Psí zdraví Recenze Výživa psů

Co umí arktický krill jako doplněk psí stravy?

Hledáte-li pro svého psíka doplněk výživy s omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami, možná jste už na pojem krill narazili. V čem se liší například od tradičně známého rybího oleje a k čemu všemu je dobrý?

Seznamte se s krillem

Co se vlastně skrývá pod tímto podivným názvem? Jako krill se označují droboučcí korýši z rodu Euphausiacea. Konkrétně arktický krill žije ve vodách jižního oceánu okolo Aktarktidy. Tito drobní korýši dorůstají až 6 cm a živí se výhradně fytoplanktonem, tedy mikroskopickými řasami. Jsou naprosto klíčovými hráči v antarktickém ekosystému a zároveň patří mezi nejhojnější druhy planety. Odhadem jich žije na Zemi asi 300 – 400 bilionů. Krill slouží za potravu například velrybám, tuleňům, olihním, tučňákům, albatrosům a dalším ptačím druhům.

A proč by arktický krill měl jíst váš pes?

Pes sice není velryba, ale krill má mnoho benefitů, pro které se z něj stal velmi oceňovaný doplněk stravy našich psů i koček. Obsahuje tyto cenné látky:

  • nenasycené mastné kyseliny EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová)
  • astaxanthin (červené barvivo patřící mezi karoteny, nejsilnější antioxidant)
  • cholin (látka velmi důležitá zejména pro zdraví jater a fungování mozku, nervů a svalů)
  • vitaminy a minerály (například vitaminy A a E, vápník a fosfor)
  • chutné a snadno stravitelné bílkoviny

Díky svému složení pomáhá při mnoha potížích a preventivně pečuje o psí zdraví. Co tedy vše umí?

  • posiluje imunitní systém
  • působí protizánětlivě
  • zlepšuje stav kůže a snižuje svědivost
  • pomáhá i při alergiích a hot spotech
  • příznivě působí na stav srsti
  • podporuje vyživu kloubů
  • vylepšuje celkovou kondici a stav svalové hmoty
  • je skvělým zdrojem energie
  • přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému
  • zlepšuje funkce mozku a nervů
  • u březích fenek pomáhá ke správnému vývoji plodů

Arktický krill versus rybí olej

Krill obsahuje více živin a je lépe stravitelný

Rybí olej sice také obsahuje kyseliny DHA a EPA, ale krill obsahuje vyšší množství EPA. Navíc v něm najdete další zdraví vysoce prospěšné látky, například karotenoidy včetně silného antioxidantu astaxanthinu. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v krillu jsou ve formě fosfolipidů, v rybím oleji ve formě triglyceridů. No a ty vázané na fosfolipidy mají mnoho výhod – lépe působí pro zdraví kloubů a snižují chuť k přejídání se a pomáhají tak udržet zdravou váhu. Plus jsou lépe vstřebávány mozkovými tkáněmi a tím výrazněji zlepšují kognitivní funkce. Fosfolipidy také zajišťují lepší vstřebatelnost, díky nim omega-3 kyseliny snadněji prochází buněčnou membránou stěny střeva a využití jejich benefitů je tak vyšší než u rybího oleje.

Krill obsahuje méně toxinů

Asi už jste slyšeli, že ryby jsou v určité míře kontaminovány různými toxiny, například těžkými kovy a pesticidy. Krill je v potravním řetězci nízko a pojídá pouze fytoplankton, díky tomu je u něj o dost nižší akumulace škodlivin z životního prostředí. Proto je krill šetrnější a oblíbenější variantou zejména u psů, kteří trpí nějakým onemocněním a potřebují doplnit nenasycené mastné kyseliny.

Vyzkoušeli jsme arktický krill Natureca

Káju krmím syrovou stravou a dávám si záležet na vyváženém krmení. Kromě toho, že má citlivou kůži a na hodně podnětů reaguje zvýšenou svědivostí, má také diagnostikováno autoimunitní oční onemocnění pannus. Proto je pro ni přínosné přidávání výživových doplňků zejména s obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin a vitaminem E. Arktický krill je pro Káju tedy skvělou volbou.

Krill značky Natureca se prodává v praktickém sáčku se zipem. Který fakt funguje a plní svoji funkci, což píšu proto, že například u mnoha značek pamlsků jsem narazila spíše na parodii na zip, která nešla pořádně zavřít. Uvnitř balení najdete šikovnou odměrku, což se taky hodí.

Analýza uvedená na etiketě uvádí, že tento krill obsahuje 54 % bílkovin, 20 % tuku, 10 % EPA a 6 % DHA.

Vůně sice připomíná „rybinu“, ale kupodivu není zas tak moc silná a nepříjemná, jak bych čekala. Vlastně je mi docela příjemná, ale fakt je, že já jsem z krmení barfem zvyklá na různé smrádečky 🙂 Káje rozhodně voní velmi a krill do sebe láduje s velkou chutí. Balení 250 g koupíte v e-shopu Natureca za 159 Kč, což je bomba cena za to, co vše krill umí!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.