S pojmem rehabilitace se jistě setkáváme každý v průběhu života docela běžně, víte ale, že existuje i pro pejsky? Jak to vypadá a kam na takovou rehabilitaci můžete jít? S tím Vás seznámím v tomto článku, tak pojďme na to!
V souvislosti s rehabilitací jste mohli slyšet různé věci. Přestože se zde někteří věnují fyzioterapii již více než 10 let, není to stále příliš rozšířené mezi majiteli, ani veterináři, ačkoliv za poslední rok zažívá poměrně boom, i co do počtu pracovišť. Setkat se s doporučením od veterináře na rehabilitaci mohli majitelé nejspíše po úrazu či operaci, nejčastěji ortopedických nebo neurologických potíží. Může jít o zlomeninu, výhřez ploténky nebo třeba artrózu a omezení hybnosti.
Rehabilitace
Rehabilitace sama je nadřazená fyzioterapii. Rehabilitace je obecný název pro celkové zařazení do běžného života, původně se začalo toto slovo používat u veteránů z armády, kdy lidé často neměli jen šrámy na těle, ale i na duši. Tedy přeneseme-li tento koncept na psy, nemusí rehabilitace nutně řešit pouze fyzické zdraví jedince, ale i psychickou pohodu či návrat do původní zátěže, kterou pejsek se svým pánem vykonával. Což může znamenat, že během rehabilitace můžete potřebovat i trenéra pro účely naučení klidového režimu, jiné pohybové aktivity pro období klidu (např. hersenwerk) nebo při rekonvalescenci a následně pro získání kondice. Ovšem nejednomu pejskovi může dělat velký problém zejména režim řízený v kleci, protože mnoho zdravotních potíží vyžaduje opravdu striktní klid. To znamená, že pes kromě vyvenčení neopouští nějaký malý prostor. Také je mnoho stavů, které vyžadují, aby pejsek šel na prověšeném vodítku a nebudeme si nic nalhávat, mnoho majitelů to buď už neřeší, nebo ještě ani nezačali (protože mají třeba malého psa). Proto by ve všech směrech měla fungovat prevence, a to i v učení nutných dovedností pejska pro všechny případy, ale o tom někdy jindy.
Fyzioterapie
Fyzioterapie, tedy to, co řeší zdravotní stav pejska, je v té zvířecí sféře ještě poměrně neznámá. Nejčastěji zmiňovaná je Dornova metoda, což je jedna z manuálních metod používaná ve fyzioterapii. Ale proč se zaseknout jen u jedné metody, když jich máme tolik? Zajímavostí může pro mnohé být, že stejně jako Dornova metoda má svůj původ v humánní medicíně, tak i většina ostatních metod se přebírá právě od lidí a upravuje se na základě rozdílné anatomie a fyziologie na míru zvířatům. Fyzioterapie se dále dělí ještě na několik podčástí a to na manuální, fyzikální a pohybovou fyzioterapii. To si můžete představit také, někteří z vlastních zkušeností, že terapeut většinou nejprve používá ruce na uvolnění svalstva, potom máte možná nějaké cvičení, a ještě jdete na ultrazvukové ošetření, laser a mnohé jiné. Totéž se praktikuje u zvířat, všemu by ale nejprve měla, tak jako u lidí, předcházet diagnóza. Diagnózu nemůže určit fyzioterapeut, pouze pokud je sám veterinární lékař, a to pouze na základě speciálních vyšetření (ortopedické, neurologické i za použití rentgenu či ultrazvuku atp.). Samozřejmě i terapeut vyšetřuje pro svoje pozorování a poznatky na základě zprávy od veterináře, ale lidé by měli při potížích jejich čtyřnohého parťáka nejprve své kroky směřovat na veterinu.
Veterináři a fyzioterapie
Není žádné tajemství, že mnoho veterinářů neví o možnostech fyzioterapie, ani kde je nejbližší pracoviště či „pojízdný“ fyzioterapeut. Nicméně povědomí se poměrně šíří a nebojte se proto zeptat. Jsou doktoři, kteří sami nevěří na účinky fyzioterapie, ačkoli pro sebe sami v minulosti rehabilitace využili a ocenili, obzvlášť po operacích. To může být způsobené vícero faktory. Do roku 2019 navíc neexistoval oficiální obor vyučovaný v České republice, což znamená, že lidé museli studovat v zahraničí, pokud chtěli poznat tento obor a vzdělávat se v něm. A těch až tak mnoho nebylo. Naproti tomu tady fungovalo mnoho lidí s víkendovými kurzy, a to mohlo vést ke špatným zkušenostem doktorů s fyzioterapií.
Dnes je možné se setkat na klinikách s nabídkou fyzioterapie přímo na místě, případně referují už na některé konkrétní pracoviště, se kterým mají dobré zkušenosti nebo s ním dokonce spolupracují. Je nutno říct, že fyzioterapeut by s veterinářem měli tvořit tým. Na fyzioterapii by klient měl přijít s pejskem, který je vyšetřen u ortopeda či neurologa, pokud pejska trápí nějaké potíže s pohybem. U prevence je to samozřejmě jiné, ovšem může se stát, že na terapii dostanete doporučení jít na vyšetření, podle posouzení terapeutem. Může se stát, že terapeut objeví během vyšetření a následného ošetření něco, co by mohlo vylučovat některá ošetření, která by měla být během terapie provedena (může jít i o kožní problém, potíže s dýcháním).
Také někteří veterináři se během studia, případně po ukončení studia, rozhodnou pro praxi ve veterinární fyzioterapii. Jelikož na VETUNI se fyzioterapie nevyučuje, je to vždy o vůli jedince. Mnoho z nich praktikuje chiropraxi, fyzioterapii, a to jak u psů, tak třeba i u koní. Ovšem studovaní fyzioterapeuté přímo z oboru zvířat budou teprve v letošním roce, tedy v roce 2022, kdy ukončí první ročník své studium na škole VOŠ a SŠ Boskovice. Ostatní mohli absolvovat dosud kurzy od nejrůznějších organizací a asociací.
Jak pomáhá fyzioterapie
O účinku fyzioterapie se mnozí už přesvědčili na sobě, jak to ale pomůže vašemu pejskovi a jak poznáte, že ji potřebuje? Fyzioterapie je neinvazivní způsob ošetření měkkých tkání – tedy fascií, svalů, ale i vazů, šlach a ošetření zasahuje i do kloubů a kostí, zlepšuje také prokrvení a tok lymfy. Jako je prevence pomocí očkování, stejně tak je možné samozřejmě čas od času zajít na fyzioterapii s pejskem preventivně. Důvod je prostý – naši pejsci se hýbou. Na procházkách si běhají v různém terénu, skáčou a tahají se o hračky, aportují, běhají kolem plotu, někteří se věnují rekreačně nějakému sportu nebo jde přímo o psího sportovce. Ve všech případech díky pravidelnému ošetření podle potřeby a zatížení pejska, můžeme předcházet zkráceným a kvůli tomu často i bolavým svalům, na které se následně mohou navázat další potíže, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu života a samozřejmě případné výkony.
Fyzioterapeut vám ukáže ošetření, které můžete dělat sami doma pravidelně před a po výkonu. To výrazně zlepší celkovou prevenci dalších potíží. Pro některé případy ukáže také cvičení na doma a vy tak můžete výrazně urychlit celkovou rehabilitaci po operacích, úrazech, ale hlavně výrazně pomoci při prevenci zranění. Přístup majitele bývá u nejrůznějších diagnóz velmi důležitý. Fyzioterapie u zvířat funguje jako ta u lidí. Pokud už u pejska problémy jsou, bez pravidelného aktivního zapojení majitele mimo terapie nemůžeme čekat nějaké výsledky.