Jak na to? Zajímavosti

Jsou vaše pytlíky na psí hovínka šetrné k přírodě?

Na světě jsou dva druhy pejskařů – ti, co sbírají, a ti, co nesbírají. Ano, řeč je o psích exkrementech. Já osobně patřím k tomu táboru, který sebou nosí celou roličku pytlíků. Která zázračně nepozorovaně dojde jen ve chvíli, kdy se milý psík rozhodne vykonat potřebu před spoustou přihlížejících na naprosto nevhodném místě 🙂

Sbíráš, sbírám, sbíráme – ekoLOGICKY!

Na začátek bych chtěla apelovat na ty, kterým se do sbírání pokladů od svého miláčka moc nechce. Vy poctivci, co sbíráte, tenhle odstavec klidně přeskočte.

Proč tedy po svém psu uklízet?

  • udržujete trávníky a chodníky čisté i pro vaše botky (nezapomeňte, že karma je zdarma!)
  • navíc nebudete rozčilovat nepejskaře a zodpovědné pejskaře
  • pomáháte snížit riziko přenosu parazitů a nemocí (nejen) mezi pejsky
  • prohlédnete si bobek a máte tak lepší přehled o trávení a zdraví vašeho psíka
  • je to cool

Někdo může namítnout, že sbíráním psích výkalů do sáčků zbytečně zatěžujeme životní prostředí dalšími plasty. Na to ale existuje jednoduché řešení.

Jsou vaše sáčky na psí bobky skutečně eko-friendly?

Pokud vám není lhostejný osud naší planety, určitě se snažíte vybírat produkty přátelské k životnímu prostředí a minimalizovat plastový odpad. Dobrá zpráva je, že mezi pytlíky na psí bobky už je opravdu velký výběr a ani o „zelené“ varianty není nouze!

Co to ale znamená, honosí-li se pytlíky označením eko? Raději si vždy dobře přečtěte, co kupujete. Někdy tak totiž bývají označované produkty vyrobené z recyklovaného plastu. To je sice fajn počin, ale z hlediska rozložitelnosti si moc nepomůžeme.

Lepší variantou se na první pohled zdají být sáčky, které slibují rychlou rozložitelnost zhruba během tří let. Toho se docílí přidáním aditiv organického původu (např. EPI TDPA). Říká se jim odborně oxo-biodegradibilní sáčky. Takové jsem roky spokojeně používala já sama, a to sáčky od firmy Earth Rated bez vůně. A myslela jsem, že to stačí. Stala jsem se obětí tzv. „greenwashingu“. Faktem ale je, že se pořád jedná pouze o běžné plasty vyrobené z ropných produktů. Díky přidaným aditivům se brzy rozpadají na částice a nakonec skončí jako nechvalně známé mikroplasty. Pokud byste si chtěli o oxo-degradibilních plastech přečíst více, doporučuji například tento článek na Econea.cz.

A co papírové pytlíky, které v některých městech najdete ve stojanech u košů na ulici zdarma? Když pominu, že člověk pomalu musí být kouzelník, aby do nich to hovínko dostrkal, tak úplně eko také nejsou. Jejich výhodou je, že jsou vyrobeny z recyklovaného papíru a rozloží se zhruba za čtyři měsíce, ale… Dnes už víme, že výroba a přeprava papírových tašek a pytlíků zatěžuje životní prostředí docela dost. Aby byly papírové sáčky víc eko-friendly, musely by se použít hned několikrát opakovaně. Což v případě bobko-sběru není úplně fajn představa, že? Plus by papírová vlákna musela projít asi sedmi cykly recyklace, a to není technologicky možné.

Poslední a nejlepší volbou jsou certifikované kompostovatelné pytlíky. Ty bývají vyrobeny z rostlinných škrobů. Jako jediné se umí úplně rozložit, a to na oxid uhličitý, biomasu a vodu. Takže žádné mikroplasty! Není ale asi žádným překvapením, že u kompostovatelných sáčků na psí exkrementy musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Další drobnou nevýhodou může být, že je nemůžete skladovat dlouhé roky a v nevhodných podmínkách. Tak si je moc nesyslete do zásoby 🙂 Na skládce by se měly rozložit během pár měsíců, v kompostu rychleji (cca 90 dní). Jo a pozor! Psí hovínka do hnědých popelnic s bioodpadem nesmí. Pokud máte vlastní kompost, který neslouží k hnojení jedlých rostlin, můžete tam bobky v těchto sáčcích házet.

Tady jsou eko-vítězové mého testu ti dva nahoře – kompostovatelné sáčky jsou narozdíl od těch rozložitelných skutečně šetrné k životnímu prostředí.

Kompostovatelné s(r)áčky na trhu

Tady máte odkazy na nejčastěji dostupné kompostovatelné pytlíky a porovnání jejich cen:

Earth Rated kompostovatelné sáčky

  • balení 60 ks
  • cena 189 Kč
  • cena za 1 sáček = 3,15 Kč

BecoBags EKO kompostovatelné sáčky

  • balení 60 ks / 96 ks
  • cena 179 Kč / 229 Kč
  • cena za 1 sáček = 2,98 Kč / 2,39 Kč

Explorer Dog kompostovatelné sáčky

  • balení 60 ks
  • cena 155 Kč
  • cena za 1 sáček = 2,58 Kč

Kompostovatelné pytlíky Rainbow Stars z Tamer.cz

  • balení 126 ks / 252 ks
  • cena 329 Kč / 569 Kč
  • cena za 1 sáček = 2,61 Kč / 2,26 Kč

Občas se dají sehnat v různých e-shopech ještě jiné méně známé značky. Vždy se ujistěte, že jsou skutečně kompostovatelné (ne jen rozložitelné) a mají certifikaci. Pozor, hodně značek (včetně Earth Rated, BecoBags a Explorer Dog) má v nabídce sáčky jak kompostovatelné, tak pouze rozložitelné, nepopleťte si to.

Věřím, že bude přibývat pejskařů, kterým nebude lhostejné, v čem ten bobek vyhodí. A do čeho sbíráte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.