Plemena psů

Portrét plemene: Maďarský ohař krátkosrstý

Maďarský ohař neboli také vizsla je opravdový fešák v zrzavém kožíšku. Jako správný ohař klade na své majitele vysoké nároky, co se dostatku pohybu týká. V čem všem je specifický, co má rád a jak vypadá jeho chov u nás?

Od myslivosti k domácímu společníkovi i sportovci

Původ plemene sahá pravděpodobně k loveckým psům kočovných Maďarů, kteří byli používáni k lovu pernaté a drobné zveře již před více než tisíci lety. Na přelomu 19. a 20. století se začalo s cíleným šlechtěním maďarského ohaře. Oficiálně bylo plemeno uznáno v roce 1936. Díky své povaze a atletickým předpokladům se z všestranně lovecky využitelného psa stala vizsla velmi oblíbeným rodinným společníkem a sportovním parťákem. Nejčastěji se s ní páníčci věnují canicrossu, bikejöringu a skijöringu.

Vizsla je velký mazel, ale rozhodně ne povaleč!

Vzhled a standard vizsly ve zkratce

Klasifikace F.C.I.: Skupina 7 – Ohaři, sekce 1 – Kontinentální ohaři s požadovanou zkouškou z výkonu (polní a vodní práce)

Výška v kohoutku: pes 58 – 64 cm, fena 54 – 60 cm

Hmotnost: přibližně 22 – 30 kg

Srst je krátká a hustá, bez podsady. Barva může být v různých odstínech žemlové. Malá bílá skvrna na předhrudí a bílé odznaky na prstech jsou povoleny.

Kupírování ocasu je možné v zemích, kde není zákonem zakázáno. S ohledem k loveckému využití se ocas krátí o jednu čtvrtinu. Pokud není zkrácen, dosahuje až k hlezennímu kloubu a je rovný, případně lehce šavlovitě zahnutý.

Povaha vizsly je dle stadardu živá, přátelská a vyrovnaná. Maďarský ohař je lehce cvičitelný a velmi kontaktní. Nesnáší hrubé zacházení a nesmí být ani agresivní, ani bázlivý.

Chov v České republice

Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů ČR zastřešuje chov plemene u nás. Pro uchovnění je potřeba složit pracovní zkoušku dle aktuálních požadavků klubu. Také musí pes i fena projít tzv. výběrem do chovu (VDCH) s hodnocením „kandidát chovu“ a zúčastnit se výstavy s hodnocením alespoň VD nebo lepším.

Vizsla je plemeno poměrně zdravé, pro uchovnění je nutný pouze rentgen kyčlí a posouzení stupně případné dysplazie s výsledkem nejhůře DKK 2/2. Poslední podmínkou je plnochrupost.

Hodí se k vám maďarský ohař?

Pokud vás okouzlila atletická postava a atraktivní rezavá barva vizsly a přemýšlíte nad jejím pořízením, dobře promyslete, zda jí budete moci věnovat dostatek svého času. Vyžaduje skutečně mnoho aktivit, a to zejména ve formě běhu a čmuchání. Navíc je to takový „ocásek“, který chce být co nejvíce v přítomnosti majitele.

Nejen, že je velmi kontaktní a bude se na vás s radostí lepit celý den, ale typický maďar je taky pěkně ukecaný. Rád si s páníčkem „povídá“ a vše komentuje a předvádí při tom širokou škálu zvuků. Asi je jasné, že pokud tenhle krasavec nebude mít dostatečné sportovní a sociální vyžití, mohou se objevit problémy, například ve formě separační úzkosti nebo destruktivním chování.

Maďarský ohař je ideálním psem pro sportovně založeného člověka, který rád běhá, jezdí na kole či chodí dlouhé tůry. A samozřejmě pro fanouška mysliveckého vyžití. Jako každý ohař má vrozený zájem o zvěř a je důležité nepodcenit trénink přivolání od takového lákadla. Nehodí se k nikomu hrubému, kdo rád cvičí psa silou. Důslednost ve výchově je sice potřeba, ale vizsla potřebuje zároveň laskavý přístup. Při dostatku zábavy je skvělým rodinným psem milujícím děti. Bez problémů může žít v bytě a ocení pohodlí gauče, strávíte-li s ní přes den dost času venku.

Častý pohyb v přírodě je pro maďarského ohaře nutností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.