Training Center. Účinkují v nich nejen psi, ale i další zvířata jako kozy, oslíci či lamy.
On-line výuka může být řešením i pro psí členy rodiny
Přestože není nad spolupráci s kvalitním psím trenérem naživo, jsou situace, kdy se hodí i pořádný on-line kurz. Třeba když nemáte možnost za vybraným trenérem cestovat. Nebojte se toho! Které kurzy mohu určitě doporučit?
Asi nejkomplexnější a nejprofesionálnější český kurz věnovaný výchově a výcviku našich psích parťáků nabízí Robert Zlocha. Ať už máte nové štěňátko, zlobivého puberťáka nebo ne úplně spolehlivého dospělce, s jeho pomocí se naučíte s pejskem správně pracovat a zvládnout ty nejdůležitější základy pro spokojené soužití s vaším pejskem.
Pak je tu taky web Psichologie.cz, kde najdete kurzy zaměřené na mnoho různých výchovných a výcvikových témat. Mezi autory nabízených kurzů jsou známá jména jako Franta Šusta, Jakub Beran nebo Kateřina Lerlová. Skvělý výběr témat a lektorů plus krásně přehledný web jsou hlavní přednosti tohohle moc fajn projektu. Doporučit mohu také kurzy z nabídky psí školy Click dog v režii Petry Pekárkové.
U on-line kurzů nemůžu nezmínit ještě ty, které se zaměřují na trénink ošetření psa a veterinární manipulace po dobrém. Tomuto tématu se u nás věnují dvě skvělé autorky, vybrat si můžete kurz od Kristýny Dostálkové nebo od Radechy Spudilové.
Máte ještě nějaké své „onlajnové“ oblíbence zaměřené na psí tématiku? Podělte se s námi do komentářů 🙂