Mezi poměrně běžnou otázku na veterině jednoznačně patří, kdy jste naposledy odčervovali a zda nechcete tabletky či jiný typ antiparazitik proti vnitřním parazitům. Osobně jsem na tuto otázku trochu vysazená, protože preventivně odčervovat není zrovna dobrý nápad. Totiž odčervení funguje jen ve chvíli podání, jestliže v těle žádný parazit není, nebo není parazit vyvinutý, je to absolutně zbytečné – zbytečná dávka léčiv do těla našeho psa a stejně se může stát, že po odčervení pes bude mít v trusu viditelně parazity. Více se dozvíte dále.
Blechy a tasemnice
Věděli jste, že mezi přenašeče některých vnitřních parazitů, patří i ektoparazité? To znamená, že např. pokud váš pes měl problém s blechami, je klidně možné, že si z této nevítané návštěvy odnesl ještě dalšího nezvaného hosta, konkrétně tasemnici. Blechy a všenky jsou mezihostitelem tasemnice psí (Dipylidum caninum), proto jestliže měl pes blechy (nebo i kočka žijící s vámi), je poměrně vhodné nechat udělat po nějaké době koprologii a pak vhodně podle výsledků odčervit. Jakmile dojde k tomu, že se tasemnice dostane do střeva psa či kočky, trvá zhruba dva až tři týdny, než dokončí svůj vývoj a začne uvolňovat články. Ve chvíli, kdy se články uvolňují, lze je zachytit v koprologii. Uvolňování nemusí být při každém vyprazdňování, proto je vhodné pro účely koprologie sbírat trus během tří dnů, zhruba o velikosti vlašského ořechu za každý den. Je třeba, aby materiálu bylo dostatečné množství, ale netřeba sbírat celou nadílku za tři dny. Trus můžete sbírat do menší zavařovací sklenice, ideálně ji i označit. Napsat datum, druh zvířete, jméno psa či kočky a vaše celé jméno. Ulehčí to dost práce následně těm, kdo budou vzorek v laboratoři zpracovávat. Trus můžete předat vašemu veterináři. Ten jej buď zašle na vyhodnocení do Státního veterinárního ústavu (SVÚ) nebo jej vyšetří na místě. Stejně tak můžete vyplnit žádanku a nechat koprologii udělat přímo na SVÚ vy sami, nachází se v Praze, Jihlavě a v Olomouci.
Preventivní odčervování
Celkem běžně se doporučuje dospělé psy preventivně odčervit alespoň jedenkrát za tři měsíce. Zatím jsem nepřišla na žádný rozumný důvod, proč preventivně odčervovat, pokud zvíře není začervené. Pokud totiž zvíře začervené je, obvykle nemusí odčervení jedenkrát za tři měsíce zcela pomoci. Už byla zmíněna tasemnice psí a její vývoj trvající dva až tři týdny. Pokud byste odčervili psa ve chvíli, kdy se do něj dostal teprve článek tasemnice, léčivo projde a za dva týdny může být už tasemnice vyvinutá. Larvicidní účinek, to znamená látky hubící i larvy parazitů, není u všech antiparazitik totiž zcela běžný. Z toho důvodu je moudřejší udělat jednou za čas koprologii.
Jak často dělat koprologii je značně individuální. Hodně záleží, zda sdílí domácnost s kočkou, která chodí ven a loví, přičemž pes má možnost dostat se k záchodu či na zahradě vyhrabuje její exkrementy a následně je sežere. Stejně tak, pokud žerou venku běžně po divokých zvířatech, případně máte psa u koní či jiných hospodářských zvířat. Dobré je, že pokud máte svá zvířata zkontrolována přes koprologii a zvířata, od nichž požírá váš pes trus, mají koprologii v pořádku, takřka jistě budou mít koprologii čistou i vaši psi. Ale když už budete posílat, koprologie navíc u psa nebude ke škodě. Koprologie stojí v řádu několik stovek korun – dle pracoviště, běžně kolem 200 Kč, na SVÚ Praha uvádějí dokonce cenu pouhých 100 Kč.
Dobrou prevencí je nenechat psa požírat trus venku a sbírat trus po svém mazlíkovi na zahradě v dostatečně častém intervalu, aby se nešířili parazité dál. Někteří pejsci totiž sežerou exkrementy i po sobě, zvláště u štěňat se to stává. Tak třeba i taková banalita může pomoci – a to se vyplatí!
Rezistence, strašák nejen dnešních dní
Rezistence vzniká nejen u bakterií na antibiotika, ale bohužel i u vnitřních parazitů na přípravky, které se používají k odčervení. Naneštěstí je otázka rezistence skoro spíše kdy nastane, než jestli vůbec nastane. K rezistenci přispívá časté střídání přípravků během roku, ale i dlouhodobě odčervování jedním přípravkem. Poměrně běžné je střídání přípravků na odčervování zhruba po roce, a to až po koprologickém vyšetření. Pokud se snažíme snížit pravděpodobnost, než k rezistenci na přípravek dojde.
Cituji z příbalového letáku k antiparazitikům značky Milprazon (tento konkrétní je pro kočky, ale účinek je stejný, stejně tak i rizika rezistence): „Rezistence parazitů vůči jakékoli skupině antihelmintik (léky působící proti červům) se může vyvinout po častém, opakovaném použití anthelmintika příslušné skupiny.“
A co vy, odčervujete pravidelně nebo necháváte dělat koprologii? Pokud děláte koprologii, měl váš pejsek nález v trusu? Pište vaše postřehy 😊
Příště si rozebereme, jak odčervit, je-li zvíře začervené, odčervování štěňat a rizika u BARFujících psů.
Přeji krásnou neděli!