Jak na to? Psí zdraví

Pannus u psa z pohledu majitele i veterináře

Pannus neboli chronická superficiální keratitida (nebo také hezky česky chronický povrchový zánět rohovky) je autoimunitní oční onemocnění, které postihuje rohovky obou očí. Nejčastěji se s ním setkáme u německých ovčáků a greyhoundů. Další plemena, která v této souvislosti bývají zmiňována, jsou belgický ovčák, kolie, šeltie, border kolie a husky. Může se však objevit i u jiných ras či kříženců. Mojí fence belgického ovčáka groenendaela byl pannus diagnostikován ve věku tří let. Jelikož informací o tomto onemocnění v českém jazyce není mnoho, rozhodla jsem se sepsat své zkušenosti a na závěr vyzpovídat i veterinárního oftalmologa, MVDr. Petra Gbelce, který působí ve veterinární nemocnici AA-Vet.

Jak se pannus projevuje?

Jak již bylo řečeno výše, jedná se o autoimunitní onemocnění. Co to znamená? Účelem imunitního systému je chránit zdraví organismu a bojovat s infekcemi. Je však již známo mnoho nemocí, které se označují jako autoimunitní. Zjednodušeně se dá říci, že v takovém případě dochází k oklamání imunitního systému, aby omylem zaútočil na normální zdravé buňky místo na ty špatné. Imunitní systém, který má sledovat zdravé buňky a všimnout si, když se do těla dostane něco cizího, se tedy zmýlí a začne poškozovat zdravé části těla. Zatím není známa jednoznačná odpověď na otázku, co je příčinou takových onemocnění.

Pannus je progresivní, tedy postupně se rozvíjející onemocnění. Jeho závažnost záleží na mnoha faktorech (např. genetika, vystavení UV záření či mechanickému podráždění očí, některé zdroje zmiňují jako možný spouštěč i nedostatečnou funkci štítné žlázy). Ideální je co nejčasnější správná diagnóza a nasazení léčby. Pokud by nebyla zajištěna odpovídající léčba, může onemocnění vést až ke slepotě psa.

Pannus se nejčastěji projeví mezi ve věku 3-5 let. Majitelé postižených psů si onemocnění všimnou zpravidla již v pokročilém stadiu, kdy je výrazněji vidět zvýšené prokrvení (vaskularizace) a zvláštní pigment na rohovce očí. Čím dříve se pannus u psa projeví, tím bývá jeho průběh většinou závažnější.

Jak probíhá léčba?

Pannus je nevyléčitelné onemocnění, pomocí léčiv lze však toto onemocnění zvládnout udržet v takovém rozsahu, aby negativně neovlivňovalo kvalitu života pejska. Jaká léčiva se tedy využívají? Topické kortikosteroidy či jiné tzv. imunomodulační přípravky (imunosupresiva, která potlačují v tomto případě nežádoucí imunitní reakci), nejčastěji cyklosporin, ve formě kapek či mastí. Léky je potřeba aplikovat po celý život psa, časem lze však většinou snížit jejich množství a frekvenci podávání.

Pokud byste rádi podpořili léčbu vašeho psího parťáka přírodní cestou a zagooglíte si, zahraniční zdroje informací doporučují zaměřit se ve stravě na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitaminy C a E, nebo třeba koenzym Q10. Já jsem fanda syrové stravy, BARFu. Pokud krmíte granulemi, určitě dbejte na jejich kvalitu a vyhněte se přidaným konzervantům a barvivům. To by ale mělo platit u každého, i zdravého, psa.

Potřebujete-li očistit oči od výtoku a nečistot, kromě výrobků dostupných v lékárně (ty vybírejte pouze na doporučení veterináře!) doporučuji čerstvý odvar ze světlíku lékařského.

Jako podpůrné opatření zejména v oblastech s vysokou nadmořskou výškou nebo v letních měsících lze doporučit také speciální sluneční brýle pro psy s UV filtrem.

Brýle pro psa nemusí být jen módní doplněk

Když jsem pátrala ve vodách internetu po informacích, jak ještě pomoci psímu parťákovi s pannusem, mnoho zahraničních webů zmiňovalo právě speciální brýle s UV filtrem, v angličtině tzv. „dog goggles“. Ty pomáhají proti zhoršení stavu vlivem slunečního záření. Nejprve jsem v českých eshopech objevila Doggles ILS (dostupné např. zde). Mají dvě sklíčka, vypadají trochu jako lidské plavecké brýle a stojí okolo 700 Kč. Pak jsem narazila na celosvětově oblíbenou značku Rex Specs. Ty mají jedno široké celistvé sklo, které je snadno vyměnitelné a v nabídce naleznete i různé typy skel (průhledné i zabarvené, propouštějící odlišné množství světla). Jejich cena je o kus vyšší, pořídíte je cca za 2000 Kč. Recenze je však vychvalují do nebes a působí o dost pohodlněji, proto i já jsem se rozhodla do nich investovat. Původně byly vyvinuty výrobcem právě pro psy trpící pannusem. Kromě psů s různými očními problémy je využívají majitelé aktivních psů jako ochranu před sluncem ve vysoké nadmořské výšce či u moře a při práci v nebezpečném terénu (například u služebních psů). Nejjednodušeji se dají koupit v rakouském eshopu Hundebrille.eu. Pozor, zvykání na nošení brýlí může být náročnější a chce to trpělivost. Při tréninku postupujte po malých krůčcích pomocí pozitivního posilování, rozhodně neočekávejte, že brýle prostě hned nasadíte a pes si zvykne. Takových jedinců bude minimum.

Sluneční brýle Rex Specs byly vyvinuty právě pro psy s pannusem. Pokud je svému čtyřnohému parťákovi pořídíte, je třeba systematický trénink, aby si na ně zvykl.

Moje zkušenosti s pannusem a tipy pro aplikaci léčiv

Diagnóza pannusu u mé fenky Káji pro mě nebyla až takovým překvapením, jelikož jsem věděla o výskytu tohoto onemocnění u jejích příbuzných. Po informaci, že se u Káji sestry projevil pannus, jsem ji nechala preventivně zkouknout oči u našeho veterináře. Ten ale tehdy nic špatného neshledal. Pannus byl Káje diagnostikován rok poté, v necelých 3,5 letech, a to středně těžká forma. Rozvoj snadno viditelných změn na obou očích byl rychlý a nedokázala jsem přesně určit, kdy jsem si poprvé všimla, že „něco není v pořádku“. Jak je pro pannus typické, došlo k výraznému postižení očí v průběhu letních měsíců, kdy je větší expozice UV záření.

Pro prvotní stabilizaci stavu nám veterinární oční specialista předepsal nejprve dvě mastičky do očí – Ophthalmo-Hydrocortison a Tacrolimus. Hydrocortison několik prvních dní 3x denně, poté 2x denně po dobu 10 dnů a následně ještě cca měsíc 1x denně. Tacrolimus tři týdny 1x denně, pak pokračovat obden. První dny jsem tedy musela aplikovat mastičky do oka 4x za den, což bylo poměrně náročné. První kontrola na veterině proběhla po šesti týdnech, tou dobou již oči vypadaly o dost lépe. Časem jsme mohli Hydrocortison vysadit (dlouhodobá aplikace má svá negativa) a najeli jsme na používání pouze Tacrolimus mastičky obden (v případě pozorování zhoršení je možná každodenní aplikace).

Aplikace léčiv má rychle viditelné výsledky. Na prvním obrázku Káji levé oko před zahájením léčby, na druhém obrázku to samé oko již po třech dnech užívání mastiček.

Přiznám se, že aplikace očních mastí pro mě byla zpočátku výzva a litovala jsem, že nám nebyly předepsány kapky. Hydrocortison mi šel aplikovat ještě dobře, ale Tacrolimus a já jsme si „nepadli do oka“ 🙂 Její tužší konzistence plus větší množství vzduchových bublinek v tubičce mi dávali zabrat. Po pár týdnech jsem ale problémy vychytala a získala patřičný grif. Jelikož se mast skladuje v ledničce, ideální je vyndat ji před aplikací včas a nechat v pokojové teplotě lehce povolit, pak jde vymačkávání kousku mastičky do prstem odchlíplého spodního víčka snáz. Tubu s mastí nikdy nedržte kolmo k oku, abyste neporanili oko v případě, že by sebou hafan cuknul! Vždy se přibližujte ze strany. Je potřeba se trefit pořádně pod spodní víčko, pokud se to nepodaří a mastička ulpí výš, tak přidržte obě víčka, aby pejsek nemrkl, než se mast na oku trochu rozpustí, jinak by skončila akorát tak na řasách. Kája držela od začátku statečně a spolupracovala krásně. Takže jsem nemusela řešit ještě problematickou fixaci šílícího psa k tomu. Karlička si vždy stoupne na gauči, což je pro mě pohodlnější, že se nemusím sklánět a lépe se mi s její hlavou manipuluje. Jednou rukou lehce přidržím zespodu hlavu a odhrnu víčko, druhou vymačkávám mast. Používám slovní upozornění „očíčko“ a za každé oko následuje pamlsek.

Pokud má váš psí pacient problém s jakoukoli manipulací, velmi doporučuji projít si online kurzem tzv. ošetření se souhlasem. Buď z dílny trenérky Kristýny Dostálkové nebo Radechy Spudilové, které se tomuto tématu věnují. Odkazy na ně najdete v závěru článku.

Ze zkušeností veterináře, očního specialisty MVDr. Petra Gbelce

Jaké první příznaky by měly majitele alarmovat, že by pejsek mohl mít pannus a měl by se objednat na specializované veterinární pracoviště?

Jako u jiných očních onemocnění jsou nejčastější a tedy alarmující příznaky přivírání oka/očí, tření si oka, výtok hnisu (žlutý/zelený), zarudnutí a pigmentace spojivek.

Jak pak probíhá vyšetření psa, který k vám přijde s podezřením na pannus?

Jde o standardizovaný postup, který zahrnuje vyšetření slzivosti, očích reflexů, prohlídku III.víčka z obou stran, posouzení vizu atd. K diagnostice se taky používá diagnostických barviv (fluorescein, bengal rose).

Jak často se ve své praxi setkáváte s tímto očním onemocněním? A u kterých plemen nejčastěji?

Je to poměrně běžné onemocnění u plemen příbuzných nebo podobných německým ovčákům, takže třeba belgičani atd. Pannus patří do skupiny autoimunitních onemocnění, a proto se může objevit defacto u jakéhokoli plemene.

Máte zkušenost s úspěšným využitím dalších podpůrných prostředků u psích pacientů trpících pannusem, například používáním slunečních brýlí či podáváním nějakých doplňků stravy?

Doplňky stravy asi žádný zásadní efekt neudělají. Sluneční brýle, popř. kontaktní čočky s UV filtrem pomoci mohou, zejména u pacientů, kteří se pohybují na horách nebo v místech se zvýšeným odrazem (jezera, moře…). Nevýhodou může být obtížné tolerování brýlí pacientem, popř. cena u kontaktních čoček.

V zahraničních zdrojích se o pannusu píše jako o dědičném problému, do dědičných očních vad sledovaných chovateli různých plemen psů v ČR se však pannus neboli chronická povrchová keratitida (CSK) neřadí. Sama mám osobní zkušenost s výskytem CSK u příbuzných jedinců, jak to tedy je a měli by si chovatelé na toto dávat podle vás pozor?

Tady ta informace není korektní. V rámci vyšetření na přítomnost dědičných očních onemocnění posuzujeme i případný výskyt CSK. Aktuálně není úplně jasné jakého typu dědičnost v tomto případě je, ale jisté je, že onemocnění můžeme pozorovat u příbuzných jedinců. Na druhé straně, aby to neznělo děsivě, obecně jde o onemocnění, které je většinou poměrně dobře ovlivnitelné.

Děkuji za upřesnění, sdílení Vašich zkušeností i odbornou kontrolu textu celého článku!

Závěrem ještě několik užitečných odkazů

Podrobný článek o pannusu v anglickém jazyce: https://www.rexspecs.com/blogs/news/a-comprehensive-guide-to-pannus-in-dogs

Obsáhlá recenze brýlí Rex Specs: https://doggearreview.com/review/rexspecs/

Rakouský eshop s brýlemi značky Rex Specs, odkud se dá snadno objednat do ČR: https://www.hundebrille.eu/en/rex-specs-dog-goggles/?p=1

Online kurz Veterina a manipulace pozitivně (Kristýna Dostálková a MVDr. Ivona Musialková): https://veterina-pozitivne.cz/

Výcvik po dobrém (Radecha Spudilová) s nabídkou on-line kurzu Veterinární manipulace po dobrém: https://www.facebook.com/RadechaVycvikPoDobrem/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.