Recenze

Film Pes pobaví, potěší a naťukne i vážné téma

Také s nadšením vyhlížíte nové psí filmy? Novinka s jednoduchým názvem Pes (v originále Dog) s Channingem Tatumem v hlavní (lidské) roli rozhodně není prvoplánovitým dojákem a továrnou na proslzené kapesníky. Hned na úvod vám klidně prozradím, že návštěva kina mě nezklamala a splnila mé očekávání.

Moje srdcové plemeno je belgický ovčák, proto si mě film hned získal výběrem psího obsazení. Hlavní hrdinkou je totiž fenka belgického ovčáka malinois jménem Lulu. Roztomilé jméno krásně kontrastuje s jejím drsňáckým chováním. A nebylo tvůrci vybráno jen tak náhodou. Tento film totiž spolurežíroval i sám herec Channing Tatum jako svůj režijní debut. Channingova vlastní zesnulá fenka se jmenovala stejně a jejich poslední společné putování mu bylo inspirací právě pro film Pes. Na filmu se s Channingem podílel také jako režisér a scénárista Reid Carolin, který má za sebou zkušenost s dokumentem o vojenských psovodech a jejich psech.

O čem je tedy děj filmu? Channing Tatum hraje vysloužilého mariňáka Briggse, kerý se potýká se zdravotními i psychickými následky své vojenské služby a rád by se vrátil zpět „do akce“. Aby mu to bylo umožněno, musí splnit pěkně těžký úkol, a to dopravit fenku Lulu, která také sloužila v armádě a trpí posttraumatickou poruchou, včas a bezpečně na pohřeb jejího bývalého psovoda. Je jasné, že fenka mu připraví perné chvilky. Demolicí auta to teprve začíná, jako správná maliňačka totiž Lulu není žádné ořezávátko. Jak film ubíhá, zprvu nesourodá lidsko-psí dvojice Briggs a Lulu se postupně sbližuje a získává si divácká srdce.

Film ve stylu road movie je označen jako komedie a o zábavné momenty v něm vážně nouze není. Během příjemného sledování ale zjistíte, že má i vážný přesah a klade si za cíl upozornit na možná úskalí PTSD, neboli posttraumatické stresové poruchy. V roli fenky Lulu se vystřídaly hned tři psí herečky, Britta, Lana 5 a Zuza. Tvůrci filmu využili šikovně jejich rozdílné psí osobnosti tak, aby pokryli celou proměnu chování hlavní psí postavy. Ve většině scén (cca 80 %) vystupuje Britta, která byla dle slov režiséra nejklidnější a výrazově nejschopnější. Lana 5 vystupuje ve scénách, kde se nechává mazlit a nosit na ramenou, Zuza oproti tomu vynikla ve scénách s hranými agresivními výstupy, jelikož z trojice psích hereček byla nejenergičtější. Na filmu pracovalo celkem pět trenérů včetně Andrewa Simpsona, který pracoval například i se psy ve filmové sérii John Wick nebo s vlky z Her o trůny a filmu Revenant.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.