Pokud se zajímáte o trénink psů, určitě už jste zaslechli pojem „konejšivé signály“. Knihu se stejnojmenným názvem vydala norská trenérka Turid Rugaas poprvé již v roce 1997. Od té doby byla přeložena do mnoha jazyků a popularita autorky a její práce stále roste. Co jsou to ty konejšivé signály ve světě psů a naučí vás kniha jejich praktické využití?
Definice konejšivých signálů
Zjednodušeně řečeno se jedná o řeč těla, kterou psi komunikují s okolím a předcházejí tak konfliktům a agresivním reakcím. Jednotlivých signálů je poměrně velké množství (více než 30), od téměř nepatrných až po velmi okázalé a jasně viditelné. Vždy je potřeba je posuzovat v celém kontextu situace. Některé z konejšivých signálů jsou laiky často mylně interpretovány, mezi takové patří například olizování se či zívání.
Opravdu to funguje?
Teorie je to hezká, ale možná se ptáte, jak ji využít v praxi. Není nic snazšího než pozorovat svého pejska v každodenním životě. A nejen jeho. Pozorováním ostatních psů na ulici, v parku a vlastně kdekoli, si sami můžete ověřit, jak často tuto řeč těla používají.
Zjistíte, že využití těchto „mírotvorných“ signálů je opravdu časté. A to jak vůči vlastnímu druhu, tak i vůči nám, lidem. Konejšivé signály fungují, nasloucháte-li jim. Bohužel hodně psů není v dnešní době podporováno ve správné komunikaci s ostatními a ne vždy umí adekvátně reagovat na signály, které druhý pes vysílá. O lidech to platí dvojnásob. Je proto skvělé, že kniha motivuje k rozvíjení těchto schopností.
Praktické využití
Naučíte-li se rozpoznat u psů konejšivé signály, které vysílají vůči jiným psům či lidem, nebo dokonce sami tyto signály předvádět, zlepší to váš život se psím parťákem v mnoha situacích. Tady je pár příkladů:
- včas poznáte, že se váš pes cítí v některé situaci nepříjemně, a budete mu schopni pomoci (třeba tím, že ho ze situace vysvobodíte)
- vypozorujete, kdy raději zakročit, abyste včas odvrátili potencionální konflikt (rvačku, agresi vůči člověku…)
- budete schopni řečí svého těla sdělit cizímu psu, že pro něj nejste hrozbou, a zkamarádit se s ním
- naučíte se možnosti, jak sdělit svému psu, že v určité situaci může být klidný
- bude vás bavit ještě víc se psy „mluvit“ jejich jazykem
- zjistíte, že trénink psa je založen na spolupráci, vzájemné komunikaci a předcházení konfliktů, ne na trestech
Recenze knihy Konejšivé signály v kostce
Kniha je poměrně útlá a zvládne ji tak přečíst bez problémů za krátkou dobu i méně zdatný čtenář 🙂 Má 100 stran včetně dvou barevných příloh po šesti stranách, na kterých jsou vyobrazeny fotografie mezi sebou komunikujících psů.
Co vše v knize najdete? Kromě vyprávění o zkušenostech autorky, které ji vedly právě k rozsáhlé studii konejšivých signálů v praxi, kniha obsahuje výčet všech nejvyužívanějších signálů včetně jejich podrobného popisu a příkladů ze života. Dává návod, jak psy pozorovat a jak využít získané poznatky.
Celá kniha je psána velmi srozumitelně a je vhodná jak pro pokročilé kynology, tak pro úplné laiky. Osobně ji doporučuji do knihovničky každého milovníka psů. Zakoupíte ji bez problémů v mnoha knihkupectvích nebo třeba v eshopu nakladatelství Plot.